Jaki materac do spania? Na kręgosłup – siedmiostrefowy!
Mięśnie podtrzymujące kręgosłup powinny regenerować się podczas snu. Aby tak było, trzeba jednak mieć odpowiedni materac do spania. Na kręgosłup dobrze oddziałują podłoża, które wykazują dużą elastyczność powierzchniową. Do naturalnych krzywizn ciała dopasowują się materace sprężynowe typu kieszeniowego oraz materace piankowe, zwłaszcza takie o siedmiu strefach twardości.
25.10.2018 09:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Materac do spania a zdrowie kręgosłupa
Wybór materaca do spania jest kwestią nie tylko wygody, lecz także zdrowia. Ciało powinno układać się do odpoczynku tak, by kręgosłup pozostawał w naturalnej pozycji przez całą noc. Jeśli materac nie sprzyja utrzymaniu prawidłowego położenia pleców, mięśnie muszą pracować i utrzymywać szkielet wtedy, gdy powinny mieć czas na regenerację. Pojawiają się więc dokuczliwe bóle kręgosłupa, najczęściej w odcinku lędźwiowo-krzyżowym i szyjnym. Co więcej, pogłębieniu ulegają wszelkie wady postawy.
Właściwości materaca do spania dla chorych na kręgosłup
Próżno szukać uniwersalnego materaca, który odpowie na potrzeby wszystkich osób mających problemy z kręgosłupem. W zależności od rodzaju schorzenia zaleca się inny stopień twardości materaca. Przepuklina kręgosłupa, czyli tzw. wypadający dysk międzykręgowy, wymaga dbałości o usztywnienie pleców na noc. Stabilne podparcie zapewnia kręgosłupowi twardy materac do spania. Przy jego doborze trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, bo zbyt twarde podłoże mocno uciska naczynia krwionośne w punktach podparcia ciała, powodując tym samym drętwienie palców u nóg i ograniczając swobodny przepływ krwi do innych części ciała. Twardość H1 zaleca się osobom o wadze do 60 kg, H2 – do 80 kg, H3 – do 100 kg, a H4 powyżej 100 kg. Przy dostosowywaniu tego parametru trzeba również wziąć pod uwagę przybieraną na ogół pozycję podczas snu. Twardsze materace są odpowiednie dla osób śpiących na plecach, miększe zaś dla tych, którzy śpią na boku.
Najlepszy materac do spania dla osób z wadami postawy to taki, który wykazuje dużą elastyczność punktową. Dzięki niej idealne dopasowuje się do sylwetki przy każdej zmianie pozycji ciała podczas snu. Może mieć siedem tzw. stref twardości, czyli obszarów o różnej wyporności. Każdy z nich jest przeznaczony do podtrzymywania innych partii ciała. W materacu takim występują strefy podparcia: (1) głowy, (2) barków, (3) lędźwi, (4) bioder, (5) ud, (6) łydek, (7) stóp. Jego atutem jest nie tylko dopasowywanie się do naturalnych krzywizn sylwetki, lecz także duża wytrzymałość podłoża w miejscach, które są najbardziej narażone na odkształcenia.
Jaki materac wybrać – sprężynowy czy piankowy?
Istnieje wiele rodzajów materacy do spania. Na kręgosłup nie wszystkie jednak działają dobrze. Najpopularniejsze są modele sprężynowe i piankowe, między którymi nie bez powodu występuje znaczna różnica w cenie. W klasycznych materacach sprężynowych (bonellowych) mamy do czynienia z elastycznością powierzchniową, co oznacza, że pod naciskiem uginają się na dużej powierzchni, bo wszystkie sprężyny są połączone ze sobą za pomocą druta. W przypadku takich materacy nie można mówić o dopasowaniu do kręgosłupa.
Trochę inne właściwości mają materace sprężynowe typu multipocket, a to dlatego, że ich wnętrze wypełnione jest sprężynami osadzonymi w osobnych kieszeniach, dzięki czemu każda pracuje niezależnie. Materace o takiej konstrukcji dostosowują się do ciała pod względem kształtu znacznie lepiej niż klasyczne. Poleca się je szczególnie parom, które śpią na jednym łóżku, bo umożliwiają zachowanie różnego ułożenia sprężyn po obydwu stronach. Istotne jest również to, że właśnie materace kieszeniowe występują w wersjach kilkustrefowych.
Podział na strefy twardości stosuje się również w materacach piankowych, wykonanych z poliuretanowej pianki wysokoelastycznej, która zapewnia punktowe dopasowanie do sylwetki na całej powierzchni – w zależności od siły nacisku. Materace takie mogą mieć również właściwości termoaktywne, czyli zmieniać swój kształt pod wpływem temperatury ciała, a dzięki temu idealnie przylegać do niego w każdym miejscu. Materace piankowe nadają się do stosowania na ruchomych stelażach i gwarantują odpowiednią wentylację podczas snu. Można je odwracać z jednej strony na drugą, co sprzyja zachowaniu elastyczności.
Pod względem właściwości materace sprężynowe typu kieszeniowego i materace piankowe są do siebie bardzo podobne. Uznawanie prymatu jednych nad drugimi to kwestia osobistych preferencji i indywidualnego odczuwania twardości powierzchni. Na parametry takich materacy oprócz technologii zastosowanych przy produkcji wpływa jakość materiału, z których zostały wykonane. Nierzadko to ona jest czynnikiem decydującym o wygodzie użytkowania podłoży.