Lecznicze właściwości srebra – fakty i mity
Srebro zakorzenione jest w naszej kulturze jako symbol zdrowia i czystości. Srebrne kule i krzyże chroniły przed siłami nieczystymi, zwykłe wino pite ze srebrnych pucharów stawało się eliksirem zdrowia, a srebrna zastawa w szlacheckich domach pełniła nie tylko funkcję estetyczną, ale i chroniła przed chorobami. Nawet nasze babcie i prababcie wkładały do szklanki z mlekiem srebrną łyżeczkę aby nie skwaśniało przez noc.
03.10.2017 15:11
Przykładów takich przesądów jest wiele i w większości są one zakorzenione w faktycznych właściwościach srebra. Poniżej przedstawiamy kilka informacji na temat tego jak srebro wpływa na nasze zdrowie.
Srebrny antybiotyk
Nasze babcie wierzyły, że przemieszanie srebrną łyżką dżemu przed wlaniem go do słoika sprawi, że weki się nie zepsują. W dawnych czasach szlachta jedząca ze srebrnej zastawy cieszyła się dobrym zdrowiem nawet gdy wokół panowały epidemie. To za sprawą srebra koloidalnego, które przejawia właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Jest ono skuteczne nawet w przypadku szczepów bakterii, które uodporniły się na działanie antybiotyków. Dlatego też do dziś jest chętnie stosowane jako suplement diety. Ze względu na swoje właściwości odkażające srebrnych igieł używa się również do przekłuwania uszu – aby zapobiec zakażeniom. Znajdą się również osoby, które wrzucają srebrny pierścionek lub monetę do szklanki wody, a następnie piją tak przygotowany "eliksir".
Srebro w służbie kosmetyków
Uważa się, że srebro pomaga w przypadkach grypy, chorób dziąseł, zapalenia spojówek, a także problemów żołądkowych. Obecnie srebro znajduje zastosowanie jako środek bakteriobójczy i odkażający. Srebro koloidalne to ważny składnik kropli do oczu. Znajdziemy je również w kosmetykach – pełni tam zarówno funkcję aktywną, jak i konserwującą i wspomagającą działanie innych składników. Przyjmuje się również, że srebro działa na skórę regenerująco, wspomagając odbudowę tkanek, a także zapobiega procesom starzenia się skóry. Stosowane jest również w kremach nawilżających, a także dezodorantach. Znajduje również zastosowanie przy leczeniu trądziku oraz innych chorób dermatologicznych, również grzybicy stóp.
Srebro wykrywa choroby
Wiele osób powtarza zasłyszany mit, że srebro ciemnieje gdy jego właściciel jest chory. Takie stwierdzenie nie jest jednoznacznie potwierdzone naukowo. Owszem, powodów ciemnienia srebra można upatrywać w zmianach zachodzących w naszym organizmie, ale nie chodzi tu wyłącznie o zmiany chorobowe. Za ciemnienie srebra odpowiadają związki siarki, które nasz organizm wydala przez pot. Podczas choroby bardziej się pocimy, a co za tym idzie więcej związków siarki przedostaje się do naszej biżuterii powodując jej ciemnienie. Podobne, choć niezwiązane z chorobą efekty otrzymamy jeśli wzbogacimy swoją dietę o cebulę, czosnek, pora lub produkty wysokobiałkowe: sery, mięsa i jaja, ponieważ one również odpowiadają za zwiększenie wydzielania związków siarki przez nasz organizm. Tak samo dzieje się gdy często korzystamy z kosmetyków zawierających siarkę – wszelkiego rodzaju toników do cery trądzikowej oraz szamponów przeciwłupieżowych.
Lecznicze właściwości nie ograniczają się jedynie do srebra. Przyjmuje się, że niektóre schorzenia zwalcza się również przy pomocy niektórych dodatków do biżuterii. Dla przykładu w medycynie naturalnej bursztyn ma właściwości obniżające ciśnienie, uspokajające pracę serca i przynoszące ulgę w przypadku astmy. Dlatego zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej zalecają noszenie na piersi naszyjników z bursztynem. Ponadto skamieniała żywica przejawia właściwości dotleniające skórę i poprawiające ukrwienie. To dlatego producenci kosmetyków tak chętnie po nią sięgają – stanowi ona składnik kremów wzmacniających i stymulujących odnowę komórek.
Zdania na temat srebra są podzielone. To, co jedni uważają za mity, dla innych jest niepodważalnym faktem. Niemniej jednak warto mieć w swojej biżuterii srebrny akcent, który nie tylko podkreśli urodę, ale i posiada "magiczne" właściwości.