Jakie zioła warto hodować w domu
Zioła hodowane w domu nie tylko upiększają nasze mieszkanie, ale także stanowią źródło witamin. My podajemy przykłady najpopularniejszych gatunków ziół, a także radzimy jak o nie dbać, by pięknie rosły.
09.03.2006 | aktual.: 20.03.2006 14:01
Zioła hodowane w domu nie tylko upiększają nasze mieszkanie, ale także stanowią źródło witamin. My podajemy przykłady najpopularniejszych gatunków ziół, a także radzimy jak o nie dbać, by pięknie rosły. Jeżeli chcemy, aby nasza uprawa ziół była powodem do dumy, musimy pamietać zarówno o podlewaniu, jak i dobraniu odpowiedniego miejsca w którym postawimy zioła.
Bazylia
Roślina jednoroczna. W Polsce ma coraz więcej zwolenników, a niezwykle popularna jest w kuchni śródziemnomorskiej. Pochodzi z Afryki i Azji. Odmian bazylii jest bardzo dużo. W warunkach domowych jej hodowla będzie udana, jeśli zapewnimy jej bardzo słoneczne miejsce.
- Jak uprawiać Ziemia powinna być przepuszczalna i wilgotna. Należy ją posiać rzadko w ciepłym miejscu. Gdy wyrośnie przesadzić po kilka sztuk do doniczki, przerywać co 20 cm.
- Pielęgnacja Podlewać jedynie w południe, nigdy wieczorem, nie zalewać, gdyż korzenie mogą zacząć gnić. W ciepłe, bardzo słoneczne dni - spryskiwać wodą.
- Wykorzystanie w kuchni W kuchni używamy jej młodych liści, które po prostu urywamy. Liście lepiej jest ucierać z olejem lub rozetrzeć w palcach niż posiekać. Do potraw należy ja dodawać w ostatniej chwili, tuż przed końcem gotowania. Świetna do sałatek, zwłaszcza tych z pomidorami.
- Dodatkowe atuty Postawiona przy oknie odstrasza owady, a także pomaga na niestrawność.
Szałwia
Choć szałwia kojarzy nam się jedynie z leczniczymi właściwościami, to można ją także wykorzystywać do przyprawiania potraw.
- Jak uprawiać Lubi miejsce słoneczne, gleba powinna być lekka i zasadowa i dobrze spulchniona. Można wysiewać z nasion wprost do doniczek.
- Pielęgnacja Przycinać po kwitnieniu, wymieniać zdrewniałe części rośliny raz na cztery, pięć lat. Jeśli liście zaczną żółknąc, może to oznaczać, że korzenie mają za ciasno.
- Wykorzystanie w kuchni Kwiaty można dodawać do sałatek lub zaparzyć aromatyczna herbatę.. Liście po wymieszaniu z cebulą i dodaje do farszu drobiowego. Dodaje się do wieprzowiny, kaczki, miesza się z serami. Pyszne jest masło z dodatkiem szałwi.
- Dodatkowe atuty Pomaga w trawieniu tłustego jedzenia i przy biegunce, ma działanie antyseptyczne i przeciwgrzybicze. Suszone liście można wkładać między bieliznę dla odstraszenia insektów. Spalane odświeżają powietrze. Aromat tego zioła usuwa zapachy kuchenne i zapach zwierząt.
Ogórecznik lekarski
Może być z powodzeniem stosowana w kuchni, ale jednocześnie jest niezwykle ozdobna - ma piękne jasnoniebieskie kwiatki. Ponadto zawiera sporo wapnia, potasu i soli mieneralnych.
- Jak uprawiać Roślina jednoroczna. Lubi dużo słońca, glebę lekka, suchą, dobrze przepuszczalną. Można siać na wiosnę (wtedy kwiatki pojawią się latem)lub jesienią (wtedy zakwitnie wiosną) wprost do doniczki.
- Pielęgnacja Podlewać, gdy ziemia jest sucha.
- Wykorzystanie w kuchni Kwiaty mogą stanowić dodatek do sałatek. Liście można dodawać do miękkich serów, marynat i kanapek, szpinaku.
- Dodatkowe atuty Można używać w diecie bezsolnej, gdyż zawiera sole mineralne. Dodawać do maseczek na twarz przy cerze suchej.
Estragon
Doskonała przyprawa. Można kupić dwa rodzaje estragonu: francuską- delikatną i rosyjska - odporną na wahania temperatur, ale o mniej intensywnym aromacie.
- Jak uprawiać Roślina wieloletnia. Lubi osłonięte i słoneczne miejsca, a ziemię bogatą, lekką i suchą. Rosyjski estragon należy wysiewać wiosną.
- Pielęgnacja Przerywać i przesadzać co 30 45 cm i przycinać jesienią.
- Wykorzystanie w kuchni Używać ostrożnie - zioło o bardzo pikantnym i dyskretnym zapachu. Poszatkowane liście można dodawać do awokado, majonezu, dań rybnych, sałatek, lekkich zup, pomidorów, steków i smażonych ryb. Nadają się także do pieczonych kurczaków oraz marynat. Można mieszać z trybulą i pietruszką.
- Dodatkowe atuty Korzeń estragonu łagodzi ból zębów, picie herbatki z zaparzonych liści poparwia apetyt i trawienie. Roślina bogata w jod, sole mineralne oraz witaminę A i C.
Pietruszka
Jedna z najbardziej popularnych roślin stosowanych w polskiej kuchni. Łatwa w hodowli, niewymagająca. Jest bogata w witaminy, sole mineralne.
- Jak uprawiać Dwuletnia. Lubi miejsca słoneczne lub z lekkim cieniem. Ziemia powinna być żyzna, wilgotna. Siać ją można od wiosny do późnego lata.
- Pielęgnacja Dobrze rośnie w pomieszczeniach,. Wymaga przerywania lub przesadzania co 20 cm. Nie lubi zimna. Liście można wykorzystywać już w pierwszym roku, korzenie natomiast w drugim.
- Wykorzystanie w kuchni Posiekanymi liśćmi pietruszki można posypywać kanapki, potrawy z jaj, zupy jarzynowe, ryby i gotowane ziemniaki. Świetna przyprawa do wielu sosów i majonezu.
- Dodatkowe atuty Zawiera witaminy i sole mineralne. Naparem z liści pietruszki można przemywać suchą cerę. Rozjaśnia piegi. Korzeń pietruszki poprawia trawienie.
Mięta
Wiele jej odmian uprawiano w Europie już w XIX wieku. Ale już starożytni Rzymianie przyprawiali nią sosy i wina. Ma piękny zapach.
- Jak uprawiać Bylina zimnotrwała. Lubi nasłonecznione, ale w części ocienione miejsca, glebę zaś wilgotną próchniczą, przepuszczalną i zasadową. Można siać ją wiosną.
- Pielęgnacja Przerywa się lub sadzi co 30 cm.
- Wykorzystanie w kuchni Można używać jako przyprawy do sosów, octów, syropów, sałatek owocowych, napojów, ponczów, do gotowania młodych ziemniaków i groszku.
- Dodatkowe atuty Liście mięty odstraszają myszy. Rozsypane w szufladach i włożone między pościel odstraszają mrówki i pchły. Picie naparu pomaga w trawieniu, w przeziębieniach, grypie.
*Macierzanka (tymianek)
*
Jako przyprawa i roślina ozdobna - jej liście są barwne i niezwykle aromatyczne. Znana od niepamiętnych czasów. Rzymscy żołnierze na przykład kąpali się w wodzie z tymiankiem, by dodać sobie męstwa. Na średniowiecznej liście magicznych ziół zajmuje pierwsze miejsce.
- Jak uprawiać Krzew. Lubi miejsca dobrze nasłonecznione, zaś glebę lekka, dobrzeprzepuszczalną i zasadową. Wysiewać na wiosnę.
- Pielęgnacja Przerywa co 20-30 zm. Latem od czasu do czasu strzyc.
- Wykorzystanie w kuchni Dodaje się do bulionów, marynat, farszów, sosów i zup. Najlepszy jest świeży. Pomaga w trawieniu tłustego jedzenia. Macierzankę o zapachu cytryny dodaje się do kurczaków, ryb, warzyw, sałatek owocowych i dżemów.
- Dodatkowe atuty Napar z liści tymianku zmniejsza dolegliwości spowodowane wypiciem nadmiernej ilości alkoholu. Herbatka posłodzona miodem łagodzi kaszel, pomaga przy przeziębieniach i bólu gardła. Świeża macierzanka pięknie pachnie i odświeża powietrze, likwiduje niemiłe zapachy w mieszkaniu.
Rozmaryn
Wiosną kwitnie na niebiesko. Niegdyś uważano, że wzmacnia pamięć. Rozmaryn palono także w pokoju chorego.
- Jak uprawiać Lubi miejsca słoneczne, gleba musi być dobrze spulchniona, większa zawartość wapnia w ziemi sprawi, że roślina będzie mniejsza, ale jej zapach będzie bardziej intensywny.
- Pielęgnacja Wysiewać do doniczek wiosną. Lubi ciepło. Najlepiej rośnie w temperaturze 20 st. C. Można ostrożnie skubać liście przez cały rok.
- Wykorzystanie w kuchni Kwiaty dodaje się do sałatek. Liście w niewielkich ilościach dodaje się do wielu potraw mięsnych, zwłaszcza do baraniny i wieprzowiny. Można używać podczas gotowania ziemniaków oraz do ziołowego masła.
- Dodatkowe atuty Odświeża powietrze, liście dodane do kąpieli pobudzają krążenie krwi. Naparem z liści można płukać ciemne włosy. Palone gałązki odstraszają owady.
Nasturcja
Będzie piękna ozdobą kuchni. Jej pnąca odmiana może zdobić nasze okno. W zależności od odmiany może kwitnąć na czerwono, żółto lub pomarańczowo.
- Jak uprawiać Lubi słońce lub lekki cień. Nasiona wysiać do doniczek wiosną, co 20 cm w dobrze spulchnioną ziemię. Nie potrzebuje specjalnych warunków
- Pielęgnacja Nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Podlewać należy ziemię, gdy jest sucha, ale nie przesuszona.
- Wykorzystanie w kuchni Liście, pączki i kwiaty maja ostry aromat, można je dodawać do sałatek i kanapek. Młode nasiona maja mocniejszy aromat, więc można używać ich do sosu tatarskiego zamiast chrzanu. Marynowane w occie zastępują kapary.
- Dodatkowe atuty Piękna, dekoracyjna roślina, liście zawierają dużo witaminy C i są skutecznym środkiem na przeziębienie.