Trwa ładowanie...

Ma 91 lat. Stanie przed sądem za pomoc w zamordowaniu 260 tys. osób w Auschwitz

Była radiotelegrafistka w nazistowskim obozie zagłady w Auschwitz została oskarżona o pomoc w zamordowaniu 260 tys. osób. 91-letnia kobieta stanie przed sądem w Kilonii.

Share
Ma 91 lat. Stanie przed sądem za pomoc w zamordowaniu 260 tys. osób w AuschwitzŹródło: PAP
d43c4qa

Była radiotelegrafistka w nazistowskim obozie zagłady w Auschwitz została oskarżona o pomoc w zamordowaniu 260 tys. osób. 91-letnia kobieta stanie przed sądem w Kilonii.

Kobieta jest obywatelką Niemiec. - Akt oskarżenia sporządzony przez prokuraturę w Szlezwik-Holsztyn zarzuca jej, że jako radiotelegrafistka w komendanturze obozu w okresie od kwietnia do lipca 1944 roku pomagała w systematycznym mordowaniu Żydów - informuje Heinz Doellel, rzecznik prokuratury.

Do niedawna byli członkowie załóg obozów koncentracyjnych i zagłady cieszyli się w Niemczech bezkarnością, ponieważ niemiecki Trybunał Federalny orzekł w 1969 roku, że warunkiem skazania za pomoc w morderstwach jest udowodnienie indywidualnej winy oskarżonego. Ze względu na brak świadków zbrodni było to w większości przypadków niemożliwe.

d43c4qa

Przełomowe dla ścigania sprawców tej kategorii przestępstw okazało się skazanie na pięć lat więzienia Johna Demjaniuka, byłego strażnika w obozie w Sobiborze. Sąd w Monachium uznał go w 2011 roku za winnego współuczestnictwa w zamordowaniu ponad 28 tys. więźniów, pomimo braku dowodów na popełnienie konkretnych czynów karalnych.

Dwa lata temu centralny urząd ds. ścigania zbrodni nazistowskich w Ludwigsburgu, opierając się na precedensowej sprawie Demjaniuka, zalecił właściwym prokuraturom wszczęcie postępowania przeciwko innym byłym strażnikom obozowym.
- W Niemczech prowadzone jest jeszcze postępowanie przygotowawcze w 30 takich przypadkach, poinformował dziennik „Die Welt” powołując się na artykuł sprzed dwóch lat w gazecie „Holsteinische Courier” - donosi portal dw.com. - Wówczas badana była sprawa również 91-letniej pomocniczki SS, która zatrudniona była w hitlerowskim obozie zagłady Birkenau. Przypuszczalnie prowadziła więźniów do komór gazowych.
Personalia oskarżonej nie są znane.

Na podstawie www.theguardian.com/dw/com/(gabi)/WP Kobieta

d43c4qa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43c4qa
d43c4qa