Blisko ludziKobiety z małymi stopami są bardziej atrakcyjne dla mężczyzn

Kobiety z małymi stopami są bardziej atrakcyjne dla mężczyzn

Kobiety z małymi stopami mają delikatniejsze twarze i przez to są atrakcyjniejsze dla mężczyzn, ale mężczyźni o silnie umięśnionej sylwetce wcale nie są najatrakcyjniejsi dla kobiet, wynika z badania naukowców z Uniwersytetu w Albany stanie Nowy Jork - informuje "New Scientist".

Kobiety z małymi stopami są bardziej atrakcyjne dla mężczyzn
Źródło zdjęć: © sxc.hu

Kobiety z małymi stopami mają delikatniejsze twarze i przez to są atrakcyjniejsze dla mężczyzn, ale mężczyźni o silnie umięśnionej sylwetce wcale nie są najatrakcyjniejsi dla kobiet, wynika z badania naukowców z Uniwersytetu w Albany stanie Nowy Jork - informuje "New Scientist". Psychologowie z Uniwersytetu w Albany zmierzyli długość rąk, kości udowych, stóp i szerokość bioder 60 studentek i sporządzili z tych pomiarów indywidualny wzorzec różnic budowy ciała.

Po wymierzeniu 16 najważniejszych dla tego wzorca partii ciała, wyselekcjonowali 8 kobiet z największą długością stóp, rąk i kości udowych oraz kobiet z najmniejszą długością tych części ciała.

Następnie sfotografowali ich twarze po czym sporządzili drogą morphingu, czyli oprogramowania do modyfikacji grafiki, zbiorcze portrety, "składając" ich twarze w obraz jednej twarzy.

Otrzymane portrety przedstawiono do oceny atrakcyjności 77 studentom. 2,5 raza częściej wybierali oni jako atrakcyjną twarz złożoną z portretów kobiet o małych stopach, jako najatrakcyjniejszą.

Twarz ta była dziesięciokrotnie częściej oceniana jako "bardziej kobieca" niż twarz złożona z portretów kobiet o długich stopach. Podobnie jako atrakcyjniejsze oceniane były 11 - krotnie częściej twarze złożone z portretów kobiet o wąskich biodrach i 8-krotnie - z portretów kobiet o długich udach.

Jak poinformował "New Scientist", według wystąpienia autorów badania na konferencji Human Behavior and Evolution Society w Eugene w stanie Oregon, takie cechy świadczące o harmonijnej budowie mogą być postrzegane jako oznaki zdrowego, szczęśliwego dzieciństwa.

Biolodzy wiedzą bowiem, że stres i złe odżywianie we wczesnej fazie rozwoju osobniczego mogą spowodować przyspieszone dojrzewanie i tworzyć sylwetkę krótką z dysproporcjami w budowie, podczas gdy spokojnie dzieciństwo daje smukłą proporcjonalną bardziej kobiecą sylwetkę i twarz.

Jak pisze "New Scientist", naukowcy z Albany nie poprzestali na tych badaniach. Dokonali takich samych pomiarów 67 studentów i podobne co w przypadku kobiet portrety złożone drogą morphingu dali do oceny ich 82 koleżankom. Efekty były zdumiewające - twarz złożona z portretów studentów bardzo męskich o umięśnionych sylwetkach nie była oceniana jako najbardziej atrakcyjna.

Zdecydowanie atrakcyjniejsze były dla kobiet morphingowe portrety studentów o długich, proporcjonalnych klatkach piersiowych i wąskich nadgarstkach oraz dłoniach. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)