Blisko ludziKoronawirus a opieka nad dzieckiem. Co mogą zrobić rodzice po zamknięciu szkół i przedszkoli?

Koronawirus a opieka nad dzieckiem. Co mogą zrobić rodzice po zamknięciu szkół i przedszkoli?

Koronawirus a opieka nad dzieckiem. Co mogą zrobić rodzice po zamknięciu szkół i przedszkoli?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
13.03.2020 11:35

Jak wiadomo, z powodu koronawirusa, wszystkie szkoły oraz przedszkola od 12-25 marca zostały zawieszone, natomiast od 16 marca placówki zostaną już w pełni zamknięte. Oznacza to, że dzieci zostają pod pełną opieką swoich rodziców lub opiekunów. Co w takim razie powinni zrobić rodzice, którzy muszą podjąć się pełnej opieki nad dziećmi?

Ile placówek oświatowych zostało zamkniętych?

Według Ministerstwa Edukacji Narodowej w obawie przed koronawirusem zamknięto ponad 22 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, do których uczęszcza 1,41 mln dzieci. Natomiast w blisko 24 tys. szkół uczy się aż 4,6 mln uczniów, w liceach ogólnokształcących 643,5 tys., w technikach 659,9 tys., a w szkołach branżowych I stopnia 199,9 tys. uczniów. Dzieci poniżej 8. roku życia w systemie edukacji jest 2,18 mln, z kolei dzieci w przedziale 8-14 lat jest 2,3 mln.

Specustawa – co mogą zrobić rodzice?

Ze względu na nadzwyczajne środki mające na celu zapobieganie przenoszenia koronawirusa, została przyjęta specjalna ustawa, zwana potocznie specustawą. W jej zapisach można znaleźć kilka możliwości, z których mogą skorzystać m.in. rodzice dzieci, które nie będą uczestniczyć w zajęciach szkolnych. Wprowadzono dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który można pobierać przez 14 dni na czas opieki nad dzieckiem (mającym mniej niż 8 lat). Co ważne, zasiłek ten nie sumuje się z klasycznym zasiłkiem, z którego mogą korzystać rodzice przez 60 dni.

Opieka nad dzieckiem a praca zdalna

W specustawie poświęcono także artykuł poświęcony ewentualnego polecenia pracownikowi wykonania pracy zdalnej. Ma to na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, co wpisuje się w główne założenia specustawy. Praca zdalna może znacznie ułatwić rodzicom opiekę nad dzieckiem:

  • pracodawca może zlecić pracownikowi wykonanie obowiązków w określonym czasie poza miejscem jej stałego wykonywania – wtedy nazywamy to pracą zdalną;
  • w rozumieniu ustawy, każdy pracodawca, nawet ze względu na profilaktykę, może polecić swoim pracownikom pracę zdalną;
  • wynagrodzenie po przejściu na pracę zdalną nie ulegnie zmianie;
  • polecenie pracy zdalnej nie musi być wydane na piśmie;
  • decyzja o podjęciu pracy zdalnej leży wyłącznie w gestii pracodawcy.

Praca zdalna może okazać się dobrym rozwiązaniem w przypadku rodziców mających nieco starsze dzieci. Mogą one same zorganizować sobie czas, ale rodzice maluchów powinny wykonywać ją naprzemiennie, czyli tak, aby jeden rodzic pracował, a drugi opiekował się dzieckiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także