Jaka lampa do sypialni? Pomysły i aranżacje

Jaka lampa do sypialni? Pomysły i aranżacje

Jaka lampa do sypialni? Pomysły i aranżacje
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Tatiana Naklicka
14.11.2018 14:32

W sypialni odpoczywamy po ciężkim dniu, dlatego wnętrze powinno wprowadzać odpowiedni nastrój, który uzyskamy nie tylko dzięki odpowiednim meblom i przyjemnym tkaninom, ale również miękkiemu oświetleniu. Na jaką lampę się zdecydować? Wybór jest naprawdę duży, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jaki rodzaj oświetlenia sprawi, że wnętrze sypialni będzie przytulne.

Lampa wisząca do sypialni

Jednym z najbardziej oczywistych, a zarazem najbardziej pożądanych rodzajów oświetlenia, będzie lampa wisząca. Może być zawieszona tuż nad łóżkiem bądź na środku sufitu. Miękkie rozproszone światło uzyskane dzięki odpowiedniej mocy żarówki, sprawi, że sypialniana alkowa będzie idealnym miejscem na odpoczynek i sen.

Zamiast jednej lampy, możemy wybrać kilka (np. 3) w zbliżonych stonowanych barwach. Sypialnia to idealne wnętrze, w którym sprawdzą się materiałowe abażury.

Obraz
© iStock.com | KatarzyniaBialasiewicz

Jak sprawdzi się żyrandol w sypialni?

W wielu sypialniach nadal króluje żyrandol, który może mieć światło kierunkowe lub rozproszone. Nowoczesny design żyrandoli będzie współgrał zarówno z surowo wykończonym wnętrzem, jak i sypialnią, w której dominują miękkie, pluszowe materiały i dekoracyjne bibeloty.

Jednym z najciekawszych współczesnych rozwiązań jest żyrandol galaxy. Umieszczona w nim żarówka powinna dawać miękkie światło. Jeśli poza żyrandolem, w pokoju będą znajdowały się lampki stojące, możemy wybrać żarówkę o mniejszej mocy, nawet 35 W.

Obraz
© iStock.com | KatarzynaBialasiewicz

Jakie lampki nocne do sypialni wybrać?

Trudno wyobrazić sobie wnętrze sypialni bez nocnej lampki stojącej na szafce obok łóżka. Często przy niej zasypiamy, czytamy książkę lub oglądamy telewizor. Aby lampka nocna najlepiej spełniała swoje zadanie, krawędź jej abażuru nie może znajdować się zbyt daleko od łóżka, tak aby światło nie naraziło nas w oczy.

Design lampki nocnej powinien współgrać z pomysłami aranżacyjnymi sypialni. Żarówka może mieć 25 W. Najlepiej sprawdzą się dwie lampki nocne ustawione po dwóch stronach łóżka.

Obraz
© iStock.com | poligonchik

Kinkiety w sypialni – czy to dobre rozwiązanie?

Kinkiety sprawdzą się w mniejszych sypialniach, w których nie ma miejsca na szafki nocne. To również dobre rozwiązanie dla osób, które lubią nowoczesne aranżacje. Kinkiety mogą optycznie powiększyć sypialnie, jeśli światło skierujemy ku górze, nie zaś ku podłodze.

Podobnie jak w przypadku lampek nocnych nad łóżkiem dwuosobowym najlepiej zamontować dwa kinkiety, tak aby uzyskać odpowiedni nastrój sprzyjający czytaniu książek czy oglądaniu telewizji.

Obraz
© iStock.com | poligonchik

Lampa stojąca w sypialni – pomysłowe rozwiązania

Coraz większą popularnością cieszą się również lampy stojące postawione przy łóżku. Modele z dużym kloszem, przez który światło wydobywa się tylko dołem – to pomysłowe rozwiązanie, które pozwoli nadać wnętrzu sypialni odpowiedni klimat. Miękkie, rozproszone światło, a także duży zasięg należą do podstawowych zalet lamp stojących.

Poza klasycznymi modelami na uwagę zasługują lampy kreślarskie, których wysokość można regulować. W ten sposób oświetlimy jedynie potrzebną przestrzeń.

Obraz
© iStock.com | KatarzynaBialasiewicz