FitnessMamy nadwagę, ale nam to nie przeszkadza!

Mamy nadwagę, ale nam to nie przeszkadza!

Mamy nadwagę, ale nam to nie przeszkadza!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
20.10.2011 21:53, aktualizacja: 21.10.2011 12:53

47 proc. Polaków ma problemy z nadwagą, jednak większość - 82 proc. - jest zadowolona ze swojego wyglądu; wśród osób z nadwagą odsetek ten wynosi 73 proc - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.

47 proc. Polaków ma problemy z nadwagą, jednak większość - 82 proc. - jest zadowolona ze swojego wyglądu; wśród osób z nadwagą odsetek ten wynosi 73 proc - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.
Badania pokazały też, że 71 proc. polskiego społeczeństwa uważa, że ich waga jest zadowalająca. Wśród osób z nadwagą twierdzi tak ponad połowa (55 proc.) badanych, zaś wśród osób o szczupłej sylwetce - 86 proc. ankietowanych.

Dla osób z nadwagą szczupła figura ma mniejsze znaczenie niż dla osób o zgrabnej sylwetce. Tylko 36 proc. osób z nadwagą deklaruje, że szczupła sylwetka jest dla nich atrybutem ładnego wyglądu, podczas gdy w grupie osób z prawidłową wagą wskaźnik ten wynosi 45 proc.

Jeżeli chodzi o odchudzanie, najpopularniejszą wśród Polaków metodą jest ograniczenie ilości spożywanego jedzenia - stosuje ją 73 proc. społeczeństwa. Ponad połowa Polaków (53 proc.) korzysta też z ćwiczeń fizycznych; po specjalistyczne środki wspomagające odchudzanie sięga co piąty badany (20 proc.), a po specjalistyczne diety - zaledwie 16 proc.

Wśród Polaków z nadwagą najczęstszą przyczyną odchudzania są problemy zdrowotne (35 proc.). Próbę zrzucenia zbędnych kilogramów ze względu na niską samoocenę podejmuje zaledwie 19 proc. otyłych. Wśród osób o szczupłej sylwetce wskaźnik ten wynosi natomiast aż 36 proc.

Blisko dwie trzecie Polaków (64 proc.) twierdzi, że osoby otyłe spotykają liczne słowne przykrości związane z ich wyglądem. Tymczasem tylko 8 proc. osób puszystych przyznaje, że byli ofiarami obraźliwych komentarzy nawiązujących do ich wagi. 54 proc. osób z nadwagą uważa, że osobom otyłym trudniej znaleźć pracę niż zgrabniejszym kolegom i koleżankom. Jednocześnie, zaledwie 2 proc. ludzi z nadwagą przyznaje, że to właśnie w ich przypadku zbyt duża waga była powodem dyskryminacji, np. w procesie rekrutacyjnym do pracy.

55 proc. osób z nadwagą uważa, że ludzie otyli mają więcej problemów ze znalezieniem partnera, natomiast zaledwie 2 proc. puszystych twierdzi, że nadwaga miała negatywny wpływ na ich własne związki.

Badanie telefoniczne (CATI) przeprowadzone zostało w dniach 19-28 września 2011 r. na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w wieku powyżej 18 lat. Sondaż przeprowadzono na zlecenie Herbalife.

24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP