FitnessKomfort stóp podczas ćwiczeń. To nie tylko kwestia butów

Komfort stóp podczas ćwiczeń. To nie tylko kwestia butów

Komfort stóp podczas ćwiczeń. To nie tylko kwestia butów
Źródło zdjęć: © iStock.com | Ivanko_Brnjakovic
13.03.2019 12:20, aktualizacja: 13.03.2019 13:36

Na wyniki w sporcie wpływa nie tylko kondycja, ale również strój, który masz na sobie. Liczą się odpowiednie buty, dopasowana odzież, a także bielizna, która zapewnia komfort. Droższy nie zawsze znaczy lepszy, dlatego przy zakupie warto kierować się nie tylko ceną.

Aby plany treningowe nie skończyły się na pierwszym joggingu czy wypadzie na rower, warto dopilnować, by strój był jak najlepiej dopasowany do dyscypliny, którą uprawiasz. W ten sposób znacznie poprawisz swoje wyniki oraz komfort podczas ćwiczeń.

Obuwie dla sportowca

Jeśli szukasz obuwia do uprawiania konkretnego sportu, to warto zajrzeć do działu poświęconego docelowej dyscyplinie. Oczywiście zawsze możesz wybrać buty uniwersalne, które dają dużo możliwości, ale z drugiej strony nigdy nie zapewnią takiego komfortu jak profesjonalne obuwie. Jeżeli jednak chcesz zacząć uprawiać sport i dopiero próbujesz różnych dyscyplin, uniwersalne buty sportowe będą jak znalazł. Duża elastyczność i odpowiednie wsparcie to podstawa.

Kilka wytycznych można jednak zastosować do każdego rodzaju butów, niezależnie od przeznaczenia. Obuwie powinno przede wszystkim odpowiednio stabilizować stopę i chronić ją przed wstrząsami wynikającymi z poruszania się na twardym terenie. Usztywnienie kostki dodatkowo chroni stopę przed urazami.

Odpowiednia amortyzacja sprawi, że będziesz w stanie ćwiczyć o wiele dłużej. Bieganie, fitness czy nawet taniec w niedopasowanych butach może nieść za sobą bardzo przykre konsekwencje. W większości przypadków twój trening skończy się nie w wyniku przemęczenia, ale z powodu bólu stóp, stawów czy kręgosłupa. Odpowiednia amortyzacja uchroni cię przed tym problemem.

Obraz
© iStock.com | Halfpoint

Skarpety dla delikatnej skóry

Obuwie nie zapewni ci maksimum komfortu, jeśli nie założysz do nich odpowiednich skarpet. Nawet najdroższe buty sportowe nie będą w stanie ochronić cię przed odciskami. Do tego celu potrzebujesz lekkich i cienkich skarpet, które odprowadzą nadmiar potu ze skóry i nie dopuszczą do tego, że stopa będzie tonąć w bucie.

Zwykłe, bawełniane skarpetki nie są w stanie zapewnić odpowiedniego komfortu stopie. Podczas uprawiania sportu warto postawić na te wykonane z lepszej jakości materiału, które są wzmocnione dodatkową warstwą tkaniny w najbardziej wrażliwych miejscach – na pięcie i palcu. Dzięki temu zapobiegają otarciom i powstawaniu odcisków.

Kompresja kluczem do sukcesu

Dobrym wyborem dla sportowców będą skarpety kompresyjne, które nie tylko chronią stopę przed uciskiem, ale również wspierają krążenie, co znacznie wpływa na możliwości organizmu. Wbrew pozorom tego typu skarpety lub specjalne opaski nie są drogie, to koszt nawet kilkudziesięciu złotych.

Skarpety i opaski są tak uszyte, że ucisk stopniowo wzrasta od łydki do kostki, aby jeszcze bardziej przyspieszyć krążenie, co w efekcie pozwala na szybsze usuwanie toksyn z organizmu. Opaska ma ponadto zadanie podtrzymać mięsień podczas biegu, dzięki czemu stopa wolniej się męczy. Dzięki niej po treningu nie będą doskwierać ci zakwasy.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także