Zalety i wady diety Cohena
Największą zaletą tej diety jest to, że ziemniaki, pomimo iż mało kaloryczne, dają po spożyciu poczucie sytości. Powoli trawiona skrobia stopniowo dostarcza organizmowi energię, dzięki czemu dłuższy czas po posiłku mamy siły do działania.
Jeśli zaś chodzi o wartości odżywcze tej diety, to ziemniaki dostarczą nam przede wszystkim potasu - 100 g kartofli to 357 mg tego minerału (aby go nie wypłukać podczas gotowania, przyrządzamy dania w piekarniku lub na parze). Ziemniaki zawierają ponadto witaminy B1, B2, B3, B6 oraz C. Inne mikroelementy możemy uzupełniać w postaci suplementów, ale jeśli stosujemy dietę cyklicznie z przerwami, nie będzie to konieczne (pod warunkiem, że w czasie przerw spożywamy warzywa i produkty wysokobiałkowe - chude mięso, fasolę, groch, ryby).
Główną wadą tej diety, jak już powiedzieliśmy, jest to, że nie powinna ona trwać zbyt długo. W trakcie jej stosowania możemy odczuwać ziemniaczaną monotonię. Aby tego uniknąć, zaleca się przyrządzanie kartofli w różnorodny sposób i z różnymi przyprawami.