Blisko ludziKto jest najbardziej wpływową kobietą świata?

Kto jest najbardziej wpływową kobietą świata?

Kto jest najbardziej wpływową kobietą świata?
Źródło zdjęć: © AP
24.08.2011 21:57, aktualizacja: 24.08.2011 22:10

Magazyn "Forbes" opublikował listę 100 najpotężniejszych kobiet na naszej planecie.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel znalazła się na pierwszym miejscu listy najbardziej wpływowych kobiet świata, opublikowanej przez magazyn "Forbes".
"Nasza lista odzwierciedla różnorodne i dynamiczne drogi do władzy współczesnych kobiet, niezależnie od tego, czy chodzi o kierowanie narodem, czy określanie najważniejszych spraw naszych czasów" - powiedziała Moira Forbes, prezes i wydawca "ForbesWoman".

Merkel została uhonorowana pierwszym miejscem za przewodzenie globalnej gospodarce w Europie. Amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton, która znalazła się na drugim miejscu, doceniono za sprawne działanie w obliczu arabskich rewolucji i przecieków WikiLeaks.

Trzecie miejsce w rankingu zajęła prezydent Brazylii Dilma Rousseff, ponieważ jest pierwszą kobietą na czele największej latynoamerykańskiej potęgi gospodarczej.

Na czwartej pozycji znalazła się prezes PepsiCO U.S. Indra Nooyi, która zarządza wartym 60 miliardów USD imperium napojów. Pierwszą piątkę zamyka dyrektor operacyjna portalu społecznościowego Facebook Sheryl Sandberg, będąca autorką pierwszej oferty publicznej, która może przynieść firmie zysk rzędu 100 mld dolarów.

Wśród stu najbardziej wpływowych kobiet znalazło się osiem głów państw i 29 prezesek firm. Kobiety mają średnio 54 lata i zarządzają łącznie sumą 30 bilionów dolarów.

Jednak nie wszystkie z tych kobiet zaistniały w rankingu tylko dzięki władzy i pieniądzom. Wiele z nich zawdzięcza wpływy mediom, tak jak kontrowersyjna piosenkarka pop Lady Gaga (11. miejsce) czy nowa redaktor naczelna gazety "The New York Times" Jill Abramson (12. miejsce).

25-letnia Lady Gaga jest także najmłodszą kobietą na liście, a najstarszą jest 85-letnia brytyjska królowa Elżbieta (49. miejsce).

Pierwsza dama USA Michelle Obama, która była liderką zeszłorocznego zestawienia, w tym roku znalazła się na miejscu ósmym.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP