Dlaczego rodzice krzywdzą swoje dzieci?
Przekonanie, że pulchne i rumiane dziecko to zdrowe dziecko wciąż jest jeszcze aktualne. Nieświadomość rodziców i ciągłe przekarmianie dziecka zazwyczaj kończy się źle - nadgorliwi rodzice wychowują małego mutanta, który w przyszłości, ze względu na swoją druzgocącą nadwagę, nie odnajdzie się w społeczeństwie.
Jak wykazali australijscy naukowcy - na świecie jest więcej ludzi otyłych niż głodnych - z epidemią nadwagi borykają się kraje azjatyckie, w Polsce 16% dzieci cierpi z powodu nadwagi lub otyłości. Jak to możliwe? O komentarz powinniśmy poprosić rodziców.
Małe grubasy - choroba cywilizacyjna?
Błędem jest używanie eufemizmów - słowo "pulchny" w przypadku 12-latka ważącego 70 kg jest co najmniej nie na miejscu! Zamiast oszukiwać siebie i tuszować rodzicielski błąd, warto pomyśleć o tym, jak uratować małego grubasa z opresji. Bardzo otyłe dzieci źle czują się wśród ludzi – unikają kontaktów z rówieśnikami.
Zakompleksiony przedszkolak czy nastolatek woli spędzać wolny czas przed telewizorem lub komputerem, zamiast uczestniczyć w zabawach innych dzieci na podwórku. Powody są oczywiste – dziecko z widoczną nadwagą jest nieakceptowane, wyśmiewane i mniej sprawne, przez co ciągle towarzyszy mu uczucie, że „zostaje w tyle”.
Małe grubasy - choroba cywilizacyjna?
Statystyki wskazują, że w ciągu ostatnich 20 lat występowanie otyłości wzrosło trzykrotnie. Obecnie na świecie nadwagę lub otyłość ma ponad połowa dorosłych i jedna piąta dzieci, a problem samej otyłości dotyczy jednej trzeciej dorosłych i 6 proc. dzieci.
Otyłość to problem swego rodzaju upośledzenia psychofizycznego - dziecko borykające się z patologiczną otyłością powinno przejść wielopoziomową rehabilitację - niewielu jednak dorosłych, zwłaszcza z krajów azjatyckich i afrykańskich stać na wysłanie dziecka na specjalistyczne leczenie.
Małe grubasy - choroba cywilizacyjna?
Otyli mieszkają w Stanach Zjednoczonych, bo żywią się w McDonald'sie i KFC. I cóż z tego, że najgrubszym stanem jest Texas?
Warto zwrócić uwagę, jaką sytuację mamy na własnym podwórku - Europejczycy wcale nie są szczuplejsi - najbardziej otyłym narodem w Europie są Grecy, tuż za nimi plasują się mieszkańcy Malty. Trzy czwarte niemieckich mężczyzn i prawie 59 procent kobiet cierpi na nadwagę lub wręcz chorobliwą otyłość, Polacy plasują się na 19. miejscu w rankingu najbardziej otyłych narodów.
Małe grubasy - choroba cywilizacyjna?
Naukowcy z Harvardu udowodnili, że otyłym nastolatkom grożą poważne konsekwencje w przyszłości. Wykazali, że kobiety mające nadwagę w wieku 18 lat są obarczone wysokim ryzykiem przedwczesnej śmierci.
Otyłość u dorastających dzieci jest często przyczyną depresji. Gruby i nieszczęśliwy nastolatek częściej sięga po alkohol i papierosy, unika też towarzystwa, nie wychodzi z domu i nie jest aktywny fizycznie.
Małe grubasy - choroba cywilizacyjna?
Tymczasem, tylko 38 procent Europejczyków zauważa, że ma nadwagę. Ci, którzy się do niej przyznają, winą obarczają siedzący tryb życia.
Tylko jedna trzecia uprawia intensywne ćwiczenia fizyczne, a większość (85 procent) uważa, że władze powinny coś zrobić w sprawie otyłości. Rodzice nie są dla dzieci wzorcem i nie pokazują im alternatywnych form spędzania wolnego czasu - dziecko naśladuje dorosłych - siedzi przed telewizorem, zajada słone przekąski i ani myśli o spacerze.
Stare porzekadło przypomina - "jeśli chcesz zmienić ten świat, to zacznij od siebie!".
Małe grubasy - choroba cywilizacyjna?
Według prof. Jarosza, dyrektora Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie - "roczny wskaźnik wzrostu otyłości u dzieci jest obecnie 10 razy większy niż w roku 1970".
Jak twierdzi dr hab. Joanna Książyk z Centrum Zdrowia Dziecka, jeżeli otyłość pojawia się wcześnie, to w wieku 30 lat dana osoba może mieć już problemy z układem krążenia czy nietolerancją glukozy. Rodzice powinni pamiętać, że proces miażdżycowy zaczyna się już w wieku niemowlęcym...
Małe grubasy - choroba cywilizacyjna?
Jak wskazują statystyki, otyłość skraca przewidywaną długość życia, a w Europie 1 mln zgonów rocznie ma związek z otyłością i jej powikłaniami.
Według prognoz Brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia, jeśli światowa epidemia otyłości nie zostanie powstrzymana, to do roku 2050 średnia długość życia może się skrócić o 5 lat.
Małe grubasy - choroba cywilizacyjna?
Jednak, jak przestrzegają amerykańscy naukowcy, rodzice powinni dobrze się zastanowić zanim zaproponują swoim dzieciom ubogie w tłuszcze menu. Pomimo ostrzeżeń dotyczących otyłości, naukowcy zalecają uwzględnienie tłuszczu jako jednego z niezbędnych składników zdrowej, zbilansowanej diety.
Ich badania opublikowane na łamach pisma "Nutrition Journal" wykazały, że dzieci spalają więcej tłuszczu na każdą wyprodukowaną przez organizm kalorię energii niż dorośli. Jednak, nie w tłuszczu i w kaloriach problem...
Małe grubasy - choroba cywilizacyjna?
Otyli rodzice, którzy nie dbają o prawidłowo skomponowaną dietę, nakładają dziecku na talerz niezdrowe i duże porcje jedzenia. Jeśli pracują 8 godzin dziennie, posiłkują się daniami z proszku ubogimi w witaminy, bogatymi w szkodliwe środki konserwujące. kiedy przychodzą do domu, poświęcają się lekturze codziennej gazety lub zasiadają przed telewizorem. Dziecko zasiada razem z nimi i obrasta w tłuszcz.