Hipoalergiczny - co to naprawdę znaczy? Kosmetyki dla alergików
29.05.2018 15:13, aktual.: 30.06.2018 13:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Produkt hipoalergiczny powinien być bezpiecznym kosmetykiem dla wszystkich, tak aby posiadacze każdego rodzaju skóry mogli go spokojnie zastosować bez ryzyka podrażnień czy wystąpienia alergii. Wbrew zapewnieniom producentów określenie „hipoalergiczny” nie zawsze jest tożsame z listą składników wolną od substancji potencjalnie bezpiecznych. Sprawdź, czego unikać w kosmetykach dla alergików, żeby nie przypłacić eksperymentów reakcją skórną.
Hipoalergiczny – czyli jaki?
Kosmetyki hipoalergiczne to nie dermokosmetyki apteczne ani tez supermodne eko kosmetyki naturalne. Produkt hipoalergiczny przeznaczony jest dla skóry wrażliwej, błyskawicznie ulegającej podrażnieniom, źle reagującej na standardowe kosmetyki, a także dla kobiet w ciąży, u których o alergie skórne nietrudno. Mają silne właściwości lecznicze, łagodzą stany zapalne, radzą sobie z zaczerwieniami naskórka, silnym przesuszeniem. Ich składniki są możliwe najbezpieczniejsze do każdego rodzaju cery, sprawdzone i nie drażnią niepotrzebnie skóry.
Hipoalergiczny może być nie tylko kosmetyk czysto pielęgnacyjny, ale również kosmetyk kolorowy do makijażu. To zarówno kremy i balsamy do twarzy i całego ciała, szampony, jak i pomadki, cienie, tusze, pudry, podkłady czy lakiery do paznokci.
*Nie bój się, że przepłacisz. Teraz na WP radarOkazji znajdziesz szeroki wybór kosmetyków do twarzy w niskich cenach. *
Kosmetyki dla alergików – skład
Kosmetyki dla alergików nie tylko nie podrażniają skóry i łagodzą jej stan, ale także skutecznie odbudowują jej warstwę ochronną, spełniając dodatkowe, obiecane przez producenta funkcje (choć brak tutaj regulacji prawnych). Redukcja przetłuszczania się naskórka, nawilżanie, wygładzanie zmarszczek czy koloryzowanie cery to obecnie już standard w przypadku kosmetyków hipoalergicznych. Jako, że kosmetyki te nie należą do grupy leków, warto każdorazowo sprawdzić samodzielnie ich skład, aby mieć pewność, że faktycznie słowo hipoalergiczny nie zostało użyte nieprawidłowo. W razie jakichkolwiek wątpliwości porady z pewnością udzieli nie tyle wykwalifikowana kosmetyczka, co doświadczony lekarz dermatolog albo alergolog.
Kosmetyki hipoalergiczne – zabronione substancje przy skórze wrażliwej
Istnieje cała lista składników kosmetyków, które mogą wywołać przeróżne reakcje alergiczne. Wrażliwa skóra źle reaguje przede wszystkim na takie produkty, jak alkohol (głównie etylowy), konserwanty, barwniki, naturalnie uczulające substancje, takie jak orzechy, dodawane niekiedy do części preparatów w postaci olejków, a także zbędne substancje zapachowe.
Popularne kosmetyczne alergeny to również wazelina i parafina wraz z robionymi z nich olejami, metyl, alkohol cynamonowy, miód i mleczko pszczele, propolis, pyłki kwiatowe, siarka, kwas salicylowy, wosk owczy, lanolina, kwasy owocowe, fenol, nitroceluloza, geraniol, eugenol i izoeugenol, żywica poliestrowa.
Ponadto w kosmetykach dla alergików nie znajdziesz także potencjalnie niebezpiecznych aldehydu cynamonowego, hydroksycytonellalu, metaakrylany, rezorcyny, petrolatum oraz takich obcobrzmiących nazw, jak propylene glycol, imidazolidinyl urea czy diazolidinyl wrea.