Trwa ładowanie...

Kobiety czy mężczyźni: kto lepiej radzi sobie na stanowiskach kierowniczych?

Okazuje się, że nie bez powodu kobiety coraz częściej zajmują kierownicze stanowiska. Według badań przeprowadzonych przez profesora Øyvinda L. Martinsena z BI Norwegian Business School, pod wieloma względami w pracy radzimy sobie znacznie lepiej niż mężczyźni. Najwyższy czas raz na zawsze obalić mity i spojrzeć prawdzie prosto w oczy.

Kobiety czy mężczyźni: kto lepiej radzi sobie na stanowiskach kierowniczych?Źródło: 123RF.COM
d774dxa
d774dxa

W eksperymencie profesora Øyvinda L. Martinsena wzięło udział 3 tysiące osób pracujących na stanowiskach zarządzających. Naukowiec przyjrzał się ich osobowościom i charakterom, a następnie wyciągnął interesujące wnioski. Okazało się, że w prawie wszystkich badanych obszarach kobiety wypadły lepiej od mężczyzn.

Zgodnie z przedstawionymi wynikami* jesteśmy bardziej otwarte na wprowadzanie innowacji, lepiej socjalizujemy się z innymi pracownikami, jesteśmy bardziej skuteczne w zarządzaniu projektami, mamy łatwość w komunikacji i w wyznaczaniu celów.* Tylko w jednej kategorii mężczyźni okazali się lepsi od kobiet. Jak wyznał profesor, panowie znacznie lepiej radzą sobie ze stresem i opanowywaniem emocji:

Według badań, kobiety mają tendencję do przejmowania się i są mniej stabilne emocjonalne. Jednak ten fakt nie wpływa negatywnie na ocenę pań w kontekście reszty badanych obszarów. Jeśli osoby decyzyjne będą ignorować te wyniki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą w przyszłości zatrudniać osoby pracujące mniej efektywnie- powiedział profesor.

Co ciekawe, powyższe wyniki pokrywają się z badaniami przeprowadzonymi przez magazyn Harvard Business Review. W drugim eksperymencie wzięło udział 360 liderów, których zapytano o ocenę innych osób pracujących na podobnych stanowiskach. Większość respondentów stwierdziła, że kobiety mają wyższe kompetencje przywódcze niż mężczyźni. Ponadto są lepsze w podejmowaniu inicjatywy i dążeniu do realizacji wyników. Teraz już nie ma watpliwości, że obecność kobiet na rynku pracy jest konieczna.

d774dxa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d774dxa