Trwa ładowanie...
d1zxaut

LISTY, KTÓRYCH ŚWIAT NIE ZAPOMNI: grecka tragedia księcia Karola

W nowej odsłonie naszego cyklu "Listy, których świat nie zapomni" przytaczamy korespondencję, w której książę Karol opisuje koniec swojego pierwszego małżeństwa jako "grecką tragedię". Jego narzekania na współmałżonkę ujrzały światło dzienne w serii osobistych listów, które wymieniał z Nancy Reagan, byłą pierwszą damą USA. Wygląda na to, że ta dwójka była sobie naprawdę bliska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
LISTY, KTÓRYCH ŚWIAT NIE ZAPOMNI: grecka tragedia księcia Karola
(East News)
d1zxaut

Pierwszy z listów w cyklu korespondencji między Karolem a Nancy datuje się na 1992 rok. To właśnie wtedy małżeństwo księcia Wielkiej Brytanii i księżnej Diany chyliło się ku upadkowi. Karol miał tego pełną świadomość, o czym nie omieszkał poinformować swojej przyjaciółki. "Wszystko jest coraz gorsze i gorsze" – pisał w jednej z wiadomości.

Getty Images

Listy zostały upublicznione na prośbę Nancy Reagan, która przed swoją śmiercią w 2016 roku wyraźnie zaznaczyła, że przekazuje swoją korespondencję Ronald Reagan Foundation and Library w Kalifornii.

d1zxaut

"The Mail on Sunday" donosi, że przyjaźń księcia i pierwszej damy rozpoczęła się w 1974 roku, kiedy książę Karol służył w królewskiej armii. Podczas jednego z weekendów odwiedzał ambasadora Waltera Annenberga w jego posiadłości w Palm Springs i tam poznał państwa Reagan. Od tego czasu był oczarowany Nancy i pisał do niej systematycznie, aż do jej śmierci.

W korespondencji z 1992 roku książę Karol coraz częściej narzekał na problemy w swoim małżeństwie z Dianą. Kiedy świat obiegła informacja o ich separacji, napisał do swojej przyjaciółki: "Nikt tak naprawdę nie rozumie, co to znaczy, dopóki mu się to nie przytrafi. Dlatego to robi się tylko gorsze i gorsze. Kiedyś opowiem Ci całą historię. To niemalże grecka tragedia, z której można by stworzyć dobrą sztukę teatralną".

Getty Images

Książę pisał do Nancy w najważniejszych momentach swojego życia. Radził się jej i opowiadał o swoich problemach. Ona również mogła liczyć na wsparcie z jego strony. Kiedy 1991 roku na rynek wyszła książka obnażająca wszystkie jej sekrety, Karol wiernie bronił jej w mediach.

d1zxaut

Wszystkie listy są obecnie badane w archiwach Fundacji Reagana i niebawem zostaną udostępnione szerszej publiczności.

d1zxaut

Podziel się opinią

Share

d1zxaut

d1zxaut