UrodaDemakijaż - podstawa idealnego wyglądu naszej twarzy

Demakijaż - podstawa idealnego wyglądu naszej twarzy

Demakijaż - podstawa idealnego wyglądu naszej twarzy
Źródło zdjęć: © Thinkstock
29.11.2010 22:01, aktualizacja: 01.12.2010 13:21

Podstawą idealnego wyglądu i stanu naszej cery jest codzienny, dokładny demakijaż, wykonany kosmetykami dostosowanymi do rodzaju naszej skóry. Można powiedzieć, że demakijaż jest głównym elementem makijażu. Najpierw odpowiednia pielęgnacja, później dopiero upiększający makeup. Nie ma absolutnie żadnego wytłumaczenia dla złamania tej zasady w codziennym dbaniu o urodę.

Podstawą idealnego wyglądu i stanu naszej cery jest codzienny, dokładny demakijaż, wykonany kosmetykami dostosowanymi do rodzaju naszej skóry. Można powiedzieć, że demakijaż jest głównym elementem makijażu. Najpierw odpowiednia pielęgnacja, później dopiero upiększający makeup. Nie ma absolutnie żadnego wytłumaczenia dla złamania tej zasady w codziennym dbaniu o urodę. Na czym polega prawidłowy demakijaż?

Punktem wyjścia jest określenie rodzaju naszej skóry. Inne kosmetyki będą odpowiednie dla skóry normalnej, inne dla tłustej, jeszcze inne dla suchej.

Cera normalna
Ma równy, ładny kolor, jest gładka, jędrna, napięta, nie widać na niej rozszerzonych porów, wyprysków ani przesuszonego naskórka. Nie błyszczy się i jeśli odpowiednio się o nią dba, długo zachowuje młody wygląd. Skóra prawidłowo reaguje na wodę, po umyciu nie występuje uczucie ściągnięcia czy pieczenia. Demakijaż można wykonywać przy użyciu kosmetyków typu mleczko i tonik lub żel myjący, pamiętając, że dla tego rodzaju cery idealne kosmetyki powinny być lekkie i nawilżające. W pielęgnacji należy unikać ciężkich, tłustych kremów i produktów matujących.

Cera tłusta
Występuje wówczas, gdy gruczoły łojowe produkują za dużo sebum, skóra robi się tłusta, błyszcząca oraz podatna jest na powstawanie zmian trądzikowych. Ten typ cery dobrze reaguje na wodę.

Do demakijażu cery tłustej należy używać delikatnych żeli i bezalkoholowych toników o właściwościach antybakteryjnych, antyseptycznych i matujących. W pielęgnacji należy unikać mydła, preparatów na bazie alkoholu i mleczek. Mleczko może pozostawić na skórze tłusty film, a preparaty na bazie alkoholu mogą powodować nadmierne wysuszenie, co zwykle prowadzi do wzmożonej produkcji łoju.

Cera sucha
Skóra bywa napięta, zwłaszcza po myciu. Jest wrażliwa lub nawet nadwrażliwa, może też się łuszczyć na skutek niedoczynności gruczołów łojowych oraz słabego nawilżenia, na podłożu takiej skóry mogą pojawić się rozszerzone naczynia krwionośne.

Demakijaż cery suchej. Ten rodzaj cery najlepiej znosi kosmetyki pozostawiające ochronny film. Źle reaguje na wodę, po umyciu powstaje uczucie ściągnięcia skóry. Do demakijażu należy używać śmietanek, mleczek i bezalkoholowych toników. Makijaż trzeba usuwać delikatnie, aby nie podrażnić skóry.

Cera mieszana
Cera ta ma skłonność do przetłuszczania się w tak zwanej strefie T, czyli na brodzie, nosie, czole. Natomiast w pozostałych miejscach może mieć tendencję do przesuszania się.

Do demakijażu takiej cery należy wybrać preparaty odtłuszczające i utrzymujące pod kontrolą gruczoły łojowe. Preparaty te powinny zapewnić skórze właściwy poziom nawilżenia i nie powodować wysuszenia tych partii twarzy, które i tak są suche. Należy unikać produktów wysuszających na bazie alkoholu.

Druga ważną kwestią jest kolejność wykonywanych czynności pielęgnacyjnych.

Etapy demakijażu:

  1. Demakijaż oczu. Najlepiej użyć specjalnych preparatów do demakijażu tej części twarzy, nie podrażnią nam spojówek, za to skutecznie usuną wszelkie zanieczyszczenia. Pamiętajmy, żeby nie rozciągać i nie trzeć skóry wokół oczu, gdyż jest to fragment twarzy najbardziej delikatny, a skóra jest tam wyjątkowo cienka i wrażliwa.
  1. Po wykonanym demakijażu oczu, można przystąpić do usuwania makijażu z całej twarzy. Jeśli do demakijażu zostało użyte mleczko, skórę należy oczyścić z jego resztek za pomocą wody (np. w sprayu), a następnie osuszyć.
  1. Na zakończenie twarz przemywa się tonikiem.
  1. Na tak przygotowaną skórę wklepuje się krem odpowiedni do rodzaju naszej cery.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także