FitnessZacznij biegać i nie strać motywacji. Grunt to dobre przygotowanie

Zacznij biegać i nie strać motywacji. Grunt to dobre przygotowanie

Zacznij biegać i nie strać motywacji. Grunt to dobre przygotowanie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Monika Zonenberg
26.09.2019 07:20

Bieganie to dobry sposób na wzmocnienie ciała i ducha. Zaczynając bez odpowiedniego przygotowania, szybko możesz stracić motywację do treningu. Zobacz, jakich rad się trzymać, byś nie mogła doczekać się kolejnego pobicia własnych rekordów.

Jogging. Spraw sobie przyjemność

Mało sprzyjające warunki pogodowe za oknem nie zachęcają do wyjścia na zewnątrz. Zawinięcie się w koc i oglądanie ulubionych seriali jest dużo bardziej kuszącą opcją. Taki sposób spędzania czasu nie wpłynie jednak pozytywnie na twoją sylwetkę, nie zwiększy wydolności twojego organizmu, nie dostarczy ci aż takiej dawki endorfin i nie dotleni ciała. Jogging, prócz wymienionych wyżej zalet, dodatkowo poprawi twoją wytrzymałość oraz odporność, spali nadprogramowe kalorie oraz pomoże ci wyrzucić z siebie stres. Lista plusów biegania jest ogromna i jeśli tylko nie posiadasz przeciwwskazań lekarskich, zdecydowanie powinnaś spróbować.

Kluczem do udanych treningów zawsze jest motywacja. Przede wszystkim nie traktuj joggingu jako kary, tylko jako przyjemność. Niech będzie to czas, który poświęcisz sobie, który ma cię wzmocnić i pozytywnie "wymęczyć". Będąc odpowiednio przygotowaną, ubraną i zdeterminowaną, możesz odkryć w bieganiu swoją ulubioną formę relaksu. Prócz cennego dla organizmu wysiłku, jogging to także moment, w którym możesz przemyśleć nurtujące cię kwestie, posłuchać nowej płyty ulubionego zespołu, wyczekanego audiobooka lub podcastu - sama możesz zdecydować, na co masz ochotę.

Obraz
© Fotolia

Bez pośpiechu. Przygotuj swój organizm

Każdy sport, który zaczynamy trenować, jest dla nieprzygotowanego organizmu niezwykle wymagający. Nie rzucaj się więc na głęboką wodę już po wyjściu na pierwszy trening. Pozwól zwyciężyć rozsądkowi i zacznij od krótkich treningów - zamiast biegać przez godzinę jednego dnia, wychodź codziennie na 15 minut. Kiedy poczujesz, że możesz więcej, zwiększaj dystans i długość treningu, w zależności od twojej kondycji. Jeśli początkowe 15 minut jest dla ciebie zbyt wymagające, przygodę z bieganiem zacznij od intensywnego chodzenia, a gdy będziesz gotowa, przejdź do delikatnego truchtu. Pamiętaj również o zdrowej diecie - nie oczekuj, że po ogromnym, źle zbilansowanym posiłku nie będziesz mieć chęci ruszyć się z kanapy.

Małymi kroczkami do celu

Wyznaczenie sobie celu jest jedną z największych motywacji, jakie tylko możemy sobie zafundować. Spora część osób po pierwszym joggingu już wyobraża sobie siebie finiszującego w maratonie, jednak nie możesz zapomnieć, że do takiej kondycji czasem dochodzi się latami. Metoda małych kroczków jest tutaj zatem niezwykle właściwa. Zacznij od celu, który z łatwością zrealizujesz, nie patrząc na siebie zbyt surowym okiem. Nieważne, czy chodzi o zgubienie kilku kilogramów, poprawę wydajności, pozbycie się nagromadzonego stresu lub przebiegnięcie danego dystansu. Posiadając cel, dużo łatwiej będzie ci się zmotywować i do niego dążyć.

Obraz
© iStock.com | fizkes

Odpowiedni ubiór. Wygodnie, przewiewnie i lekko

Choć wydawać by się mogło, że bieganie wymaga jedynie niekrępujących ruchów spodni i bluzki, warto rozeznać się w temacie. Przede wszystkim zacznij od butów do biegania. W sklepach i w sieci znajdziesz wiele modeli dopasowanych do typu stopy czy stopnia zaawansowania, a nawet powierzchni, po której najczęściej będziesz się poruszać. Nie biegaj w zwykłych trampkach czy sportowych butach przeznaczonych jedynie do chodzenia, bo to niemalże gwarancja kontuzji.

Legginsy do biegania powinny być wygodne, przewiewne i przylegać do ciała. Ta sama zasada dotyczy koszulki do biegania. Podczas zimnych miesięcy zarzuć na siebie kurtkę "wiatrówkę". Nie wybieraj ciepłych polarów i bluz, bo szybko się w nich spocisz i nabierzesz ochoty na natychmiastowy powrót do domu. Kiedy zrobi się ciepło, zadbaj, by twój strój do treningu był wykonany z materiału, który odprowadza ciepło ciała na zewnątrz i blokuje ewentualny wiatr. W ten sposób temperatura twojego ciała będzie optymalna, a ty nie będziesz czuć się przegrzana.

Obraz
© Fotolia