UrodaKosmetyki dla kobiet i mężczyzn, których użyjecie wspólnie

Kosmetyki dla kobiet i mężczyzn, których użyjecie wspólnie

Kosmetyki dla kobiet i mężczyzn, których użyjecie wspólnie
Źródło zdjęć: © iStock.com | macniak
10.07.2018 10:15, aktualizacja: 11.08.2018 19:30

W drogeriach coraz częściej spotykamy produkty kosmetyczne unisex, których z powodzeniem użyje zarówno mężczyzna, jak i kobieta. Czym różnią się kosmetyki dla kobiet i dla mężczyzn? Jak działają produkty unisex?

Kosmetyki dla kobiet i mężczyzn – różnice

Większość damskich kosmetyków posiada swoje męskie odpowiedniki. Wśród popularnych męskich kosmetyków znajdziemy kremy do twarzy, kremy pod oczy, szczególnie przeciwzmarszczkowe, szampony oraz żele pod prysznic.

Z czego wynika potrzeba istnienia oddzielnych kosmetyków dla mężczyzny? Jednym z powodów jest inna struktura potu, która wchodząc w reakcję z kosmetykiem, wydziela charakterystyczny dla danego ciała zapach.

Ponadto kosmetyki dla kobiet i mężczyzn różnią się od siebie specyfiką działania. Skóra mężczyzny jest twardsza, a za sprawą męskich hormonów (androgenów) jest zwykle lepiej nawilżona i natłuszczona niż skóra kobiet. Ta druga jest o wiele bardziej podatna na suchość, a więc kosmetyki dla kobiet powinny posiadać silniejsze właściwości nawilżające. Co więcej, skóra męska jest o wiele grubsza, dzięki czemu jest o wiele mniej podatna na podrażnienia.

Szukasz idealnych kosmetyków dla mężczyzn lub dla kobiet? Sprawdź aktualną ofertę produktów do pielęgnacji na WP radarOkazji.

Kosmetyki dla kobiet i mężczyzn – polecane produkty

W kosmetykach dla kobiet i mężczyzn spotkamy podobne składniki, jednak produkty różnią się od siebie profilem działania. Mężczyźni wolą lekkie, nietłuste preparaty, które nie pozostawiają śladów na skórze, a także wybierają żele lub płyny, które można łatwo spłukać podczas codziennej pielęgnacji. Główną różnicą jest także zapach i opakowanie. Panowie wstydzą się używać intensywnie pachnących produktów, np. szamponów, lub aplikować balsam do ust w opakowaniu przypominającym szminkę. Kobiety z kolei wolą nie myć się żelem pod prysznic, który pozostawia na skórze zapach męskich perfum. Te obiekcje są zrozumiałe, ale warto pamiętać, że taki kosmetyk nie zaszkodzi skórze.

Istnieją jednak także uniwersalne produkty do pielęgnacji ciała, które mogą być używane zarówno przez kobietę, jak i przez mężczyznę. Jednym z takich kosmetyków unisex są pomadki określane z angielskiego jako ''tough lip stick'' (twarda/sztywna szminka). Dzięki temu również panowie mogą stosować pomadki chroniące przed zimnem i wpływem negatywnych czynników zewnętrznych takich jak wiatr czy woda, które dodatkowo umieszczone są w typowo męskich formach. Kobiety, z drugiej strony, docenią bogatą paletę barw tego typu pomadek.

Uniwersalnym kosmetykiem dla kobiet i mężczyzn jest także bezzapachowy krem do rąk. W przypadku suchej i szorstkiej skóry sprawdzą się kremy nawilżające, natomiast kremy ochronne zabezpieczą ją przed zimnem, słońcem czy wodą. W przypadku skóry bardzo zniszczonej warto wypróbować kremy regenerujące do rąk.

Wspólnie używać można także kremów do stóp, w szczególności produktów o działaniu nawilżającym. Jeżeli skóra stóp jest zniszczona, sprawdzić się mogą kremy na pękające pięty.

Wśród kosmetyków unisex - dla kobiet i mężczyzn - znajdują się także kremy ochronne na zimę, które zabezpieczają skórę przed pierzchnięciem i odmrożeniem. Jeżeli partnerzy posiadają skórę wrażliwą, mogą skorzystać z kosmetyków hipoalergicznych, które chronią skórę przez zaczerwienieniem czy podrażnieniami.