Kwiecisty balkon

Piękny ogród pełen kwiatów jest marzeniem każdego amatora zielonych przestrzeni. Niestety, nie każdy miłośnik kwiatów posiada ogród, co nie znaczy, że takie osoby nie mogą zupełnie realizować swoich ogrodowych marzeń. Wystarczy średniej wielkości balkon i z początkiem wiosny można zacząć go upiększać.

Kwiecisty balkon

16.04.2007 | aktual.: 27.04.2007 10:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Piękny ogród pełen kwiatów jest marzeniem każdego amatora zielonych przestrzeni. Niestety, nie każdy miłośnik kwiatów posiada ogród, co nie znaczy, że takie osoby nie mogą zupełnie realizować swoich ogrodowych marzeń. Wystarczy średniej wielkości balkon i z początkiem wiosny można zacząć go upiększać. Przy odrobinie wysiłku stanie się ślicznym zakątkiem pełnym życia i pięknych wiosennych kolorów.

Co sadzić na balkonie?

Kwiatów, które nadają się do zasadzenia na balkonie, jest naprawdę bardzo dużo, wszystko zależy od naszych potrzeb, upodobań i warunków, jakie możemy zapewnić roślinom. Stokrotki, niezapominajki, bratki, szałwie, aksamitki, bardzo popularne ostatnio surfinie i inne małe, krótkotrwałe rośliny możemy sadzić w niewielkich pojemnikach. Natomiast te, które są trwalsze i możemy cieszyć się nimi przez kilka lat, najlepiej posadzić w większych skrzynkach. Mowa tu przede wszystkim o krokusach, narcyzach i hiacyntach, czyli ulubionych wiosennych kwiatach wielu osób. Część roślin, które należy umieścić w większych pojemnikach, trzeba na okres zimy przenieść do cieplejszych pomieszczeń. Mrozów nie tolerują begonie, pelargonie ani dalie.

Pnącza i krzewy

Ciekawie na balonach i tarasach prezentują się trwałe pnącza. Jeśli dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, można zasadzić nadające się do hodowli na balkonach wiciokrzewy, bluszcze, pnące róże czy powojniki. Stanowią one niesamowitą ozdobę i dzięki nim przez dłuższy czas nasz balkon będzie żywy i w pięknych kolorach. Jeśli mieszkamy na parterze, można zasadzić rośliny w ziemi pod balkonem, za pomocą linek lub specjalnych szkieletów poprowadzić rośliny w górę, a za jakiś czas staną się ozdobą naszego ogródka. Dobrym rozwiązaniem jest też postawienie na balkonie krzewów lub miniaturowych drzewek. Doskonale nadają się do tego świerki jodły, sosny czy cyprysy. Ważne jednak by były to odmiany miniaturowe. Wybór kwiatów

Należy pamiętać, że przy wyborze nie można kierować się wyłącznie tym, czy dane kwiaty nam się podobają lub czy odpowiada nam ich kolor. Kierować należy się przede wszystkim nasłonecznieniem. Część roślin lepiej się rozwija w miejscach, w których panuje cień, inne potrzebują dużo słońca. Kupując kwiaty trzeba dokładnie zwrócić uwagę na ich wygląd. Muszą być zdrowe, w żadnym przypadku zasuszone i koniecznie dobrze rozkrzewione.

Sadzimy kwiaty

W zależności od pogody, kwiaty kupuje się w kwietniu lub na początku maja. Najważniejsze, by mieć pewność, że brzydka pogoda nie uszkodzi roślin. Jako że w skrzynkach nie ma dużo miejsca na glebę, zatem warunki rozrostu dla kwiatów nie są najlepsze, rośliny należy sadzić w odstępach co ok.25 centymetrów, tak by mogły swobodnie rozrastać się. Warto też dowiedzieć się w sklepie ogrodniczym, w jaki sposób kwiaty będą rosły, gdyż zdarzają się odmiany wysokie czy też karłowate, a na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić, zwłaszcza jeśli roślina jest bardzo młoda.

Skrzynki i donice

Oprócz roślin, doskonałą ozdobą mogą być śliczne donice i skrzynki, w których zasadzimy nasze kwiaty. Najłatwiej dostępne są plastikowe, można jednak znaleźć również szklane, drewniane, ceramiczne czy betonowe. Mimo największego wyboru pojemników z tworzyw sztucznych, lepiej wykorzystać w tym celu drewniane skrzynki czy donice, gdyż gwarantują one roślinom najdogodniejsze warunki rozwoju. Trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na to, czy pojemniki są odpowiednio dostosowane do tego, by trzymać w nich kwiaty. W zależności od tego, czy nasze rośliny potrzebują dużo wilgoci, wybieramy takie pojemniki, które na spodzie mają przestrzeń, w której gromadzi się wilgoć (albo podwójne dno) lub takie, które mają na dnie wypustki, dzięki czemu nadmiar wody będzie swobodnie wypływać. Ważne jest też to, by pojemniki ustawić w ten sposób, by się nie przewróciły, by silny wiatr nie strącił ich z naszego balkonu. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w specjalne uchwyty mocujące.

Komentarze (0)