Księżna Charlene w bieli na spotkaniu z papieżem
Czerń to najczęściej widywany kolor podczas wizytacji głów państw w Watykanie. Jednak dla księżnej Charlene papież Franciszek zrobił wyjątek. Tym samym monakijska księżniczka stała się jedną z siedmiu kobiet, które na przestrzeni ostatnich lat mogły wystąpić w Watykanie w bieli.
Czerń to najczęściej widywany kolor podczas wizytacji głów państw w Watykanie. Jednak dla księżnej Charlene papież Franciszek zrobił wyjątek. Tym samym monakijska księżna stała się jedną z siedmiu kobiet, które na przestrzeni ostatnich lat mogły wystąpić w Watykanie w bieli.
Księżna Charlene, książę Albert i papież Franciszek
Ani Agata Duda, ani Jolanta Kwaśniewka, a nawet nie Michelle Obama, ale księżna Charlene jest jedną z tych słynnych kobiet, które mogły wystąpić przed papieżem w bieli.
Księżna Charlene
Tym samym jej stylizacja, misternie przygotowana na spotkanie z papieżem, była naszym zdaniem jedną z najpiękniejszych, jakie widywano w Pałacu Apostolskim.
Pudełkowy płaszcz w kolorze owczej wełny, do tego śnieżnobiała sukienka, która nieśmiało wystawa spod płaszcza.
Księżna Charlene
Księżna Charlene - jeśli chodzi o stylizacje - zawsze wpisuje się w dress code konkretnego wydarzenia. Na większą dowolność pozwala sobie jednak w dodatkach.
Księżna Charlene
Tu w roli głównej piękne, skórzane rękawiczki, cieliste szpilki i... biała koronkowa mantyla. Księżna Charlene wyglądała jak anioł!
Księżna Charlene
Kropką nad i był makijaż. Czerwone usta to równie rzadki widok w Watykanie, jak biel podczas audiencji. Jednak księżna Charlene i w tej kwestii postawiła na indywidualność.
Księżna Charlene, książę Albert i papież Franciszek
Warto dodać, że przed księżną Monaco biel na spotkanie z papieżem wybrać mogły: hiszpańska królowa Sofia, belgijska królowa Paola, wielka księżna Luxemburga Maria Teresa, królowa Belgii Matylda, królowa Hiszpanii Letizia i księżniczka Neapolu Marina.
Księżna Charlene
Pierwsze damy państw zwykle wybierają czerń, która jest oficjalnym kolorem opisanym w protokole dyplomatycznym Watykanu. Biel zarezerwowana jest tylko i wyłącznie dla przedstawicielek królewskich rodów katolickich.
Wyjątkiem była tu Cherie Blair, żona angielskiego premiera Tony’ego Blaira, która w 2006 roku na spotkanie z papieżem Benedyktem wybrała biel. Jej stylizacja spotkała się z ostrą krytyką nie tylko w Watykanie, ale także w jej rodzinnym kraju. Uznano wówczas, że choć Cherie Blair jest katoliczką, nie powinna zakładać bieli na spotkanie w Pałacu Apostolskim. Naruszyła bowiem w ten sposób wielowiekową tradycję.
- Nawet brytyjska królowa na spotkanie z Janem Pawłem II wybrała czerń! - komentowano w brytyjskiej prasie._ - Cherie Blair nie jest katolicką królową i nigdy nie będzie -_ pisano.
Księżna Charlene
O tego typu wpadce nie ma mowy w przypadku Charlene. Monakijska księżna urodziła się w rodzinie protestanckiej. Przeszła jednak na wiarę katolicką w 2011, argumentując swoją decyzję tym, że "znalazła siłę w wierze katolickiej, a poza tym jest ona częścią tradycji rodu Grimaldich".
- Katolicyzm jest religią państwową w Monaco- komentowała w rozmowie z magazynem "People". - Dla mnie jednak jest to coś więcej. Jestem głęboko dotknięta tym, czego doświadczyłam poznając tę religię. Odpowiedziała ona w stu procentach na potrzeby mego ducha.
Księżna Charlene, książę Albert i papież Franciszek
Pierwsza wizyta księżnej Charlene i księcia Alberta w Watykanie odbyła się w styczniu 2013 roku. Teraz monakijska para znów pojawiła się w Pałacu Apostolskim, pierwszy raz po narodzinach bliźniąt - księcia Jacquesa i księżniczki Gabrieli w grudniu 2014 roku.
Jak donoszą zagraniczne media, wizyta przedstawicieli dwóch małych państw - Watykanu i Monako trwała 20 minut. O czym papież Franciszek rozmawiał z księciem Monako? O rolnictwie i uprawie ziemi!
Księżna Charlene, książę Albert i papież Franciszek
Książę Albert posiada własne gospodarstwo rolne, w którym uprawia owoce i warzywa. Stąd nietypowy prezent dla papieża - kosz owoców i warzyw oraz różnych serów. To produkty pochodzące z książęcej 125-hetkarowej posiadłości Roc Agel. Monakijski książę całkowicie pochwala starania papieża w kwestii ochrony środowiska i stosuje uprawę ekologiczną, wspierając jednocześnie finansowo organizacje dbające o ochronę środowiska i rozwój nowoczesnych technologii przyjaznych matce naturze.
Papież Franciszek także marzy o własnym ogrodzie i zamierza przeznaczyć na ten cel ziemię w okolicach Castel Gandolfo. Prezentem od papieża dla księcia Alberta była papieska encyklika poświęcona ochronie środowiska.
Księżna Charlene
O czym papież Franciszek rozmawiał z księżną Charlene? Tematem numer jeden były dzieci.
- Będę się modlił w szczególności za twoje dzieci - zapewnił papież księżną Charlene na zakończenie wizytacji.
Księżna Charlene
Następnie para opuściła Pałac Apostolski. Papież Franciszek pożegnał odjeżdżającą księżną Charlene i księcia Alberta z placu.
Zobaczcie też: NAJLEPSZE DIETY 2016!