Jak zrobić betonowy blat kuchenny?
Betonowe blaty to wisienka na torcie w kuchniach zaaranżowanych w stylu industrialnym. Choć dostępne są w sklepach budowlanych, z łatwością można wykonać je samodzielnie w domu. Wystarczy kilka narzędzi i nieco wyobraźni.
Betonowy blat w kuchni
Moda w aranżacjach kuchni zmienia się nieustannie. Coraz częściej domownicy decydują się na zastosowanie stylu industrialnego. Jest co prawda chłodny i minimalistyczny, ale wykorzystuje naturalne materiały i jasne kolory. Do takiego stylu pasuje między innymi betonowy blat kuchenny, który z łatwością dostać można w sklepach budowlanych. Jeśli jednak domownicy lubują się we własnoręcznie wykonanych dekoracjach wnętrz, powinni rozważyć wykonanie betonowego blatu kuchennego DIY. To bardzo proste, choć wymaga ostrożności i użycia siły.
Do zalet betonowego blatu kuchennego zaliczyć należy przede wszystkim niepowtarzalny, chłodny wygląd. W towarzystwie jasnych, lakierowanych frontów mebli kuchennych będzie wyglądał designersko i kosztownie. Efekt podkręcą metalowe lub drewniane akcesoria kuchenne. Z drugiej strony betonowy blat nie będzie odpowiedni do nadmiernie eksploatowanej kuchni. Może ścierać się bowiem pod działaniem wody, a także pękać i kruszyć. Bardzo ważne jest zatem zabezpieczenie powierzchni chociażby bezbarwną farbą do betonu.
Betonowy blat kuchenny – potrzebne materiały
Do zrobienia betonowego blatu kuchennego potrzebne będą:
- wkrętarka (z końcówką do mieszania betonu) oraz wkręty,
- deska drewniana lub laminowana płyta pilśniowa o wymiarach nieco większych niż planowany blat,
- poprzeczne deski wyznaczające krawędzie betonowego blatu kuchennego,
- rozrobiony beton złożony z cementu, piasku kwarcowego (w proporcji 1:1 z cementem), wody (w proporcji 1:4 z cementem), a także plastyfikatora, pigmentu i przyspieszacza wiązania, które należy dodać w ilościach zalecanych przez producenta.
Sposób wykonania betonowego blatu kuchennego
Blat kuchenny z betonu można wykonać w kilku krokach:
- należy złożyć z deski i desek poprzecznych formę na blat i skręcić ją dokładnie wkrętami od zewnątrz, łączenia między deską poziomą a bocznymi warto zabezpieczyć silikonem, żeby nie podciekał beton,
- jeśli deska jest surowa, należy ją zeszlifować i pokryć woskiem, ponieważ wszystkie wgłębienia i rysy będą widoczne na powierzchni blatu,
- kolejny krok to wymieszanie cementu z zachowaniem proporcji,
- cement należy wylać na wysokość około 2/3 wysokości deseczek bocznych,
- następnie trzeba odczekać, aż cement się zawiąże i wyschnie, zaleca się odczekanie 48 godzin,
- ostatni krok to zdemontowanie konstrukcji drewnianej i montaż betonowego latu w kuchni.