Kuchnia częściowo zamknięta na salon – wady, zalety, aranżacje

Kuchnia częściowo zamknięta to rozwiązanie dla osób, które nie zawsze utrzymują w niej porządek, ale chcą, aby jej wystrój integrował się z wnętrzem salonu. Sposobem na funkcjonalną częściowo zamkniętą kuchnię jest wstawienie szerokich dni przesuwnych.

Kuchnia częściowo zamknięta na salon – wady, zalety, aranżacje
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

21.09.2018 13:22

Jak wygląda kuchnia częściowo zamknięta?

Kuchnia częściowo zamknięta na salon to taka, w której jest co prawda przestrzeń otwierająca ją na część wypoczynkową, ale jest niewielka. Przestrzeń kuchni jest zatem w większości zabudowana.

Ta otwarta przestrzeń może wyglądać różnie. Kuchnią częściowo zamkniętą nazwać można pomieszczenie, w którym wyburzona jest od góry do dołu pewna część ściany. To częste rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Dzięki temu powstaje wspólna przestrzeń, która optycznie się powiększa. Kuchnia nie jest jednak zanadto wyeksponowana.

Obraz
© iStock.com | ArchiViz

Poza tym dobrym pomysłem jest częściowe zamknięcie kuchni za pomocą kilkuskrzydłowych drzwi przesuwnych. To świetne rozwiązanie, które daje elastyczność domownikom. Kryje lub osłania kuchnię w zależności od ich woli i potrzeb.

Kuchnia częściowo zamknięta – wady i zalety

Kuchnia częściowo zamknięta łączy w sobie wady i zalety zarówno kuchni otwartej, jak i zamkniętej na salon, a przez to neutralizuje je i staje się kompromisem dla tych dwóch rozwiązań.

Za wyborem kuchni częściowo zamkniętej można wysunąć argumenty takie jak chociażby fakt, że w pewnym stopniu powstrzymuje rozprzestrzeniania się zapachów na część wypoczynkową domu. O ile pierniczki pachną wyśmienicie, o tyle smażone mielone kotlety mają zapach niezwykle intensywny i nie zawsze pożądany w salonie. Poza tym zaletą częściowo zamkniętej kuchni jest możliwość zamontowania większej liczby górnych szafek kuchennych. To doskonałe rozwiązanie w niewielkich kuchniach z szerokimi oknami, które również zabierają przestrzeń ścian. Jednym z najważniejszych plusów jest natomiast to, że po intensywnym gotowaniu bałagan nie jest aż tak widoczny, a jednocześnie widoczna część kuchni stanowi integralną część wystroju całego, łączonego pomieszczenia.

Obraz
© iStock.com | YKvision

Na zamkniętą częściowo kuchnię nie powinny decydować się z kolei osoby, które lubią szeroko pojętą integrację z rodziną lub gośćmi podczas gotowania. Ściana odizoluje bowiem gotującego od reszty biesiadników. Wadą kuchni po części zamkniętej jest też to, że zamyka dużą przestrzeń w dwa mniejsze pomieszczenia.

Pomysły na aranżację kuchni częściowo zamkniętej

Zorganizowanie kuchni częściowo zamkniętej na salon zależy od jej wielkości i ustawienia. Jeśli mowa o niewielkim pomieszczeniu to najlepszym rozwiązaniem może okazać się styl angielski, czyli taki, w którym szafki górne są zabudowane aż do sufitu. To pozwoli wykorzystać całą powierzchnię ścian.

Obraz
© iStock.com | vicnt

W dużych kuchniach częściowo zamkniętych z otworem na całą wysokość ściany w miejscu umownej granicy między pomieszczeniami z powodzeniem ustawić można stół z krzesłami. Tym samym powstanie niewielka część jadalna, do której będzie łatwy dostęp z kuchni, a jednocześnie z salonu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)