FitnessŁokieć tenisisty - czym jest? Objawy i leczenie łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty - czym jest? Objawy i leczenie łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty - czym jest? Objawy i leczenie łokcia tenisisty
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
16.11.2018 21:03

Łokieć tenisisty, inaczej nazywany zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej, to schorzenie, które wbrew pozorom nie dotyka jedynie osób aktywnych fizycznie, ale też pracowników biurowych. Jakie są objawy łokcia tenisisty i jak leczyć to schorzenie?

Łokieć tenisisty – przyczyny

Łokieć tenisisty powstaje wskutek zmian degeneracyjnych, wywołanych przez mikrourazy oraz przeciążenia spowodowane codziennym powtarzaniem konkretnych ruchów. Przyczyną schorzenia może być także nieprawidłowe ukrwienie.

Choroba rozwija się w obrębie nadgarstka, dokładnie w miejscu przyczepu więzadeł i ścięgien do kości. Osoby, których praca wymaga utrzymywania nadgarstka w nienaturalnej pozycji, są szczególnie narażone na zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Tak więc schorzenie nie dotyka jedynie tenisistów lub sportowców. Łokieć tenisisty dotyka przede wszystkim informatyków, programistów, pracowników biurowych, pianistów, krawców, monterów czy mechaników.

Łokieć tenisisty – objawy

Łokieć tenisisty może objawiać się na kilka sposobów. Pierwszym sygnałem świadczącym o schorzeniu może być silny, nieustający ból, szczególnie podczas prostowania nadgarstka. Osoby borykające się z tym schorzeniem mogą również odczuwać ocieplenie w miejscu, w którym doszło do zmian oraz zauważyć niewielki obrzęk.

Niekiedy łokieć tenisisty może być przyczyną osłabienia mięśni. Objawów łokcia tenisisty nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą się jedynie nasilić.

Leczenie łokcia tenisisty

Sposób leczenia łokcia tenisisty zależny jest od stadium zaawansowania schorzenia. Nigdy nie należy lekceważyć objawów i czekać na samoistne ustąpienie dolegliwości. Bardzo ważna jest także wizyta u specjalisty, który nie tylko zdiagnozuje chorobę, ale też dobierze odpowiedni dla nas sposób leczenia.

Samodzielne stosowanie leków przeciwzapalnych lub samych leków przeciwbólowych w przypadku łokcia tenisisty likwiduje jedynie ból, a nie źródło problemu. Lekarz może zalecić odpoczynek albo dobrze dobrany masaż mięśni, szczególnie wtedy, kiedy ból wiąże się z przemęczeniem.

Kinesiotaping metodą na łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty coraz częściej leczy się poprzez wykorzystywanie metod fizjoterapeutycznych. Do takiej metody zalicza się kinesiotaping, który polega na przyklejaniu specjalnych plastrów na określone na ciele miejsca.

Kinesiotaping jest nieinwazyjną metodą leczenia łokcia tenisisty, jednak plastry powinny przyklejać osoby do tego wykwalifikowane. Działa on nie tylko przeciwbólowo, ale też zapobiega kolejnym urazom i wspiera motorykę.

Łokieć tenisisty a fala uderzeniowa

Łokieć tenisisty można leczyć za pomocą fali uderzeniowej, nawet w przypadku pojawienia się zmian zwyrodnieniowych. Metoda polega na skierowaniu fal ultradźwiękowych na określony obszar ciała.

Dzięki uwolnieniu odpowiednich enzymów podczas zabiegu, tkanki dużo szybciej się regenerują. Stosowanie fali uderzeniowej ma także wpływ na zwiększenie produkcji kolagenu.

Łokieć tenisisty – zapobieganie

Łokieć tenisisty jest schorzeniem bolesnym, aczkolwiek uleczalnym. Warto jednak zapobiegać tej chorobie, szczególnie jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka. Najprostszym sposobem, aby uniknąć łokcia tenisisty są ćwiczenia mięśni przedramienia oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie.

Należy wykonywać je regularnie i poświęcić na nie przynajmniej kilka minut. Osoby pracujące w biurach powinny wyrobić sobie nawyk prawidłowego ułożenia rąk, szczególnie podczas pracy przy komputerze, tak aby pracować palcami, nie angażując nadgarstka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także