Kosztują grosze, a mogą poprawić życie seksualne i pomóc lepiej spać. Kupisz je nawet w kiosku
Zapewniają ciepło, pomagają lepiej spać, a nawet mogą wpływać na polepszenie życia seksualnego. Mowa o skarpetkach, które za sprawą swoich "sekretnych" właściwości wkrótce mogą przeżyć renesans.
12.03.2018 | aktual.: 13.03.2018 09:19
Do tej pory były niedoceniane, a teraz okazało się, że skarpetki są bardziej przydatne, niż mogłoby się nam wydawać. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Groningen wykazały, że zakładanie skarpetek do łóżka poprawia życie seksualne par.
Kobiety, którym było zimno w stopy, miały problemy z osiągnięciem orgazmu. Tylko 50 proc. przebadanych kobiet osiągnęło orgazm bez skarpet. Natomiast, kiedy paniom zalecono pozostanie w skarpetkach, orgazm osiągnęło aż 80 proc. z nich. Specjaliści twierdzą, że dbałość o ciepłe stopy w łóżku sprzyja udanemu życiu seksualnemu, bo zwiększa poczucie komfortu. Ciepłe stopy są interpretowane przez mózg jako oznaka spokoju i bezpieczeństwa. Wyniki badania przedstawiono w Europejskim Towarzystwie Rozrodczości i Rozwoju Człowieka w Kopenhadze.
Zobacz także
Sen przychodzi szybciej
Inne badanie, przeprowadzone przez Holenderski Instytut Neurobiologii (NIN) i opublikowane w czasopiśmie "Physiology&Behavior", wykazało, że ludzie, którzy kładli się do łóżka w skarpetkach, szybciej zasypiali. Doskonale wiemy, że zmarznięte stopy potrafią znacznie utrudnić zasypianie. Nie tylko dlatego, że odczuwamy zimno i dyskomfort, ale też dlatego, że nasz mózg cały czas na tym się skupia. Zmarznięte stopy zwiększają również aktywność pęcherza, przez co budzimy się w nocy. Skarpetki poprawiają przepływ krwi i zmniejszają temperaturę ciała, poprawiając jakość snu. Zwiększony przepływ krwi w dłoniach i stopach to według badaczy najważniejszy czynnik świadczący o gotowości organizmu do snu.
Klimakterium i choroba Raynauda
Niektóre kobiety zauważyły, że noszenie skarpet do łóżka zmniejsza również skutki menopauzy tj. uderzenia gorąca. Spanie w skarpetkach zaleca Klinika Cleveland w Londynie. - Ten sposób reguluje temperaturę ciała, zapobiega nocnym potom i uderzeniom gorąca - wyjaśniają właściciele kliniki.
Zakładanie skarpet do łóżka może również zapobiegać pojawieniu się objawów choroby Raynauda. Choroba Raynauda jest zaburzeniem krążenia, w którym tętnice lub naczynia włosowate zaciskają się w wyniku stresu lub pod wpływem zimna. Reumatolodzy oprócz skarpet, zalecają ciepłą kąpiel lub termofor. Ważne jest, aby nie spać w zaciasnych skarpetach, bo zmniejszamy w ten sposób przepływ krwi w stopach.