Styl rustykalny – wnętrza, dekoracje, inspiracje
W stylu rustykalnym meble są drewniane lub pokryte sklejką z rysunkiem słojów, a ściany pomalowane na jasne odcienie brązu i miejscami ozdobione kamieniem. Wnętrza inspirowane naturą nabierają uroku dzięki nagromadzeniu lampek i lampionów, zielonej roślinności oraz dodatków, które zostały wykonane przez rękodzielników. Króluje w nich wiejska prostota form będąca przeciwwagą dla wytworów nowoczesnego designu.
09.10.2018 | aktual.: 29.03.2019 14:22
Styl rustykalny – charakterystyka
Styl rustykalny w domu można rozpoznać po wszechobecności drewna i innych naturalnych materiałów, z których wykonane są nie tylko meble, ale i dekoracje wnętrz. Szczególną wartość przedstawiają deski z widocznym rysunkiem słojów, sęków i spękań, jak również z przetarciami, czyli wyraźnymi oznakami upływu czasu. We wnętrzach rustykalnych zdecydowanie dominują ciepłe i ciemne kolory na tle bielonych, jasnobrązowych lub malowanych na przykurzone odcienie ścian. Dają one wrażenie przytulności, dodatkowo umacniane przez nagromadzenie elementów dekoracyjnych z duszą – wiklinowych koszów, lampionów przypominających wyglądem lampy naftowe, a także kołowrotków i maszyn do szycia przerobionych na stojaki do kwiatków, stoliki czy biurka.
W tradycyjnie rozumianym stylu rustykalnym chodzi o to, by jak najwierniej odtworzyć w domu atmosferę starodawnych wiejskich chat. Meble są więc masywne i mają bardzo proste formy, pod sufitem widać drewniane belki, a w każdym pomieszczeniu aż roi się od niegdysiejszych przedmiotów codziennego użytku, które pełnią dziś wyłącznie funkcję dekoracyjną, tj. gąsiorów na wino, kierzanek do ubijania masła, drewnianych skrzyń i żeliwnych naczyń porozwieszanych na haczykach.
Ten popularny styl wnętrz doczekał się jednak pewnych modyfikacji, które czynią go bardziej praktycznym i przystającym do współczesnych tendencji architektonicznych. W nowej wersji – modern rustic – pojawiają się meble stylizowane na stare, ale lekkie i minimalistyczne w formie dzięki materiałowi, z jakiego zostały wykonane, czyli płycie meblowej pokrytej sklejką. Nowoczesne aranżacje inspirowane stylem rustykalnym tracą trochę swojskiego klimatu na rzecz klasycznej elegancji. Tworzą wygodną przestrzeń do życia, w której próżno szukać bezużytecznych przedmiotów.
Styl rustykalny – salon z kominkiem
Salon w stylu rustykalnym to wnętrze, które wygląda, jakby przed laty zostało zatrzymane w czasie. Nie ma w nim wielkiego telewizora ani innych sprzętów elektronicznych, a jeśli są, to skrywają się za frontami szafek. Próżno też szukać dekoracji w jaskrawych kolorach oraz modnych drobiazgów zdobionych kryształami. Zamiast nich pojawiają się rzeźby z drewna, lampiony, świeczniki w słoikach oraz zachwycające kompozycje z mchu i roślin leśnych w szkle. Rustykalny salon nabiera prawdziwie przytulnego klimatu dzięki usytuowanemu w centralnej części kominkowi. Obok niego stoi najczęściej zestaw mebli wypoczynkowych lub solidna drewniana ława – centrum strefy jadalnianej. Na blatach pojawiają się obrusy z lnu bądź bawełny, na kanapach i fotelach poukładane są narzuty wełniane, a pod stopami leżą tkane lub plecione wykładziny. Gdzieniegdzie można dostrzec misterne konstrukcje z kutego żelaza, które sprawdzają się np. jako kosze na drewno do kominka bądź stojaki na wino.
Styl rustykalny – kuchnia
Kuchnia w stylu rustykalnym jest prawdziwym sercem domu, pełnym ciepła i unoszących się w powietrzu zapachów. Naturalne drewno współwystępuje w niej z kamiennymi blatami oraz połyskującymi kafelkami, a wiklina pozwala stworzyć klimat urokliwego domku na wsi. Rustykalną kuchnię można urządzić romantycznie – wprowadzić do niej ażurowe fronty mebli, oszklony kredens, kraciaste zasłony i zazdrostki, a także koronkowe obrusy. Można również tchnąć w nią nieco nowoczesności i postawić na błyszczące meble, które odcinają się na tle ścian pokrytych kamieniem dekoracyjnym. Kuchnia w stylu modern rustic to wnętrze urządzone w duchu minimalistycznym, ale zachowujący surowy klimat ubogiej wiejskiej izby.
Styl rustykalny – sypialnia
Rustykalny styl w aranżacji wnętrz pozwala na stworzenie urokliwej i kameralnej sypialni. Idealnym miejscem do jej usytuowania jest pomieszczenie na poddaszu, zwłaszcza takie, w którym pod sufitem widać surowe belki. W rustykalnej sypialni mogą pojawić się elementy stylów pokrewnych: vintage, shabby chic, prowansalskiego oraz eko.
Najważniejszym meblem jest łóżko, które powinno mieć wysokie wezgłowie z drewna, giętych elementów metalowych albo płyty pilśniowej. Ważną rolę pełni tutaj również ocieplająca wnętrze wykładzina. W sypialni urządzonej zgodnie z zasadami stylu rustykalnego nie może zabraknąć drewnianej szafki nocnej, którą można zrobić ze starego kufra albo skrzynek. Na szafce tej powinna pojawić się lampka o kształcie inspirowanym naturą. Bez trudu da się znaleźć modele z nogą wyrzeźbioną w drewnie lub zrobioną z pnia drzewa. Uroku rustykalnego sypialni dodają też zasłony uszyte z lnu i ozdobione bawełnianą koronką. Zamiast nich w oknach mogą pojawić się rolety rzymskie pokryte kwiatowym wzorem.
Styl rustykalny – łazienka
Miłośnicy atmosfery zacisznych wiejskich domków styl rustykalny wprowadzają także do łazienki, choć niełatwo jest połączyć elementy armatury z naturalnymi, surowymi materiałami, które nie wykazują odporności na działanie wilgoci i wymagają impregnacji. Na szczęście można dostać płytki ceramiczne pokryte wzorami do złudzenia przypominającymi przekrój pnia drewna czy fakturę skał, wprowadzić do wnętrza odrobinę szlachetnego marmuru i zamontować umywalkę nablatową zamiast tradycyjnej. W aranżacji łazienki warto wykorzystać tekstylną zasłonę prysznicową, która wprowadza vintage'owy klimat, podobnie jak wolno stojąca wanna na nóżkach. Dobrze jest też postawić na wykończenia retro z mosiądzu, w kolorze starego złota.