Trwa ładowanie...

Jak zrobić betonowy blat kuchenny?

Betonowe blaty to wisienka na torcie w kuchniach zaaranżowanych w stylu industrialnym. Choć dostępne są w sklepach budowlanych, z łatwością można wykonać je samodzielnie w domu. Wystarczy kilka narzędzi i nieco wyobraźni.

Share
Jak zrobić betonowy blat kuchenny?Źródło: Materiały prasowe
d4i0i72

Betonowy blat w kuchni

Moda w aranżacjach kuchni zmienia się nieustannie. Coraz częściej domownicy decydują się na zastosowanie stylu industrialnego. Jest co prawda chłodny i minimalistyczny, ale wykorzystuje naturalne materiały i jasne kolory. Do takiego stylu pasuje między innymi betonowy blat kuchenny, który z łatwością dostać można w sklepach budowlanych. Jeśli jednak domownicy lubują się we własnoręcznie wykonanych dekoracjach wnętrz, powinni rozważyć wykonanie betonowego blatu kuchennego DIY. To bardzo proste, choć wymaga ostrożności i użycia siły.

Do zalet betonowego blatu kuchennego zaliczyć należy przede wszystkim niepowtarzalny, chłodny wygląd. W towarzystwie jasnych, lakierowanych frontów mebli kuchennych będzie wyglądał designersko i kosztownie. Efekt podkręcą metalowe lub drewniane akcesoria kuchenne. Z drugiej strony betonowy blat nie będzie odpowiedni do nadmiernie eksploatowanej kuchni. Może ścierać się bowiem pod działaniem wody, a także pękać i kruszyć. Bardzo ważne jest zatem zabezpieczenie powierzchni chociażby bezbarwną farbą do betonu.

Betonowy blat kuchenny – potrzebne materiały

Do zrobienia betonowego blatu kuchennego potrzebne będą:

  • wkrętarka (z końcówką do mieszania betonu) oraz wkręty,
  • deska drewniana lub laminowana płyta pilśniowa o wymiarach nieco większych niż planowany blat,
  • poprzeczne deski wyznaczające krawędzie betonowego blatu kuchennego,
  • rozrobiony beton złożony z cementu, piasku kwarcowego (w proporcji 1:1 z cementem), wody (w proporcji 1:4 z cementem), a także plastyfikatora, pigmentu i przyspieszacza wiązania, które należy dodać w ilościach zalecanych przez producenta.
d4i0i72

Sposób wykonania betonowego blatu kuchennego

Blat kuchenny z betonu można wykonać w kilku krokach:

  1. należy złożyć z deski i desek poprzecznych formę na blat i skręcić ją dokładnie wkrętami od zewnątrz, łączenia między deską poziomą a bocznymi warto zabezpieczyć silikonem, żeby nie podciekał beton,
  2. jeśli deska jest surowa, należy ją zeszlifować i pokryć woskiem, ponieważ wszystkie wgłębienia i rysy będą widoczne na powierzchni blatu,
  3. kolejny krok to wymieszanie cementu z zachowaniem proporcji,
  4. cement należy wylać na wysokość około 2/3 wysokości deseczek bocznych,
  5. następnie trzeba odczekać, aż cement się zawiąże i wyschnie, zaleca się odczekanie 48 godzin,
  6. ostatni krok to zdemontowanie konstrukcji drewnianej i montaż betonowego latu w kuchni.
d4i0i72
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i0i72
d4i0i72