Styl skandynawski wnętrza — cechy charakterystyczne

Styl skandynawski wnętrza — cechy charakterystyczne

Styl skandynawski wnętrza — cechy charakterystyczne
Źródło zdjęć: © iStock.com
07.09.2018 12:58

Styl skandynawski został stworzony z myślą o masowym konsumencie i zaistniał on w 1950 r. pod nazwą „good design”. Najpełniej rozwinął się on w Szwecji i w Finlandii — stąd jego obecna nazwa. W stylu skandynawskim dominują jasne i delikatne odcienie, proste meble oraz subtelne wzornictwo. Cechą charakterystyczną tego stylu jest prostota, minimalizm i funkcjonalność.

Styl skandynawski — historia

Styl skandynawski powstał na gruncie poszukiwań po rewolucji techniczno-przemysłowej, w których skupiono się na znalezieniu formy, odpowiadającej zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym ówczesnej ludności. Głównym kryterium przy poszukiwaniu tego idealnego stylu stał się zwykły szary człowiek (masowy konsument). Rezultatem kilkudziesięciu lat poszukiwań był tzw. „good design”. Termin ten odnosił się nie tylko do wnętrz, ale również do techniki, a nawet aspektów moralnych. Wbrew pozorom styl skandynawski nie narodził się w krajach skandynawskich, a w Nowym Jorku, jednak to właśnie w Szwecji i w Finlandii został on najlepiej przyjęty. Niektórzy uważają, że styl skandynawski zaczął rozwijać się w pięciu krajach skandynawskich znacznie wcześniej, bowiem już w 1930 r. tamtejsi projektanci zaczęli tworzyć: meble, tkaniny i dodatki w określonej stylistyce. Nie bez znaczenia jest to, że styl skandynawski nie ogranicza się do mebli i artykułów gospodarstwa domowego, bowiem znalazł on zastosowanie również w przemyśle elektroniki użytkowej i w motoryzacji.

Styl skandynawski — cechy charakterystyczne

Styl skandynawski charakteryzuje się prostotą, minimalizmem i funkcjonalnością. Charakterystyczne cechy tego stylu to:

  • * Jasna kolorystyka*. W stylu skandynawskim dominującym kolorem jest biel, której głównym celem jest rozświetlenie pomieszczenia (ze względu na warunki atmosferyczne panujące na północy). Oprócz tego we wnętrzach urządzonych w tym stylu pojawiają się różne odcienie szarości i beżu. Natomiast żywe kolory pojawiają się tylko w dodatkach.
  • Wyraziste wzory. Mocne i zdecydowane wzornictwo to cecha dystynktywna stylu skandynawskiego. Szczególnie popularne są motywy roślinne.
  • Funkcjonalne meble. Głównym kryterium przy wyborze mebli w stylu skandynawskim ma być wygoda, a nie piękny design.
  • Naturalne materiały. W stylu skandynawskim dominuje surowe drewno, ceramika, szkło, a w dodatkach — len, wełna i bawełna.

Meble w stylu skandynawskim

Meble w stylu skandynawskim są przede wszystkim funkcjonalne i ergonomiczne. Ich rolą jest zapewnienie wygody właścicielom. Co istotne, meble w sypialni, meble w kuchni, meble w salonie i meble w łazience utrzymane w tej stylistyce powinny być proste i naturalne. We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim dominują proste meble w kolorze białym lub naturalnego drewna. We wzornictwie tym można znaleźć szafy, półki, łóżka, sofy, a także meble kuchenne i łazienkowe. Dużą zaletą tego typu mebli jest ponadczasowość — dzięki temu nie będziemy musiały się martwić, że nasze wnętrza są niemodne. Co ciekawe, w kontraście do jasnych ścian i mebli, mogą stać podłogi. W wielu domach urządzonych w stylu skandynawskim pojawiają się ciemne, a nawet czarne podłogi.

Dodatki do wnętrz w stylu skandynawskim

Dodatki do wnętrz w stylu skandynawskim odznaczają się żywymi kolorami i nietuzinkowym wzornictwem. Dużą rolę wśród dekoracji utrzymanych w tej stylistyce odgrywają tekstylia, w tym w szczególności różnego rodzaju poduszki (duże, małe, okrągłe, prostokątne i kwadratowe). Ważnym dodatkiem są także koce i narzuty na łóżko, które mogą być zarówno wzorzyste, jak i jednokolorowe. Co ważne, wnętrza w stylu skandynawskim powinny być dobrze oświetlone, dlatego ważną rolę odgrywają w nich firanki i zasłony. Na wstępie należy wykluczyć wszystkie ciężkie tkaniny w ciemnej kolorystyce. Znacznie lepiej sprawdzą się lekkie, jednolite firanki i rolety dzień-noc.

Wnętrza w stylu skandynawskim powinny obfitować w dużą liczbę różnego rodzaju dodatków. Z powodzeniem można wykorzystać stare przedmioty — butelki, ramki na zdjęcia, wiklinowe koszyki, a także różnego rodzaju naczynia kuchenne. Styl skandynawski lubi też świece, lampiony (latarenki) i minimalistyczne zegary ścienne.

Nieodłączną cechą stylu skandynawskiego są także różnego rodzaju rośliny, które wprowadzają nutę świeżości do wnętrz. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się kwiaty zielone, które mają liście o regularnych kształtach. Z powodzeniem można rozważyć różne gatunki paproci, a także fikusa Benjamina.

Plakaty napisy i cytaty to kolejny dodatek w stylu skandynawskim. W domach urządzonych w tej stylistyce bardzo często można spotkać minimalistyczne plakaty z różnego rodzaju napisami i cytatami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także