Mała sypialnia w stylu skandynawskim – jak ją urządzić?
Mała sypialnia w stylu skandynawskim jest minimalistyczna, uporządkowana i jasna. Sprzyja komfortowemu wypoczynkowi, a przy tym idealnie wpisuje się w najnowsze trendy wnętrzarskie. Jak ją urządzić? Mamy kilka ciekawych pomysłów.
23.05.2019 | aktual.: 27.05.2019 11:06
Aranżacja małej sypialni – porady i triki
Ergonomiczne urządzanie małej sypialni w stylu skandynawskim trzeba zacząć od właściwego wyboru pokryć ściennych i podłogowych, które w dużej mierze decydują o walorach przestrzennych pomieszczenia. Pierwsza zasada, jakiej należy się trzymać, to sięganie po farby, panele i inne materiały wykończeniowe w jasnych odcieniach. Kolory biały (dominujący), a także piaskowy, gołębi, baby blue i pudrowy róż idealnie wpisują się w styl skandynawski bazujący na swobodnym przepływie światła słonecznego. Światło z kolei jest największym sprzymierzeńcem parametrów optycznych sypialni.
Aby przestrzeń wydawała się większa niż w rzeczywistości, jedną ścianę można pokryć tapetą w podłużne wzory (np. pasy), która podniesie nieco sufit. Warto również zawiesić w małej sypialni lustro – dzięki niemu da się pogłębić perspektywę. Podobnie jak lustro "oszukuje" nasze oko sztuczne oświetlenie, którego w małej sypialni nigdy nie za wiele. Do niewielkiego pokoju zaleca się w szczególności kinkiety wydobywające z półmroku poszczególne elementy wyposażenia, a przy tym w zasadzie niezajmujące miejsca.
Mała sypialnia w stylu skandynawskim musi charakteryzować się oszczędnością dekoracyjną. Na kilku metrach kwadratowych trzeba zorganizować funkcjonalną strefę wypoczynku i przechowywania, dlatego nie można pozwolić sobie na zbędne elementy wystroju. Najwięcej przestrzeni zajmuje łóżko, które powinno zostać wybrane jako pierwsze i stanąć w centralnej części pokoju. To w największym stopniu odpowiada za wygodę użytkowania sypialni.
Należy przy tym pamiętać, że zarówno łóżko, jak i inne meble do małej sypialni w stylu skandynawskim powinny mieć maksymalnie lekką konstrukcję. Ich wizualnej zgrabności sprzyjają cienkie nóżki, przeszklenia oraz opływowe kształty.
By zdynamizować aranżację i wyraźnie oddzielić obszar sypialny od pozostałych, warto pomyśleć o zdecydowanym akcencie kolorystycznym w okolicy łóżka. Często bywa nim zagłówek bądź wzorzysta narzuta.
Mała sypialnia – inspiracje w stylu skandynawskim
Mała sypialnia w stylu skandynawskim może powstać nawet w pomieszczeniu, gdzie mieści się samo łóżko. Na zręczne wykorzystanie przestrzeni pozwalają wykute w ścianie półki. Ascetyczny design, zwłaszcza w kontrastowych kolorach czerni i bieli, pozwala na stworzenie designerskiej, a jednocześnie praktycznej przestrzeni.
Amatorom minimalistycznego stylu skandynawskiego duże pole do popisu dają nowoczesne sposoby wprowadzania światła, bez używania rozłożystych abażurów. Jednym z nich jest umieszczenie żarówek ledowych w suficie podwieszanym, który nie tylko wygląda efektownie, lecz także skrywa niepożądane elementy instalacji. Popularnością cieszą się również lekkie żyrandole z materiału, geometryczne konstrukcje z cienkiego drutu oraz tzw. pająki, czyli żarówki swobodnie zwisające na kablach.
Do małej sypialni w stylu skandynawskim wprost stworzone są ciepłe narzuty, koce oraz poszewki na poduszki, które stanowią główną dekorację łóżka i całego pomieszczenia. Im ich więcej, tym wygodniej i przytulniej. Świetne wrażenie estetyczne, a także dynamizację wystroju gwarantują tekstylia w różnych odcieniach tego samego koloru.
Dzięki stylowi skandynawskiemu powróciła moda na dywany. Do sypialni pasują w szczególności te z długim włosiem. Można w nich zatopić stopy tuż po wstaniu z łóżka, by uniknąć szoku wywołanego przez zimną posadzkę. Nierzadko wykładziny mają zdobienia etniczne, które nawiązują do tradycyjnych korzeni popularnego stylu wnętrzarskiego.
Innym znakiem rozpoznawczym skandynawskiej sypialni są zgrabne białe komody wyposażone w dużą ilość szuflad. Nad nimi powstaje idealne miejsce do zawieszenia serii monochromatycznych obrazków w białych i czarnych ramach czy też drewnianych odkrytych półek w kształcie wysokich domków. Moda na tego rodzaju ozdoby wywodzi się właśnie ze stylu skandynawskiego.