Kijki do nordic walkingu. Jak wybrać odpowiednie
Zbawienne dla zdrowia działanie nordic walkingu sprawiło, że wiele osób wyruszyło w trasy. Niezbędnym w tej dyscyplinie gadżetem są odpowiednie kijki, które łatwo pomylić z produktami do trekkingu.
23.05.2018 | aktual.: 23.05.2018 14:23
Trekking i nordic walking to nie to samo
Kijki trekkingowe i do profesjonalnego nordic walkingu to dwie odrębne kategorie. Nawet jeśli produkt jest reklamowany jako odpowiedni do nordic walkingu, czasem jest to zwykły model trekkingowy. Subtelne różnice to głównie lekko wyprofilowany, smukły uchwyt do nordicu i rękawiczka, która w końcowej fazie ruchu pozwala wypuścić kijek na chwilę z ręki, a także stała długość. W trekkingu mamy tylko pasek, który zapobiega wyśliźnięciu się kija z ręki, grubszy, mocniej wyprofilowany uchwyt oraz regulowaną długość.
.
Odpowiednie kijki do nordic walkingu
Z kijkami do nordic walkingu nie chodzimy w trudnym terenie, np. w górach, gdzie przydatne są kijki ułatwiające wchodzenie pod górę i stabilne podparcie na nierównościach. Aktywują górne partie ciała na terenach w miarę równych, np. plażach, pieszych szlakach turystycznych czy w parkach.
Kijki trekkingowe umożliwiają poruszanie się po trudnym, nierównym terenie, łące, bagnie, na kamienistym podłożu, z dużym plecakiem itd., bez obciążania stawów i kręgosłupa.
Są cięższe i bardziej stabilne, dzięki czemu pełnią funkcję stabilizującą i odciążającą. Stosuje się je inaczej niż te do nordic walkingu, bo trzymamy je bardziej przed sobą i mocno się nimi podpieramy.
Lekkie i wytrzymałe kijki
Wspólną cechą obydwóch rodzajów są materiały, z ktorych je wykonano, bo zarówno jedne, jak i drugie kijki powinny być lekkie i trwałe. Elementy uchwytu wykańcza się absorbującym wstrząsy i przyjemnym w dotyku korkiem.
Kiedy zrobi się chłodniej, do kijków możemy dobrać odpowiednie rękawiczki: