Leki przeciwbólowe dla dzieci – jak pomóc maluchowi w potrzebie?
Ząbkowanie, bóle brzucha czy skaleczenie to jedne z wielu, a ponadto najczęstsze dolegliwości występujące na co dzień u dzieci. Pomocne w walce z cierpieniem są leki przeciwbólowe dostępne pod wieloma postaciami farmaceutycznymi i różniące się składem.
06.08.2015 | aktual.: 01.03.2022 13:50
Artykuł sponsorowany
Leki przeciwbólowe dla najmłodszych
Ból to sygnał ze strony organizmu o niekorzystnych zmianach zachodzących w jego obrębie. To szczególnie trudna sytuacja, jeśli dodatkowo pojawiają się inne objawy jak brak apetytu, bezsenność czy rozdrażnienie. Im młodsze dziecko, tym gorzej radzi sobie ono z dolegliwościami. W takich przypadkach pomocne są leki przeciwbólowe przeznaczone dla najmłodszych.
Rynek oferuje szeroki asortyment różnorodnych farmaceutyków w przystępnych postaciach dla dzieci w każdym wieku, od kropli i syropu po saszetki z proszkiem, czopki i tabletki. Różnią się one od siebie przede wszystkim składem. Najczęściej stosowaną substancją czynną w lekach przeciwbólowych dla dzieci jest paracetamol, wyróżniający się również działaniem przeciwgorączkowym. Równie powszechnie wykorzystywany jest ibuprofen, który oprócz właściwości przeciwbólowych i przeciwgorączkowych wykazuje działanie przeciwzapalne. Oba związki chemiczne dobrze wchłaniają się do krwioobiegu, przynosząc szybką ulgę.
Dzieci powyżej 15 roku życia mogą przyjmować leki zawierające silniejsze substancje czynne, np. ketoprofen, który zawiera Ketonal bez recepty. Działanie Ketonalu polega na spowalnianiu pracy przekaźników bólowych w centralnym układzie nerwowym oraz aktywności prostaglandyn, czyli enzymów odgrywających główną rolę w rozwijaniu się stanu zapalnego. Aby skutecznie pozbyć się dolegliwości bólowych z użyciem ketoprofenu, należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i sposobu jego przyjmowania.
Dawkowanie i sposób podawania leków przeciwbólowych
Bezpieczeństwo i efektywność stosowania leków przeciwbólowych u dzieci w dużej mierze zależy od odpowiedniej porcji farmaceutyku. Ilość podawanego paracetamolu czy ibuprofenu wyznacza przede wszystkim masa ciała malucha. Przykładowo u najmłodszych o wadze do 40 kg pojedyncza dawka paracetamolu powinna wynosić 10 mg/kg masy ciała. Można ją powtarzać co 4–6 godzin. Nie należy jednak przekraczać dobowej maksymalnej dawki 65 mg/kg masy ciała. Z kolei u dzieci ważących ponad 40 kg optymalna dawka ibuprofenu to 200–400 mg co 6–8 godzin, ale nie więcej niż 1200 mg na dobę. Ważne jest także dawkowanie Ketonalu. Jeśli objawy utrzymują się i dziecko w dalszym ciągu narzeka na zły stan zdrowia, tabletkę o porcji 50 mg należy zażyć ponownie, ale nie wcześniej niż po 6–8 godzinach.
Przekroczenie dobowej porcji leku nie zwiększa skuteczności leczenia. Dawkowanie Ketonalu może różnić się w zależności od etiologii dolegliwości, jednak farmaceutyk jest na tyle silny, że w przeciągu niespełna pół godziny 1 tabletka upora się z bólem różnego pochodzenia o lekkim i umiarkowanym natężeniu.
Ketonal to także nieoceniona pomoc przy bolesnych menstruacjach, bólach zębów, a nawet atakach migreny oraz stanach pourazowych. Trzeba pamiętać o tym, że leki należy połykać w całości, nie rozgryzać, nie dzielić i nie rozdrabniać w żaden sposób. Ponadto większość z nich powinno się przyjmować w trakcie posiłku, popijając szklanką wody.
Opinie o lekach przeciwbólowych
Leki przeciwbólowe dla dzieci są skuteczną metodą w pokonywaniu dokuczliwych dolegliwości. Opinie o lekach przeciwbólowych dla najmłodszych są pozytywne przede wszystkim z powodu szerokiego spektrum działania substancji czynnych, przystępnej ceny i formy produktów oraz szybkości działania. Warto jednak pamiętać, że farmaceutyki bez recepty dostępne zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych przeznaczone są do krótkotrwałego leczenia doraźnego. Utrzymujące się dolegliwości stanowią przesłankę do szczegółowej diagnostyki lekarskiej i ustalenia terapii.
Artykuł sponsorowany