Kanapy do salonu skórzane. Aranżacje i pielęgnacja

Wybór odpowiednich mebli wypoczynkowych do salonu może być nieco trudny. Ważny jest nie tylko ich rozmiar czy funkcje, ale również materiał wykonania. Chodzi przede wszystkim o wytrzymałość i łatwość w utrzymaniu w czystości. Kanapa skórzana będzie wymagająca, ale bardzo efektowna.

Kanapy do salonu skórzane. Aranżacje i pielęgnacja
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

26.11.2018 | aktual.: 28.11.2018 12:49

Kanapa skórzana do salonu – wady i zalety

Skóra naturalna jako materiał tapicerski może rodzić wiele kontrowersji w kwestii ekologii i praw zwierząt. Alternatywą jest ekoskóra, która, choć mniej trwała, świetnie imituje skórę naturalną, nie ujmując meblowi elegancji.

Meble z naturalnej skóry będą miały jednak kilka ważnych zalet. Skórzana kanapa w salonie, przy użyciu odpowiednich środków, będzie o wiele prostsza w utrzymaniu w czystości. Poza tym dzięki temu, że skóra oddycha, mebel przystosowuje się do temperatury i poziomu wilgotności powietrza w salonie (które zmienia się wraz z porą roku), a przez to nie traci swojego pierwotnego blasku i tekstury.

Wbrew pozorom w dotyku skórzana kanapa wcale nie jest taka zimna i nieprzyjemna, choć wizualnie może wyglądać dość surowo. Co ważne, jest także przyjazna alergikom, ponieważ nie gromadzi się w jej teksturze kurz.

Warto nadmienić, że skórzana kanapa to swoista definicja elegancji w dekoratorstwie. Wygląda luksusowo i drogo. Choć tu pojawia się wada – kanapy skórzane faktycznie do najtańszych nie należą. Jest to jednak inwestycja na długie lata.

Obraz
© Pixabay.com | Pexels

Skórzana kanapa do salonu – modele, kolory

Możliwe, że wielu osobom skórzana kanapa w salonie kojarzy się głównie z myśliwskim domkiem na skraju lasu, gdzie w salonie roi się od wywieszonych na ścianach głów wypchanych zwierząt. Druga opcja to wnętrze typowego domu szefa mafii z polskich komedii gangsterskich lat 90.

Warto zerwać z tymi stereotypami. Skórzana kanapa może być bardzo ciekawym i eleganckim elementem wyposażenia salonu. Dlaczego? Dlatego, że kanapa skórzana może być barwiona na różne kolory: od białego, przez żółty, po odcienie zieleni, fioletu czy granatu. Dzięki temu można dopasować ją do ogólnej kolorystyki pomieszczenia albo postawić w kontraście do innych elementów wystroju.

Skórzana kanapa w salonie to również nie zawsze sofa z pikowaniem. W sklepach dostępne różne wzory skórzanych narożników, rozkładanych kanap czy nawet szezlongów.

Aranżacja salonu ze skórzaną kanapą

Skórzana kanapa nie narzuca stylu salonu. W zależności od koloru i modelu można wpasować ją w pomieszczenie zachowane w niemal każdym nurcie. Pasować będzie do stylu skandynawskiego, rustykalnego czy nowoczesnego.

Obraz
© iStock.com | dit26978

Jeśli domownikom zależy na stworzeniu ciepłego pomieszczenia, to kanapę skórzaną mogą udekorować ciepłymi tekstyliami, na przykład wzorzystymi poduszkami czy przełożonym przez oparcie grubym pledem. Z drugiej strony chłodny nowoczesny wystrój podkreślą stonowane kolory oraz minimalizm w dodatkach otaczających taką skórzaną kanapę.

Natomiast, gdy celem urządzania salonu ze skórzaną kanapą jest uwydatnienie jej wytworności, to z pewnością pomogą meble z naturalnego drewna wysokiej klasy i elegancka ceramika.

Obraz
© iStock.com | ben-bryant

Jak dbać o skórzaną kanapę?

Dłuższą żywotność skórzanym meblom zapewni ich odpowiednia pielęgnacja, rozważne użytkowanie oraz ustawienie.

W pierwszej kolejności warto pamiętać, żeby skórzana kanapa w salonie nie stała obok kaloryfera czy pod oknem. Ciepło emitowane przez grzejnik może wysuszyć skórę, przez co ta zacznie pękać. Podobnie może być z wodą deszczową, która zacina przez otwarte okno.

Jeśli kanapa ze skóry w salonie jest bardzo intensywnie użytkowana, to jej żywotność pozwolą przedłużyć kapy na siedzisko. Mogą być również skórzane (lub ze skóry syntetycznej) albo materiałowe.

Obraz
© iStock.com | archideaphoto

Podstawowe czyszczenie kanapy skórzanej w salonie powinno odbywać się za pomocą delikatnej, lekko wilgotnej ściereczki, która skutecznie zbierze zalegający kurz. Ponadto w sklepach meblarskich nabyć można szereg preparatów do pielęgnacji mebli skórzanych wartych zakupu. Będą to renowatory bogate w olejki nawilżające skórę. Od czasu do czasu blasku skórzanej kanapie doda natarcie woskiem pszczelim i wypolerowanie wełnianą szmatką.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)