Trwa ładowanie...

Jak wykazało fińskie badanie, dostęp do darmowej antykoncepcji spowodował spadek wykonywanych aborcji

Współczynnik aborcji wśród młodych kobiet i dziewcząt w mieście Vantaa w Finlandii znacznie spadł, odkąd w 2013 roku miasto zaczęło zapewniać bezpłatną antykoncepcję.

Share
Jak wykazało fińskie badanie, dostęp do darmowej antykoncepcji spowodował spadek wykonywanych aborcji
Źródło: 123RF
d2mxu4w

Na początku młode kobiety otrzymywały swoją pierwszą długoterminową metodę antykoncepcji - taką jak wkładka lub implant - bezpłatnie. Od tego czasu miasto rozszerzyło swoją politykę. Od maja wszystkie kobiety i dziewczęta w Vantaa w wieku poniżej 20 lat otrzymywały całkowicie bezpłatne środki antykoncepcyjne - w tym prezerwatywy, pigułki antykoncepcyjne, pierścienie dopochwowe i plastry.

Doktor Frida Gyllenberg jest współautorką raportu, który zawierał wyniki badań i skutki stosowania bezpłatnych środków antykoncepcyjnych od 2013 roku.

"Kiedy oferujesz darmową antykoncepcję, wskaźniki aborcji spadają" - mówi Gyllenberg. "Dotyczy to jednak osób w wieku poniżej 25 lat".

d2mxu4w

Wskaźnik aborcji w Finlandii jest jednym z najniższych na świecie i wynosi około 9 tys. rocznie. Gyllenberg dodaje, że wprowadzenie bezpłatnej antykoncepcji w krajach o wyższych wskaźnikach, takich jak Stany Zjednoczone, może spowodować jeszcze większy spadek aborcji i niezamierzonych ciąż.

Jasne wyniki

Raport, opublikowany w American Journal of Public Health, porównywał dane z Vantaa z sąsiadującym Espoo, gdzie środki antykoncepcyjne nie są dostarczane bezpłatnie. Wyniki wyraźnie wskazywały, że stosowanie długoterminowych metod antykoncepcyjnych, zwiększyło się wśród młodych ludzi, oraz że wskaźnik aborcji spadł o 16-20 proc. Było to najbardziej widoczne wśród najmłodszych grup demograficznych. Aborcje wśród dziewcząt w wieku poniżej 20 lat spadły o ponad jedną trzecią (36 proc). Dla osób w wieku 20-24 lata spadek wyniósł 14 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2mxu4w

Podziel się opinią

Share
d2mxu4w
d2mxu4w