UrodaKlamry na wrastające paznokcie - na czym polega zabieg i ile kosztuje?

Klamry na wrastające paznokcie - na czym polega zabieg i ile kosztuje?

Klamry na wrastające paznokcie to bezbolesna, małoinwazyjna, szybka i skuteczna alternatywa dla usuwania całej płytki. Chirurgiczne zrywanie paznokcia odchodzi już do historii. Kiedy zdecydować się na klamrę? Jak wygląda zabieg zakładania klamry? I ile kosztuje ta metoda na wrastające paznokcie?

Klamry na wrastające paznokcie - na czym polega zabieg i ile kosztuje?
Źródło zdjęć: © iStock.com | Robertprzybysz

Klamry na wrastające paznokcie - kiedy założyć?

Wrastające paznokcie to problem powszechny, który dotyka ludzi w każdym wieku. Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest nieprawidłowa dbałość o paznokcie, w tym zbyt krótkie obcinanie czy pozostawianie postrzępionych i ostrych krawędzi.

Można wymienić kilka przesłanek, które powinny skłonić do nałożenia klamry na paznokcie. Podstawowym sygnałem jest ból, który towarzyszy chodzeniu w zakrytym obuwiu. Pęknięte lub odłamane fragmenty paznokcia w jego górnych rogach również mogą się przyczynić do wrastania paznokci. Na klamrę powinny się także zdecydować osoby, którym po zabiegu zerwania płytki, odrastający paznokieć ponownie wrasta w skórę.

Klamry na wrastające paznokcie - rodzaje

W gabinetach podologicznych oferowane są różne rodzaje klamer na wrastające paznokcie. Odpowiedni dobór klamry znacznie wpływa na efektywność ich działania. Wśród klamer można wymienić:

  • Klamry metalowe - ten typ klamer wykorzystuje się do delikatnych paznokci, które nie wymagają zbyt dużej korekty. Najczęściej wykorzystywane są w lecie, ponieważ charakteryzuje je ozdobny, estetyczny wygląd;
  • Klamry drutowe - ten rodzaj klamry jest stosowany na paznokciach, które mocno wrastają i wykręcają się. Zakładane są również wtedy, gdy paznokcie są mocno zdeformowane po zabiegach chirurgicznego usuwania płytki;
  • Klamry plastikowo-drutowe - ta klamra jest stosowana do paznokci delikatnych, wymagających niewielkiej korekty toru wzrostu paznokcia. Jest ona przyklejana do zewnętrznej części paznokcia i wraz z aktywnym drucikiem, podnosi krawędzie płytki paznokcia. Klamrę tę zabezpiecza się żelem, by nie zaczepiała o skarpetki i nie powodowała dyskomfortu w trakcie chodzenia. Dobór klamry jest uzależniony zawsze od konkretnego przypadku, czyli sposobu wrastania paznokcia, toru wzrostu, grubości oraz stanu płytki.

Klamra na wrastające paznokcie - przebieg zabiegu

Zabieg zakładania klamry na wrastający paznokieć jest szybki i bezbolesny. Po zdezynfekowaniu palca lub całej stopy, specjalista ocenia typ wrastającego paznokcia i dobiera odpowiednią klamrę. Następnie mierzy ramię klamry i przycina ją na odpowiednią długość. Specjalista nakłada klamrę i skręca ją, aby otrzymać długość naciągu. Końcowym etapem klamrowania jest żelowanie, które zapobiega zaciąganiu się rajstop czy skarpetek. Żel czasem jest zastępowany akrylem, w obu przypadkach utwardza się materiał w lampie UV.

Bezpośrednio po nałożeniu klamry na wrastający paznokieć można normalnie funkcjonować. Klamra zazwyczaj przynosi natychmiastową ulgę, uśmierza wcześniejszy ból i zapobiega dalszemu wrastaniu paznokcia.

Klamry na wrastające paznokcie - cena, efekt i częstotliwość zabiegu

Przeciętna cena nałożenia klamry na wrastający paznokieć waha się w okolicach 90-130 złotych. Zabieg może trwać od 30 do 60 minut. Częstotliwość wykonywania tego zabiegu jest ustalana indywidualnie, jednak zazwyczaj nałożenie klamry wymaga jednej lub kilku wizyt kontrolnych.

Zabieg nałożenia* klamry ortonyksyjnej* jest polecany przez specjalistów i pacjentów, ponieważ likwiduje ból, usuwa stany zapalne oraz profiluje płytkę paznokcia.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)