Biją na głowę pelargonie. Kwitną przez niemal pół roku
08.06.2024 13:31, aktual.: 08.06.2024 14:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Lubisz pelargonie, ale chcesz jakiegoś urozmaicenia? Przyjrzyj się petuniom, które również zachwycają kolorami, nie są za trudne w uprawie, a do tego, właściwie pielęgnowane, będą cieszyć oczy tygodniami.
Występuje w wielu różnych kolorach, świetnie sobie radzi na balkonach, tarasach i ogrodach. Petunia, bo o niej mowa, jest bardzo popularnym kwiatem. Jej naturalnym środowiskiem są ciepłe kraje, takie jak Brazylia, Meksyk czy Argentyna. W Polsce jednak dostaniemy ją bez problemu w sklepach ogrodniczych.
Dlaczego warto zakupić petunię? Poniżej przedstawiamy jej charakterystykę, a także cenne porady dla osób, które już zakupiły sadzonki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Petunia - ozdoba każdego ogrodu
W Polsce dostaniemy najczęściej petunie jednoroczne, które uprawiane są z rozsady. Zazwyczaj jest traktowana jako roślina doniczkowa na balkonach czy tarasach, ale z powodzeniem klimatyzuje się w ogrodach. Co ważne, petunie kwitną od później wiosny aż do samych pierwszych przymrozków, jeśli tylko właściwie o nie zadbamy.
Kwiat ten nie jest trudny w uprawie. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Najlepiej będzie rosnąć na słonecznym stanowisku - wówczas obsypie się kwiatami. Zadbajmy też, aby jej miejsce było osłonięte od wiatru. Petunie niestety kiepsko radzą sobie z burzami i obfitymi deszczami, dlatego najlepiej posadzić je w donicy, którą bez problemu przeniesiemy w razie potrzeby. Idealną glebą dla sadzonek będzie żyzna, oddychająca o lekko kwaśnym odczynie. Petunie podlewamy dość obficie, w upały nawet dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Pamiętamy też o regularnym nawożeniu.
Domowy nawóz dla petunii
Jeżeli widzimy, że nasze sadzonki zaczynają słabnąć i usychać, przygotujmy domową odżywkę do petunii. Jedyne, co potrzebujemy to banan i woda. Świeżą bananową skórkę kroimy na mniejsze kawałki i zalewamy litrem ciepłej, ale nie gorącej wody. Pozostawiamy ją do namoczenia na kilka dni.
Następnie usuwamy resztki owocu, a powstały roztwór rozcieńczamy świeżą wodą w proporcjach 1:1. Tak powstałą odżywką podlewamy nasze petunie.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl