UrodaJaki typ demakijażu powinnaś wybrać?

Jaki typ demakijażu powinnaś wybrać?

Zanim rozpocznie się wykonywanie makijażu, należy odpowiednio przygotować skórę. W zasadzie to odpowiedni demakijaż jest podstawą dobrego wyglądu i stanu naszej cery. Makijaż jest podkreśleniem naszego piękna. A jaki jest odpowiedni demakijaż? Jak go wykonać dobrze? Jakich kosmetyków należy użyć w zależności od typu cery, którą mamy? Czego absolutnie nie używać?

Jaki typ demakijażu powinnaś wybrać?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Demakijaż cery normalnej?

Przy cerze normalnej należy stosować lekkie, nawilżające produkty. Skóra prawidłowo reaguje na wodę, po umyciu nie występuje uczucie ściągnięcia czy pieczenia. Demakijaż można wykonywać przy użyciu kosmetyków typu mleczko i tonik. W pielęgnacji należy unikać ciężkich, tłustych kremów i produktów matujących.

Demakijaż cery suchej?

Ten rodzaj cery najlepiej znosi kosmetyki pozostawiające ochronny film. Źle reaguje na wodę, po umyciu powstaje uczucie ściągnięcia skóry. Do demakijażu należy używać śmietanek, mleczek i bezalkoholowych toników. Makijaż trzeba usuwać delikatnie, aby nie podrażnić skóry. Nie lubi wody, ani mydła. Mydło bowiem zawiera zbyt dużo substancji myjących i wysuszających skórę.

Najlepiej, jeżeli do pielęgnacji tej cery nie będzie się używać zwykłych płynów do demakijażu. Natomiast nasza skóra na pewno polubi mleczka do demakijażu, szczególnie jeżeli będą przeznaczone dla skóry suchej. Dzięki nim skóra odzyska odpowiednie nawilżenie, a przez to przestanie być napięta. Zostanie również odbudowana jej warstwa ochronna.

Najbardziej oporny makijaż oczu zmyjesz płynem do demakijażu, wybieraj tylko te łagodne, ponieważ płyn wnikając przypadkiem do oka może spowodować nieprzyjemne swędzenie i pieczenie. Nie powinno się zatem stosować do demakijażu oczu mleczka. Dobry będzie natomiast na tę okazję płyn micelarny.

Demakijaż cery tłustej?

W przypadku cery tłustej najlepiej stosować kosmetyki żelowe o formule oil free, niezostawiające na skórze tłustego filmu. Ten typ cery dobrze reaguje na wodę. Do demakijażu cery tłustej należy używać delikatnych żeli i bezalkoholowych toników o właściwościach antyseptycznych i matujących. W przypadku cery tłustej nie powinno się używać mleczek, które zostawiają na powierzchni skóry warstwę kosmetyku, który blokuje pory, nie pozwalając skórze oddychać. W taki sposób zanieczyszczona skóra zaczyna tworzyć na skórze zmiany podobne do zmian trądzikowych. Może to być również reakcja alergiczna na źle dobrany kosmetyk.

Nie powinno się również używać zbyt agresywnie działających środków na bazie alkoholu, które zbyt intensywnie ingerują w naskórek, ścierają jego warstwę ochronną i wysuszają go. Do demakijażu tego typu cery najlepiej używać przegotowaną wodę oraz delikatny żel, który zawiera substancje myjące i tonizujące skórę. Po zakończonym demakijażu warto i należy przetrzeć skórę tonikiem antybakteryjnym, który zetrze z powierzchni skóry przyczynę powstawania nieestetycznych krostek. Jeżeli nie udało się w ten sposób zetrzeć całego makijażu sięgnij po delikatny płyn do demakijażu.

Demakijaż cery mieszanej?

Cera mieszana łączy w sobie cechy cery suchej i tłustej. Przede wszystkim należy określić, czy jest to cera mieszana w kierunku suchej, czy tłustej. Jeśli cera jest mieszana w kierunku suchej, preferuje się podobny typ pielęgnacji jak przy skórze suchej. Natomiast demakijaż cery mieszanej kierunku tłustej powinien być zbliżony o tego, jaki wykonuj się przy cerze tłustej.

Do tego typu cery szczególnie polecane są produkty przeznaczone dla skóry mieszanej, które mają właściwości regulujące i równoważą partie suche i tłuste. Do tego rodzaju skóry nie powinno się używać kosmetyków na bazie alkoholu, ponieważ ta substancja silnie wysusza naskórek. Mimo iż niektóre partie skóry potrzebują wysuszenia i tonizacji, to inne wręcz przeciwnie – czekają na natłuszczające właściwości kosmetyku.

Nie powinno się również stosować środków, które będą nadmiernie pobudzały gruczoły łojowe do pracy, wydzielając przy tym dodatkowe ilości sebum. Mając zatem cerę mieszana powinno się sięgać po bardzo delikatne preparaty, które doskonale matują skórę w okolicach litery "T" (czyli okolice podbródka, brody, nosa i czoła oraz natłuszczają policzki i skórę pod oczami, które potrzebują dodatkowej porcji nawilżenia). Do tego typu cery polecane są kremowe emulsje oraz toniki odświeżająco–matujące.

Demakijaż cery naczynkowej?

Ten typ cery nie lubi kosmetyków, które mają bardzo bogaty skład. Nie powinno się używać zbyt intensywnie działających i podrażniających cerę składników. Najlepiej będą działać kosmetyki, które zawierają wyciągi z kasztanowca, zawierające arnikę, korę dębu, miłorząb, czy takie, których składnikiem jest witamina K. Takie kosmetyki działają kojąco na skórę, niwelują problem naczyniowy, poprzez działanie ściągające. Najlepiej będą w tym przypadku oczyszczać delikatne mleczka do demakijażu, płyny micelarne oraz płatki nawilżone delikatnymi płynami.

Demakijaż cery wrażliwej?

Dla tego rodzaju cery nieodpowiednie będą wszystkie kosmetyki, które mają w swoim składzie dużo składników zapachowych, gdyż one najbardziej podrażniają skórę. Ograniczyć się powinno również mycie twarzy woda z mydłem, ponieważ mydło wysusza, a woda zawiera w swoim składzie kamień, który sprawia, że jest ona twarda.

Stosując zatem płyny do demakijażu powinnaś wybierać te, które mają jak najprostszy skład i nie uczulają. Najlepsze będą te przeznaczone dla alergików. Jeżeli już koniecznie musisz zdecydować się na wodę, to wybierz mineralną lub przegotuj tą z kranu. Warto również sięgnąć po płyn micelarny, który potrafi swoim składem zastąpić wiele kosmetyków. I najważniejsza rada: obserwuj, jak zachowuje się Twoja skóra. Jeżeli widzisz, że pojawiają się na niej przebarwienia w postaci zaczerwień lub krostek, to znak, że czas sięgnąć po coś łagodniejszego. Metodą prób i błędów na pewno w końcu trafisz na właściwy produkt.

Etapy demakijażu!

Przed usunięciem makijażu z całej twarzy należy wykonać demakijaż oczu. Do tego celu stosuje się specjalne chusteczki lub waciki nasączone odpowiednim preparatem. Specjalne kosmetyki do demakijażu oczu nie podrażnią spojówki i skutecznie usuwają kosmetyki do makijażu, przede wszystkim tusze do rzęs.

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka, dlatego podczas demakijażu nie należy jej trzeć i rozciągać. Po wykonanym makijażu oczu, można przystąpić do usuwania makijażu z całej twarzy. Jeśli do demakijażu zostało użyte mleczko, skórę należy oczyścić z jego resztek za pomocą wody (np. w sprayu) a następnie osuszyć. Na zakończenie twarz przemywa się tonikiem. Na tak przygotowaną skórę wklepuje się krem nawilżający.

(jj/bb)

Źródło artykułu:WP Kobieta
kosmetyki do twarzydemakijażpielęgnacja twarzy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)