ModaKto jest kim: Joanna Przetakiewicz

Kto jest kim: Joanna Przetakiewicz

Kto jest kim: Joanna Przetakiewicz
Źródło zdjęć: © ONS.pl
21.07.2015 08:03, aktualizacja: 24.05.2018 14:35

Z wykształcenia jest radcą prawnym, ale przez wiele lat prowadziła gabinety stomatologiczne w Warszawie. Dziś to właścicielka i dyrektor kreatywna La Manii, marki odnoszącej sukcesy krajowe i zagraniczne.

Z wykształcenia jest radcą prawnym, ale przez wiele lat prowadziła gabinety stomatologiczne w Warszawie. Dziś to właścicielka i dyrektor kreatywna La Manii, marki odnoszącej sukcesy krajowe i zagraniczne. Jej stylizacje są perfekcyjne i niesamowicie kosztowne, ale wypracowanie nienagannego wizerunku zajęło jej kilka lat.

Joanna Przetakiewicz urodziła się 11. grudnia 1967 roku. W wywiadach często podkreśla, że miłość do mody zaszczepiły w niej mama i babcia. Jako mała dziewczynka jeździła z nimi do krawcowej pani Stanisławy, do podwarszawskiego Otwocka. Była zafascynowana atmosferą, jaka tam panowała. Brała udział w przymiarkach, krojeniu tkanin oraz rozmowach o modzie, wtedy też po raz pierwszy zobaczyła i przekartkowała „Vogue’a” i „Burdę”.

Zaczęła eksperymentować ze stylem już jako mała dziewczynka. W wieku 9 lat uszyła sobie obcisłe bojówki z czerwonego sztruksu. Stopniowo zaczęła rozumieć siłę kobiecości i umiejętność podkreślania atutów sylwetki. W warszawskim liceum im. Poniatowskiego jako pierwsza nosiła dresy do szpilek i często wyprzedzała trendy, tam też zorganizowała pierwszy pokaz mody. Modelkami zostały jej klasowe koleżanki.

Joanna pochodzi z rodziny prawników (mama jest farmaceutką) i sama też wybrała ten kierunek. W 1992 roku wraz ze swoją ówczesną bratową, założyła i była to jedna z pierwszych sieci klinik dentystycznych w Warszawie.

Jeszcze na studiach została mężatką. Mało wiemy na temat tego etapu jej życia. Szybko urodziła trzech synów: Aleksa, Filipa i Jakuba. Niestety, jej małżeństwo rozpadło się po 14-stu latach związku.

Przetakiewicz przez kilka lat była partnerką Jana Kulczyka. Poznali się na przyjęciu u wspólnej znajomej. Po raz pierwszy pokazali się razem we wrześniu 2006 roku. Od tego czasu często bywali razem na galach i bankietach. Rozstali się bez szumu medialnego, tłumacząc swoją decyzję dużym tempem życia oraz temperamentem obojga.

We wrześniu 2010 roku, z pomocą Karla Lagerfelda, bizneswoman utworzyła markę odzieżową La Mania, której celem było stworzenie linii prêt-à-porter. Przetakiewicz zatrudniła młodą, zdolną projektantkę Magdę Butrym. Sama zajęła stanowisko dyrektor kreatywnej. Lagerfeld pobłogosławił nową polską markę w wideo, które obiegło media, zarówno polskie jak i zagraniczne.

Projektując pierwszą kolekcję postawiły na kolor śmietankowy oraz krój dzwonka. Stwierdziły, że kobiety będą wyglądać zdecydowanie młodziej w małej białej, niż w klasycznej małej czarnej. Okazało się, że jej klientki chcą czuć się świeżo, a jasna paleta kolorystyczna była strzałem w dziesiątkę. Ale krytycy zarzucają jej kopiowanie światowych domów mody, takich jak Giambattista Valli czy Christian Dior, oraz szycie na wystawne gale i okazje, jakich mało w Polsce.

Przetakiewicz rewelacyjnie czuje się w roli dyrektor kreatywnej – projektuje i nadzoruje wszystkie kolekcje. Obecnie w pracy pomagają jej trzy osoby. Jedną z nich jest Liliana Pryma – finalistka pierwszej edycji Project Runway, która pełni rolę prawej ręki właścicielki. Panie poznały się na planie programu realizowanego przez stację TVN, w którym właścicielka La Manii jest jurorem.

W strojach La Mani pokazują się Karolina Kurkova, Laura Whitmore, Bo Bruce, Paris Hilton, Ania Jagodzińska, Anja Rubik, Marta Żmuda Trzebiatowska, Monika Olejnik, Małgorzata Socha, Doda oraz Hanna Lis.

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/35439/all-ons_2079619-anja_rubik_karolina_kurkova_edgardo_osorio_joanna_przetakiewicz.jpeg #source=(Joanna Przetakiewicz razem z Anją Rubik, Karoliną Kurkovą i Edgardo Osorio )

))

Bizneswoman dużo podróżuje po świecie i bierze udział w najbardziej prestiżowych imprezach świata mody i designu. Udziela się także charytatywnie. Karl Lagerfeld zaprasza ją na urodziny swojej kotki Choupette, duet Dolce & Gabbana na party w Portofino, brytyjska architekt Zaha Hadid na swoje najważniejsze wystawy, a muzeum Victoria & Albert w Londynie na inaugurację wystawy Savage Beauty poświęconej twórczości Alexandra McQueena.

Joanna podkreśla, że praca często daje jej w kość, ale nie zamieniłaby jej na żadną inną. Jest perfekcjonistką, która uważa, że jeśli czegoś nie dopracuje lub przeoczy – kolekcja zapewne będzie słabsza. Przed każdym pokazem stresuje się tak samo jak w momencie debiutu, co jednocześnie napędza ją do działania i szukania szans rozwoju dla marki La Mania. Zdaje sobie sprawę, że w wymagającym świecie mody nie ma miejsca na wpadki.

Justyna Majka
Absolwentka filologii angielskiej oraz zarządzania w sektorach mody. Redaktor działu moda w magazynie Fashion Post. Prowadzi bloga Fashion Promoter.

Źródło artykułu:Fashion Post