FitnessŁokieć golfisty - objawy i przyczyny. Ćwiczenia na łokieć golfisty

Łokieć golfisty - objawy i przyczyny. Ćwiczenia na łokieć golfisty

Łokieć golfisty - objawy i przyczyny. Ćwiczenia na łokieć golfisty
Źródło zdjęć: © Fotolia
15.11.2018 14:13

Łokieć golfisty, nazywany też "łokciem oszczepnika", to schorzenie przyczepu ścięgien mięśni zginaczy nadgarstka do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Jak sama nazwa wskazuje jest to zespół bólowy pojawiający się po wewnętrznej stronie łokcia na skutek zginania ręki. Najczęściej na łokieć golfisty skarżą się osoby po 45. roku życia.

Łokieć golfisty - objawy

Łokieć golfisty to specyficzny ból pojawiający się w obrębie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Czasami podczas chwytania przedmiotów ból ten promieniuje w dół ramienia i do nadgarstka. Dolegliwości bólowe wywołują dotyk, ucisk, zgięcia nadgarstka, podnoszenie ciężarów oraz zaciskanie dłoni w pięść. Co więcej, osoby zmagające się z łokciem golfisty mają obniżoną siłę chwytu.

Objawem łokcia golfisty jest też wrażliwość na dotyk, głównie w okolicy przednio-dolnej nakłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Co więcej, może występować uczucie sztywności w łokciu, zwłaszcza rano po przebudzeniu lub po długotrwałym unieruchomieniu ręki.

Łokieć golfisty - przyczyny

Łokieć golfisty to choroba spowodowana powtarzaniem czynności obrotowych nadgarstka. Często powtarzane ruchy rękami mogą prowadzić do mikrourazów w okolicach przyczepów mięśniowych do kości ramiennej. Jak sama nazwa wskazuje, z tym schorzeniem najczęściej zmagają się golfiści. Choroba ta dotyczy też zawodników sportów rzutowych (rzut oszczepem lub dyskiem) oraz osób wykonujących zawody takie jak szlifierz czy stolarz.

Łokieć golfisty może wystąpić u osób, które na co dzień przeciążają nadgarstki, np. wykonując takie prace jak ścieranie podłóg, przesuwanie mebli lub malowanie ścian.

Łokieć golfisty - ćwiczenia

Oto kilka ćwiczeń, dzięki którym złagodzisz dolegliwości bólowe związane z łokciem golfisty:

  • ćwiczenie pierwsze na łokieć golfisty wykonujemy w pozycji siedzącej. Rękę podpieramy na przedramieniu i kładziemy wygodnie na stole. Następnie zdrową ręką robimy masaż kostką lodu w miejscu, w którym czujemy ból. Ważne, aby masować lekko, okrężnymi ruchami. Te ćwiczenie wykonujemy przez ok. 5 min.
  • ćwiczenie drugie wykonujemy w pozycji leżącej na plecach. Kolana uginamy, ręce zgięte w stawach łokciowych do 90 stopni, kładziemy na podłodze, tak aby grzbiet dłoni przylegał do podłoża. Następnie prostujemy ręce w stawach łokciowych, nie odrywając pleców od podłoża. To ćwiczenie na łokieć golfisty warto powtórzyć 20 razy.
  • ćwiczenie trzecie wykonujemy w pozycji stojącej. Ręce wyprostowane w łokciach układamy przed sobą, tak aby wewnętrzną część dłoni skierować do góry. Następnie zdrową ręką łapiemy za palce chorej dłoni i rozciągamy mięśnie.

Łokieć golfisty - leczenie

W celu złagodzenia bólu związanego z łokciem golfisty i redukcji stanu zapalnego najczęściej stosuje się leczenie farmokologiczne i fizjoterapię. Zaleca się również unikanie czynności, które prowadzą do bólu.

Aby odciążyć rękę, stosuje się ortezy, które jednak zakładane są jedynie podczas uprawania sportu, czynności mogących obciążyć kończynę lub kinezyterpii. We* wczesnym stadium łokcia golfisty* wykorzystuje się zastrzyki z kortykosteroidów czy z czynnikiem wzrostu.

W przypadkach, w których nie udało się zminimalizować dolegliwości metodami nieoperacyjnymi, konieczne może być wykonanie operacji łokcia golfisty. Po usunięciu zmian zapalnych większość pacjentów powraca do wcześniejszej aktywności.

Łokieć golfisty - zapobieganie

Aby zapobiec rozwijaniu się łokcia golfisty, należy wzmacniać mięśnie przedramienia nawet poprzez ściskanie piłki. Takie ćwiczenia wzmacniają mięśnie i przygotowują do nagłego wysiłku fizycznego. Ponadto przed każdymi ćwiczeniami należy dokładnie rozgrzać mięśnie. Wystarczy krótka rozgrzewka, aby uniknąć różnego rodzaju kontuzji. Podczas uprawiania takich sportów jak golf czy tenis należy zadbać o odpowiednią technikę, aby nie przeciążać mięśni nadgarstka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także