Jak zagospodarować czas dziecku w domu?
07.06.2018 18:58, aktual.: 29.03.2019 11:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Aby dobrze zagospodarować czas dziecku w domu, trzeba wybierać takie zajęcia, które nie tylko bawią, ale i uczą. Mogą one znacznie przyspieszyć zdobywanie umiejętności szkolnych i pomóc w kształtowaniu pożądanych cech charakteru, takich jak sumienność i kreatywność. Ważne, by zadbać o różnorodność zajęć sprzyjającą rozpoznaniu talentów malucha.
Czas wolny i jego rola dla dziecka
Czas wolny jest potrzebny dzieciom, które muszą odpocząć i zregenerować umysł po lekcjach, rozwijać swoje zainteresowania pozaszkolne oraz poznać rozmaite rozrywki dla najmłodszych. Zarówno małe, jak i większe dzieci w naturalny sposób dążą do wypełniania dnia zabawą. Dzięki niej mogą uwolnić się od napięć i negatywnych emocji, wzbogacają swoją wiedzę o świecie, uczą się przyjmowania różnych ról społecznych, wykształcają zmysły, poprawiają swoją sprawność motoryczną, a także zawierają znajomości z rówieśnikami. Rodzice powinni troszczyć się o to, by czas wolny dzieci nie został zmarnotrawiony. Podsuwając pomysły na kreatywne zabawy, przyczyniają się do nabywania przez maluchy wielu pozytywnych cech, jak choćby pomysłowości i elokwencji.
Duży wybór gier i zabawek dla dzieci znajdziesz teraz na WP radarOkazji.
Czas zabawy a czas obowiązków
Racjonalne zagospodarowanie dziecku czasu w domu wymaga jednak uwzględnienia nie tylko czynności służących rekreacji, ale również obowiązków. Wymaganie od malucha drobnej pomocy w prowadzeniu domu, polegającej np. na wynoszeniu śmieci, udziale w przygotowywaniu posiłków dla całej rodziny czy sprzątaniu pokoju, zmniejsza prawdopodobieństwo, że dziecko zacznie przejawiać egoizm i nieporadność. Uczy odpowiedzialności, wytrwałości, staranności i systematyczności oraz sprawia, że pociecha szybciej staje się samodzielna. Proste prace, np. segregowanie skarpetek po praniu, mogą wykonywać nawet maluchy – jest to dla nich zabawa w rozpoznawanie wzorów i kolorów.
Organizacja czasu wolnego dzieci – pomysły
W czasie wolnym warto planować różnorodne czynności, które pozwolą na odkrycie talentów dziecka i pokierowanie jego dalszym rozwojem. Jeśli pociecha chętnie sięga w domu po kolorowanki, być może dobrym pomysłem będzie zapisanie jej na zajęcia plastyczne, natomiast jeśli wykazuje duże poczucie rytmu, poskakując w rytm melodii z bajek, na pewno spodobają jej się kursy taneczne.
Nie wolno zapominać o codziennej aktywności fizycznej, bo bez niej trudno mówić o prowadzeniu zdrowego trybu życia. Dziecko, dla którego ruch stanie się nawykiem, nie będzie miało skłonności do spędzania całych popołudni przed ekranem telewizora. W dobrze zorganizowanym harmonogramie dla malucha nie powinno zabraknąć ani zabaw i gier zespołowych z rówieśnikami, ani na rodzinnych wyjść na basen czy do parku trampolin.
Czas dzieci w domu mogą umilić również nowe technologie, ale wykorzystywane mądrze i z umiarem. Audiobooki są świetną alternatywą dla tradycyjnych książek – nie nadwerężają oczu po dniu spędzonym nad zadaniami szkolnymi, pobudzają wyobraźnię i uczą poprawnej, starannej wymowy prezentowanej przez lektorów. Natomiast gry edukacyjne dostosowane do wieku dziecka i etapu kształcenia pozwalają rozszerzyć wiedzę szkolną i zrozumieć trudniejsze zagadnienia.