Blisko ludziŁagodna cesarka. Coraz więcej kobieta korzysta z tego rodzaju porodu

Łagodna cesarka. Coraz więcej kobieta korzysta z tego rodzaju porodu

Łagodna cesarka cieszy się coraz większą popularnością. Na czym polega ten rodzaj porodu? Podczas zabiegu używa się przezroczystej zasłony zamiast klasycznego kawałka materiału, który oddziela przyszłą mamę od rodzącego się dziecka. Dzięki temu kobieta może obserwować cały proces.

Coraz więcej kobieta korzysta z tego rodzaju porodu
Coraz więcej kobieta korzysta z tego rodzaju porodu
Źródło zdjęć: © Getty Images

Poród to bardzo ważny moment w życiu rodziców. Kobiety, które decydują się na cesarskie cięcie lub nie mogą rodzić naturalnie teraz mają alternatywę. "Łagodna cesarka" jest coraz popularniejsza na porodówkach.

Czym jest łagodna cesarka?

- Łagodne cięcie cesarskie charakteryzuje się tym, że mama widzi to, co się dzieje za tzw. płachtą. Widzi cały proces wyjmowania maluszka – wyjaśniła Magdalena Grochecka, ginekolog, która była gościem "Pytania na śniadanie". - Zwykle panie podczas cesarki są przerażone, czują, że się rusza ich ciałem i to może być bardzo stresujące – dodała ekspertka.

Coraz więcej mam korzysta z tzw. łagodnej cesarki. Eksperci podkreślają, że taki poród jest bardziej komfortowy dla przyszłej mamy pod względem psychicznym.

– Spokój psychiczny jest tutaj bezcenny – zauważyła psycholożka, która również zabrała głos na antenie TVP 2.

"Kobiety potrzebują opcji"

Zdjęcia z tego wyjątkowego momentu coraz częściej pojawiają się na Instagramie.

- Łagodna cesarka to przełom. Musimy przywrócić kobietom narodziny. Kobiety potrzebują opcji i wyborów, autonomii i szacunku. Zostanie matką to jedno z najbardziej doniosłych wydarzeń w życiu kobiety – zasługuje na to, by mieć jak najlepszy poród - mówiła w rozmowie z portalem Mother.ly amerykańska położna, Diana Spalding.

- Kiedy dziecko przychodzi na świat, lekarze pomagają mu powoli się wyłaniać – głowa, ramiona, brzuch, a potem nogi – podobnie jak w przypadku porodu pochwowego. Kontakt skóra do skóry często odbywa się bezpośrednio na sali operacyjnej, czasami nawet tam można rozpocząć karmienie piersią – tłumaczyła położna.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Ksiądz mówił podczas komunii o klapsach. Dr Piotrowska i o. Gużyński komentują

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)