Książka jak „50 twarzy Greya” - powieść duetu Vina Jackson

Książka jak „50 twarzy Greya” - powieść duetu Vina Jackson
Źródło zdjęć: © materiał prasowy/Megafon.pl

06.03.2018 13:04, aktual.: 27.04.2018 12:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trylogia „50 twrzy Greya” autorstwa E.L. James stała się niekwestionowanym hitem. Choć pociągnęła za sobą falę krytyki, zainspirowała również do tworzenia podobnych historii szereg pisarek romansów i powieści erotycznych. Książką w stylu „50 twarzy Greya” jest między innymi powieść „80 dni żółtych”.

„50 twarzy Greya” w skrócie

Trylogia E.L. James opowiada historię namiętnej relacji Anastasii Steele i Christiana Greya. Na samym początku pierwszej części „50 twarzy Greya” główna bohaterka jest cichą i skromną studentką literatury. Po przeciwnej stronie stoi młody, przystojny miliarder, pełen głęboko skrywanych tajemnic. Na przestrzeni tomów Ana staje się jednak coraz bardziej pewna siebie, a Christian stara się poskromić targające nim demony przeszłości, a także stworzyć z ukochaną zdrowy i trwały związek.

Relacja kochanków jest pełna namiętności, realizowanej regularnie w tzw. czerwonym pokoju, gdzie Christian Grey przechowuje swoją kolekcję gadżetów erotycznych. Jednak to nie wszystko. Związek tych dwojga wystawiany jest niejednokrotnie na próbę. Przyczyną bywa władczy charakter Greya albo pojawiające się życiu pary tajemnicze postacie, chcące pokrzyżować ich plany, a nawet przeprowadzić zamach na życie bohaterów.

Trylogia „50 twarzy Greya” doczekała się ekranizacji. Mimo że filmy nominowane były do Złotych Malin, czyli antynagrody filmowej, przyciągnęły do kin miliony widzów niemal na całym świecie. E.L. James, motywowana sukcesem serii, postanowiła napisać trzy części historii widzianej oczami Christiana Greya.

„80 dni żółtych” w odpowiedzi na „50 twarzy Greya”

Trudno jest powtórzyć ogromny sukces „Greya”, który zawładnął sercami i umysłami milionów fanów. Historia stała się jednak inspiracją dla wielu pisarek. Ich książki wspięły się na wysokie miejsca list bestsellerów, choć popularności „50 twarzy Greya” nie pobiły. Jedną z takich powieści, a właściwie serii powieści, jest „80 dni żółtych”.

Cykl składa się do tej pory z sześciu tomów, z których pięć w tytule posiada dany kolor: od wspomnianego żółtego, przez niebieski, czerwony i biały, po bursztynowy, szósta zaś część dość niespodziewanie nosi tytuł „Odwieczny bal”.

Bohaterami trzech pierwszych tomów są Summer i Dominik. Ona jest rudowłosą, piękną skrzypaczką, która pasję muzyczną prezentuje światu na jednej ze stacji metra. On, tajemniczy i przystojny milioner, pod pewnym warunkiem postanawia wynieść dziewczynę na szczyt, czyniąc z niej wielką diwę muzyki klasycznej. Pierwszym krokiem w zawiłej relacji tych dwojga jest moment, w którym Dominik kupuje Summer nowe skrzypce, w miejsce starych, zniszczonych. Para czuje wzajemne przyciąganie, choć obydwoje wiedzą, że relacja, jaką nawiązują, może okazać się toksyczna i niebezpieczna. Podobnie jak w „50 twarzach Greya”, czytelnik śledzi momenty uniesień przeplatane zwątpieniem, a w konsekwencji rozstaniami.

Lubisz romanse? Wejdź na WP radarOkazji i znajdź książki dla siebie.

Trzy kolejne tomy serii autorstwa dwojga pisarzy ukrywających się pod wspólnym pseudonimem Vina Jackson opowiadają historie nowych bohaterów, przede wszystkim kobiecych. Ich losy pewnych scenach krzyżują się z losami Summer i Dominika. W „80 dniach bursztynowych” poznajemy zagubioną rosyjską tancerkę Lubę, w „80 dniach białych” pragnącą bezwarunkowej miłości Lily Brighton, a w „Odwiecznym balu” noszącą pewną tajemnicę Aurelię.

Wszystkie części serii „80 dni” to lektura nacechowana erotyzmem i tajemnicą. Bohaterowie poprzez doświadczenia seksualne próbują odnaleźć siebie oraz swoje największe pragnienia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także