Trwa ładowanie...

Kiedy pijesz ten napój, to tak jakbyś zjadła 5 pączków. Ale przecież chodzi o magię świąt

Kto z nas nie tęskni już za atmosferą świąt? Może niekoniecznie za myciem okien i zakupami "na ostatnią chwilę", ale za zapachem pierników i cynamonu w całym domu i tymi wszystkimi rzeczami, które dają nam siłę, by przetrwać całą resztę zimy (czyli byle do maja). Jeśli jednak nie chcemy, by po rozkoszowaniu się "atmosferą świąt" czekało nas ostre kardio i dieta supermodelek, lepiej zwracajmy uwagę na to, co w tym czasie pijemy. Okazuje się bowiem, że jeden ze świątecznych napojów popularnej sieciówki zawiera tyle cukru, co pięć pączków.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Kiedy pijesz ten napój, to tak jakbyś zjadła 5 pączków. Ale przecież chodzi o magię świątŹródło: 123RF
d479rz6
d479rz6

Mowa o piernikowym frappucino grande z odtłuszczonym mlekiem, jakie dostać można w sieci Starbucks. Jak się okauje, napój zawiera aż 68,7 g cukru. Kolejny świąteczny napój, frappucino grande o smaku toffi i orzechów, również z odtłuszczonym mlekiem, zawiera go tylko nieznacznie mniej, bo 68,4 g.

Dla porównania, w każdym pączku słynnej marki Krispy Kreme znajduje się tylko 12,6 g cukru. Oznacza to, że biorąc pod uwagę jego zawartość, pijąc z pewnością przepyszne frappucino piernikowe bądź to o smaku toffi i orzecha, to jak, jak byśmy zjedli na raz niemal pięć i pół pączka. I nie ma tu większego znaczenia, jak bardzo odtłuszczone mleko zostało w nich wykorzystane.

Jak się okazuje, dodawanie ogromnej ilości cukru jest praktyką wielu sieci kawiarni. Black Forest Frostino, które ma w swoim menu Costa, zawiera 67,7 g cukru, a ich czekolada miętowa 48,2 g.

d479rz6

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dzienna dawka przyjmowanego cukru wolnego (a więc dodanego do produktów, a nie na przykład tego, który znajduje się w sposób naturalny w owocach czy warzywach) nie przekraczała 10 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie, a najlepiej wynosiła mniej niż 5 proc. Uśredniając, oznacza to, że w idealnej sytuacji powinniśmy spożywać dziennie maksymalnie około 25 gramów cukru.

Choć picie słodkich napojów wydaje się bezpieczne, kiedy staje się nawykiem, może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, ubytki w uzębieniu, cukrzyca i wiele innych chorób. Jeden słodki napój nie powinien zrobić nam krzywdy, ale pamiętajmy, że jest to coś, co powinno stanowić wyjątek od naszej diety, a nie regułę.

Zobacz też: Polak zjada co miesiąc ponad kilogram cukru

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d479rz6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d479rz6