Może być wart tysiące złotych. Sprawdź, czy nie masz w domu
Kiedyś były nieodłącznym elementem mieszkań, później na wiele lat odeszły w nie pamięć, aby ponownie rozkochać w sobie miłośników designu. O czym mowa? Okazuje się, że perskie dywany wracają do łask, a niektóre z nich są warte krocie.
W PRL-u były obowiązkowym elementem każdego salonu. Oryginalne perskie dywany lub ich imitacje dumnie zajmowały centralne miejsce na podłodze, lub zdobiły ścianę za kanapą, a domownicy codziennie stąpali po nich, nie mając pojęcia o potencjalnej wartości, która znajduje się tuż obok ich boku.
Obecnie moda na perskie dywany powróciła, a ręcznie tkane egzemplarze osiągają wysokie ceny. Jeśli zachowały się w mieszkaniach, warto sprawdzić ich pochodzenie, ponieważ autentyczne perskie dywany mogą przynieść spory zysk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Proste sposoby na czyszczenie trudno dostępnych miejsc
Jak rozpoznać oryginalny perski dywan?
Michał Nowocin, który na co dzień zajmuje się sprzedażą antyków, na swoim instagramowym profilu wymienił kilka rzeczy, dzięki, którym możesz szybko rozpoznać prawdziwy perski dywan od podróbki.
Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest metka. Oryginalny dywan będzie miał zaznaczone "Iran" lub "Persian". Oprócz tego ekspert zwraca uwagę na frędzle oraz samą strukturę dywanu.
- Frędzle powinny być częścią osnowy, one nie powinny być doszyte. Te sploty kończą się takim kawałkiem frędzla. Jeżeli spojrzymy na te sploty, na te węzły w dywanie robionym ręcznie, one nie są idealne. Zawsze mają trochę mniejsze, trochę większe odstępy. Są większe, mniejsze. Widzimy, że człowiek ręcznie nie zrobił tego idealnie - wyjaśnił.
Oprócz metki oraz frędzli kluczowym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest runo.
- W dobrym dywanie ono jest tak gęste, że nie możemy tu włożyć palca. Nie widzimy osnowy, nie widzimy nici - dodał.
Co oznacza skórzany pas na perskim dywanie?
Na nagraniu Michał Nowocin pokazał także inny dywan, który posiadał skórzany pas. Ekspert wyjaśnił, że jest to droższy egzemplarz, lecz również wyższej jakości. - Skóry naturalnej nie dodaje się do słabych dywanów - zaznaczył specjalista.
Influencer zaznaczył również, że słyszał o handlarzach, którzy kupują stare, autentyczne dywany i sprzedają je do pałaców. Według Nowocina takie dywany mogą być warte kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, dlatego warto sprawdzić, co znajduje się w domach dziadków lub rodziców.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.