Trwa ładowanie...

Jak wykazało fińskie badanie, dostęp do darmowej antykoncepcji spowodował spadek wykonywanych aborcji

Współczynnik aborcji wśród młodych kobiet i dziewcząt w mieście Vantaa w Finlandii znacznie spadł, odkąd w 2013 roku miasto zaczęło zapewniać bezpłatną antykoncepcję.
Share
Jak wykazało fińskie badanie, dostęp do darmowej antykoncepcji spowodował spadek wykonywanych aborcji
Jak wykazało fińskie badanie, dostęp do darmowej antykoncepcji spowodował spadek wykonywanych aborcjiŹródło: 123RF
d3g2gwc

Na początku młode kobiety otrzymywały swoją pierwszą długoterminową metodę antykoncepcji - taką jak wkładka lub implant - bezpłatnie. Od tego czasu miasto rozszerzyło swoją politykę. Od maja wszystkie kobiety i dziewczęta w Vantaa w wieku poniżej 20 lat otrzymywały całkowicie bezpłatne środki antykoncepcyjne - w tym prezerwatywy, pigułki antykoncepcyjne, pierścienie dopochwowe i plastry.

Doktor Frida Gyllenberg jest współautorką raportu, który zawierał wyniki badań i skutki stosowania bezpłatnych środków antykoncepcyjnych od 2013 roku.

"Kiedy oferujesz darmową antykoncepcję, wskaźniki aborcji spadają" - mówi Gyllenberg. "Dotyczy to jednak osób w wieku poniżej 25 lat".

d3g2gwc

Wskaźnik aborcji w Finlandii jest jednym z najniższych na świecie i wynosi około 9 tys. rocznie. Gyllenberg dodaje, że wprowadzenie bezpłatnej antykoncepcji w krajach o wyższych wskaźnikach, takich jak Stany Zjednoczone, może spowodować jeszcze większy spadek aborcji i niezamierzonych ciąż.

Jasne wyniki

Raport, opublikowany w American Journal of Public Health, porównywał dane z Vantaa z sąsiadującym Espoo, gdzie środki antykoncepcyjne nie są dostarczane bezpłatnie. Wyniki wyraźnie wskazywały, że stosowanie długoterminowych metod antykoncepcyjnych, zwiększyło się wśród młodych ludzi, oraz że wskaźnik aborcji spadł o 16-20 proc. Było to najbardziej widoczne wśród najmłodszych grup demograficznych. Aborcje wśród dziewcząt w wieku poniżej 20 lat spadły o ponad jedną trzecią (36 proc). Dla osób w wieku 20-24 lata spadek wyniósł 14 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3g2gwc

Podziel się opinią

Share
d3g2gwc
d3g2gwc