Styl skandynawski. Nowoczesny dom w chłodnej odsłonie

Styl skandynawski. Nowoczesny dom w chłodnej odsłonie

Styl skandynawski. Nowoczesny dom w chłodnej odsłonie
Źródło zdjęć: © iStock.com
21.05.2019 15:53, aktualizacja: 27.05.2019 10:57

Styl skandynawski w nowoczesnym domu to pierwszy wybór zwolenników minimalizmu, jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Dominuje w nim kolorystyczny chłód, z którym związane jest estetyczne wrażenie czystości i porządku.

Styl skandynawski – nowoczesny sposób na aranżację

Początki stylu skandynawskiego sięgają XIX wieku i mają związek z malarstwem Szweda Carla Larssona, który na płótnach uwieczniał wnętrze własnego domu – pełnego harmonii, urządzonego w sposób wysublimowany, choć skromny. Larsson operował jasnymi barwami i wpuszczał przez okna maksymalną ilość światła.

Ascetyczna przestrzeń domowa przerodziła się w esencję słynnego na całym świecie scandinavian design i stała się znakiem rozpoznawczym wnętrzarstwa w pięciu krajach nordyckich: Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii i Islandii. Pierwsze, a zarazem największe triumfy styl skandynawski – nowoczesny, praktyczny i uniwersalny – święcił w latach 50. i 60. XX wieku.

Obraz
© iStock.com

Za cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego w domu należy uznać prostotę, funkcjonalność i przejrzystość osiąganą dzięki oszczędności miejsca. Nieprzecenioną rolę odgrywają tu wszelkie zabiegi mające na celu rozjaśnienie wnętrza. O skandynawskim charakterze aranżacji świadczy też naturalność użytych w niej materiałów, takich jak drewno, wełna, len i kamień.

Za sprawą stylu skandynawskiego dom zyskuje północną świeżość i – wbrew pozorom – wcale nie jest pozbawiony przytulności, którą wprowadza się do wnętrza dzięki miękkim i grubym pledom oraz tkanym dywanom.

Styl skandynawski – domowe wnętrza

Styl skandynawski to kwintesencja nowoczesności we wnętrzarstwie. Salon, sypialnia, kuchnia czy łazienka urządzone zgodnie z jego prawidłami nabierają minimalistycznego designu i przestrzenności.

W stylu skandynawskim domowe cztery ściany niezależnie od rodzaju pomieszczenia zdominowane są przez biel. Współwystępują z nią szarości oraz brudne odcienie niebieskiego i zielonego. Z rzadka pojawiają się inne kolory. Tworzeniu aranżacji skandynawskich sprzyja czerń, która nadaje wystrojowi dynamiki. Występuje przeważnie w geometrycznym wzornictwie.

Salon w stylu skandynawskim

Do salonu urządzonego na modłę skandynawską trafiają zgrabne meble wypoczynkowe tapicerowane ekologicznymi materiałami typu plecionki, w składzie których przeważają bawełna, len i wiskoza. W skandynawskim salonie nie może również zabraknąć lekkich dodatków z rattanu bądź wikliny (np. puf i skrzynek na drobiazgi). Jeśli chodzi o meble, w grę wchodzą jedynie te na cienkich zgrabnych nóżkach – z licznymi przeszkleniami lub o całkiem odkrytej konstrukcji.

Obraz
© Instagram.com | @heimboligstyling,@coozydecor,@scandi.life

Do pokoju gościnnego nietrudno znaleźć stolik kawowy w stylu skandynawskim. Jego blat najczęściej wykonany jest ze szkła lub z kawałka drewna, na którym wyraźnie widać usłojenie.

Sypialnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski nowoczesny charakter mimo upływu lat zawdzięcza chłonności trendów, np. związanych z zyskującymi na popularności pokryciami ściennymi. W skandynawskiej sypialni idealnie sprawdzają się fototapety przedstawiające surowe krajobrazy. Zamiast nich można wykorzystać drewniane panele bądź kamień strukturalny.

Obraz
© Instagram.com | @scandi.life

Sypialniane łóżko w stylu skandynawskim powinno mieć wysokie wezgłowie, które stanowi dodatkową dekorację ściany. Takie wezgłowie świetnie nadaje się do ozdobienia girlandą z gęsto rozsadzonymi lampkami. Światełka ocieplają nieco wnętrze i nadają mu nastrojowości. Zabierające przestrzeń zasłony warto zastąpić minimalistycznymi roletami lub żaluzjami (najlepiej drewnianymi).

Kuchnia w stylu skandynawskim

Dzięki stylowi skandynawskiemu nowocześnie urządzona kuchnia staje się estetyczną przestrzenią, gdzie wszystko ma swoje miejsce. Idealnie gładkie fronty szafek (często bez uchwytów) skrywają niemal całe kuchenne wyposażenie. Na blatach i osadzonych nad nimi wąskich półkach lśnią jednak estetyczne dodatki i jednolite zestawy ceramiki.

Obraz
© Instagram.com

Z designem kuchni skandynawskiej nieodłącznie związane są podłużne białe płytki typu subway, które budzą skojarzenia z piecem kaflowym mieszczącym się niegdyś w samym sercu każdego domu.

Łazienka w stylu skandynawskim

Klasyczne połączenie kolorystyczne do łazienki w stylu skandynawskim to czerń i biel, przełamywane gdzieniegdzie szarością. Eleganckie kontrasty pojawiają się na wzorzystych płytkach i dywanikach. Ton łazienkowym aranżacjom rodem ze Skandynawii nadają impregnowane dodatki z drewna, takie jak taborety, misy i świeczniki.

Obraz
© Instagram.com | @newgirlnessi,@scandi.life

Oryginalność i szyk całemu wystrojowi zapewniają wolnostojące umywalki bądź nowoczesne blaty podwieszane. Jeśli chodzi o meble, do łazienki w stylu skandynawskim wprost stworzone są wysokie słupki z półkami na ręczniki.