Zalega w wielu domach. Jest wart kilka tysięcy
W PRL-u trudno było sobie wyobrazić dom bez porządnego dywanu. Można go było znaleźć nie tylko na podłodze, ale również na ścianach. Polacy chętnie inwestowali w perskie modele, na których obecnie można nieźle się wzbogacić.
Przedmioty z PRL-u przeżywają obecnie swój renesans. W modzie są nie tylko meble, ale również dodatki. Sprzedając produkty w idealnym stanie, można liczyć na spory zastrzyk gotówki. Tak też jest w przypadku dywanów, o czym na Instagramie poinformował Michał Nowocin, który na co dzień zajmuje się sprzedażą antyków.
Perskie dywany warte majątek
Jeszcze kilkanaście lat temu często można było je znaleźć w polskich domach. Nikt nie przypuszczał wtedy, że teraz będą prawdziwą "żyłą złota". Perskie dywany mogą bowiem być obecnie warte nawet kilka tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że wiele osób marzy o tym, by znaleźć tego typu model u siebie w piwnicy lub na strychu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kuchnia PRL, czyli karkówka duszona z cebulą
- Słyszałem o handlarzach, którzy znajdowali na wystawkach takie dywany i sprzedawali je do pałaców - zdradził w opublikowanym w mediach społecznościowych filmiku Michał Nowocin.
Perskie dywany wyróżnia ręcznie tkana tkanina, którą najczęściej zdobią różnego rodzaju roślinne lub zwierzęce wzory. Warto również wiedzieć, że tradycyjna sztuka ich tworzenia uważana jest za narodowe dziedzictwo kulturowe Iranu.
Jak rozpoznać perski dywan?
Ekspert nie ukrywa, że w cenie są przede wszystkim oryginalne, perskie dywany. W swoim filmiku podkreślił, że można w prosty sposób przekonać się, czy model, na który trafiliśmy, rzeczywiście się do nich zalicza.
Nowocin wyjaśnił, że często do tego typu dywanów przyczepiana była metka, na której znajdowała się informacja o jego pochodzeniu. Jeśli widnieje na niej napis "Iran" albo "Persian" możemy przypuszczać, że to rzeczywiście perski dywan.
Ogromne znacznie mają także frędzle umieszczone po bokach dywanu.
- Powinny być częścią osnowy, one nie powinny być doszyte. Te sploty kończą się takim kawałkiem frędzla. Jeżeli spojrzymy na te sploty, na te węzły w dywanie robionym ręcznie, one nie są idealne. Zawsze mają trochę mniejsze, trochę większe odstępy. Są większe, mniejsze. Widzimy, że człowiek ręcznie nie zrobił tego idealnie.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.