Trwa ładowanie...
d2m61h1

Kawa znowu winna. Naukowcy mają na nią kolejnego "haka"

Kubek kawy i donut to podstawowy zestaw śniadaniowy - zwłaszcza w Ameryce. Ale, ku rozpaczy Ani Lewandowskiej czy Ewy Chodakowskiej, w Polsce także często o poranku sięgamy po słodką bułeczkę, drożdżówkę czy rogalika z lukrem. Do tego filiżanka kawy i gotowe. Na zdrowe, efektowne śniadania często brak nam czasu i chęci. Okazuje się jednak, że to wcale nie przypadek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kawa znowu winna. Naukowcy mają na nią kolejnego "haka"
(Fotolia)
d2m61h1

Nowe badania dowodzą, że istnieje silny powód, dla którego kawa i słodka przekąska dobrze ze sobą współgrają. I nie chodzi tu tylko o smak. Jak dowodzi badanie opublikowane w czasopiśmie "Science", kofeina może bowiem zmienić postrzeganie słodyczy, co sprawia, że zwykle po filiżance kawy ma się ochotę na większą ilość słodkich potraw.

Naukowcy rozdali jednej grupie badanych tradycyjną kawę z kofeiną, a drugiej - bezkofeinową. Nikt nie wiedział, jaki rodzaj napoju został mu podany. Obydwie grupy poproszono o dodanie cukru do kawy, a następnie ocenienie jej słodyczy. Co ciekawe, ci, którzy pili wersję z kofeiną, uznali ją za mniej słodką niż pozostali.

Następnie uczestnicy zostali poproszeni o kontrolę swojej czujności umysłowej i oszacowanie, ile kofeiny znajdowało się w napojach. Niezależnie od tego, czy spożywali kofeinę, czy nie, wszyscy wolontariusze stwierdzili, że doświadczyli tego samego zwiększenia czujności, a nieliczni potrafili dokładnie określić faktyczny poziom kofeiny w napojach.

d2m61h1

Naukowcy wciąż spierają się o to, czy wpływ kofeiny na ludzki organizm jest dobroczynny, czy przeciwnie - wyniszczający. Faktem jest, że zawierająca ją kawa działa uzależniająco, dlatego zwykle decyzja o jej odstawieniu wiąże się z koniecznością przebycia "odwyku". Wielu z nas rano czuje, że po prostu musi napić się kawy. Jesteśmy skłonni zrezygnować ze śniadania, ale większości z nas bardzo trudno zrezygnować z kawy. Nowe badania dowodzą jednak, że po takim rozpoczęciu dnia i tak prędzej czy później sięgniemy po coś słodkiego.

Wady i zalety kawy

d2m61h1

Podziel się opinią

Share

d2m61h1

d2m61h1