Łóżko 140 czy 160 cm?

Wybór łóżka jest jedną z najważniejszych decyzji przy meblowaniu mieszkania czy domu. Odpowiedni materac ma wpływ na jakość snu i samopoczucie następnego dnia. Za duże łóżko może przytłaczać, a za małe okaże się niewygodne dla lubiącej niezależność pary. Jakie łóżko zatem wybrać? 140 czy 160 cm?

Łóżko 140 czy 160 cm?
Źródło zdjęć: © 123RF

05.12.2018 | aktual.: 03.01.2019 12:28

Łóżko 140 czy 160 cm – jakie wybrać?

Standardowe wymiary łóżek dla dwóch osób obejmują: 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 200 cm oraz 200 x 200 cm. Dwa ostatnie wymagają wyjątkowo dużej sypialni, więc skupmy się na 140 i 160 cm. Obie propozycje mają swoje zalety i wady.

Pierwszą rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę jest rozmiar sypialni. W jaki sposób będzie komponowało się łóżko 140 cm, a w jaki 160 cm? Ile miejsca pozostanie dookoła mebla i czy jego gabaryty nie będą wpływać na swobodne przemieszczanie się po sypialni? Czy do łóżka bez problemu będzie można wejść z trzech stron? W przeciwnym razie partnerzy będą musieli przez siebie skakać, aby znaleźć się po swojej stronie.

Istotne jest też to, w jaki sposób przyzwyczailiśmy się spać. Czy rozkładamy się na rozgwiazdę, czy kulimy się w pozycji embrionalnej?

Łóżko 140 cm – zalety i wady

Łóżko o szerokości 140 cm sprawdzi się w niewielkich sypialniach, gdzie liczy się każdy kawałek wolnej przestrzeni. Mebel takich rozmiarów nie zdominuje pokoju. Bez problemu znajdzie się miejsce na małogabarytowe szafki nocne i inne elementy wystroju.

Najwęższe łóżko nadaje się szczególnie dla młodych par, które lubią spać blisko siebie. Dobrze się będą czuły w nim osoby o szczupłej budowie ciała. 140 cm może okazać się niewystarczające dla tych, którzy muszą się wielokrotnie przewracać na drugą stronę lub lubią spać z szeroko rozłożonymi kończynami. Łóżko to będzie natomiast pasować tym, którzy śpią zazwyczaj w stałej, niewymagającej dużej przestrzeni, pozycji.

Łóżko 160 cm – zalety i wady

Łóżko 160 x 200 cm jest dobrym wyborem dla osób lubiących mieć więcej miejsca w pierzynie. Spodoba się to szczególnie parom z dłuższym stażem, które cenią wygodę i chwile niezależności nawet w sypialni. Taki rozmiar przypadnie do gustu także tym, którzy traktują łóżko jako mebel o wielu zastosowaniach. Nie tylko na nim śpią, ale także korzystają z laptopa, pracują, czytają książki czy oglądają telewizję. W takim łóżku bez problemu zmieści się para oraz ich małe dziecko czy zwierzak.

160 cm szerokości powinno okazać się komfortowe dla wiecznie zmieniających pozycje osób, a także dla kobiet w ciąży czy mocno zbudowanych mężczyzn. Łóżko może się natomiast okazać zbyt duże, jeśli zabraknie chociaż 80 cm z trzech stron, aby móc swobodnie je omijać. Należy także pamiętać, że narzuty i prześcieradła dla takiego wymiaru są trochę droższe niż w przypadku łóżek 140 x 200.

Jakie łóżko do sypialni?

Łóżko o wymiarach 160 x 200 cm jest najczęściej kupowanym modelem. O ile przestrzeń mieszkalna na to pozwala, warto się na nie zdecydować. Należy też pamiętać, że nie tylko wielkość i wygląd mebla mają znaczenie.

Kluczowymi elementami, które mają wpłw na jakość snu są materace i stelaże. Istotne są również materiały, z jakich wykonane są łóżka, a także praktyczne rozwiązania, jakie umożliwiają poszczególne meble. W mniejszych sypialniach sprawdzą się łóżka składane lub te z szufladami na pościel. W większych efektownie sprawdzą się łóżka kontynentalne. W mieszkaniach lub domach o wysokich sufitach ciekawie natomiast wyglądać będą łóżka na antresoli.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)