Księżna cierpi na mdłości ciężarnej. Radzi sobie, zajadając tradycyjny przysmak
O tym, że księżna Kate przechodzi trudny czas w ciąży, pisaliśmy już wcześniej. Kiedy w mediach gruchnęła wiadomość o tym, że Kate spodziewa się dziecka, jednocześnie pojawiły się informacje o jej problemach zdrowotnych. Książę William wyjawił ostatnio, jak sobie z tym radzi. Pomaga jej tradycyjny przysmak.
29.09.2017 | aktual.: 29.09.2017 15:06
Pałac Keningston poinformował, że będąca w ciąży z trzecim dzieckiem księżna Kate cierpi na bardzo rzadkie schorzenie hyperemesis gravidarum, czyli niepowściągliwe wymioty ciężarnej. Solidaryzujące się z Kate kobiety ślą jej porady, jak radzić sobie w tym stanie. Mięta, tosty, akupunktura, ćwiczenia – naturalnych środków, które mają zaradzić mdłościom, pojawiło się w tych poradach wiele.
Książę William spotkał się ostatnio z weteranami drugiej wojny światowej w Londynie. Poznał m.in. 98-letnią Iris Orrell, która opowiedziała następcy tronu o swoich przeżyciach z czasów wojny. I nie tylko. Seniorka wykorzystała sytuację, by z grzeczności zapytać Williama o to, jak czuje się księżna. Potwierdził, że już jest coraz lepiej, ale mdłości rzeczywiście dawały się jej we znaki. Próbowała już wszystkich naturalnych produktów, które mogłyby jej pomóc.
Iris przyznała, że ona też nie miała lekko w czasie ciąży, ale jej lekarz polecał jeść "suche ciasteczka". William przyznał, że Kate stosuje teraz imbir i imbirowe ciasteczka, które są jednym z ulubionych przysmaków Brytyjczyków. Pomagają, choć nie na długo. – Nie ma takiej ilości imbiru, która pomogłaby żonie – dodał William podczas spotkania.
Imbir to naturalny środek zapobiegający mdłością i wymiotom – jego skuteczność potwierdziły badania. Wykazały, że korzeń imbiru powoduje znaczne zmniejszenie nudności i wymiotów u 19 z 27 kobiet we wczesnym okresie ciąży. Można go stosować na wiele sposobów, ale najlepszy jest świeży.
A co na to lekarze?
W rozmowie z WP Kobieta ginekolog dr Jacek Tulimowski przyznał: - Te silne nudności, na które skarży się księżna Kate, to problem marginalny, dotyczy nie więcej niż 2 proc. ciężarnych. Zdecydowana większość kobiet w ciąży cierpi na niewielkie nudności, które nasilają się w godzinach porannych, co dla większości pacjentek nie stanowi problemu z punktu widzenia prowadzenia ciąży. W takich przypadkach zaleca im się przyjmowanie dużej ilości płynów niegazowanych, obojętnych, picie herbaty imbirowej, jedzenie blanszowanych migdałów, sucharków, które warto mieć w czasie nasilenia dolegliwości zawsze pod ręką. Takiego sucharka czy kawałek suchej bułki warto wówczas zjeść jeszcze przed wstaniem z łóżka, w pozycji leżącej i to zazwyczaj wystarcza do zmniejszenia uczucia nudności.