Blisko ludziMenopauza - trudne doświadczenie w życiu par

Menopauza - trudne doświadczenie w życiu par

Kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzy, źle się to odbija na życiu seksualnym - zarówno jej, jak i partnera. Potwierdziły to ostatnie badania, w których ponad połowa kobiet mówiła m.in. o silnym spadku zainteresowania seksem.

Menopauza - trudne doświadczenie w życiu par
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzy, źle się to odbija na życiu seksualnym - zarówno jej, jak i partnera. Potwierdziły to ostatnie badania, w których ponad połowa kobiet mówiła m.in. o silnym spadku zainteresowania seksem.

Realizowane w czerwcu i lipcu badanie "Sex and Menopause Survey" objęło ponad tysiąc kobiet w wieku 35 lat i starszych, które zaczynały lub kończyły okres menopauzy albo były w jej trakcie. Zleciła je organizacja edukacyjno-informacyjna, zajmująca się problematyką menopauzy, Red Hot Mamas.

W efekcie 46% przebadanych kobiet w wieku menopauzalnym przyznało, że uprawia seks rzadziej niż raz w miesiącu. Większość badanych miała też wrażenie, że to szkodzi ich związkom.

469 spośród tych kobiet (około 44%) narzekało na różne objawy ze strony pochwy, np. na jej atrofię, mogące powodować suchość i ból podczas stosunku.

88% kobiet doświadczających atrofii pochwy uznało, że właśnie to jest powodem ich problemów. Dodatkowo 47% przyznawało, że unika seksu - albo że zupełnie przestało go uprawiać z powodu fizycznego dyskomfortu podczas stosunku.

Ponad połowie badanych kobiet przechodzących menopauzę dokuczała zwłaszcza suchość w pochwie. W efekcie dwie trzecie z tych kobiet rzadziej uprawiało seks. 70% kobiet nie wiedziało, że są dostępne środki przynoszące ulgę w przypadku takiej suchości - zauważa Karen Giblin, założycielka Red Hot Mamas.

Kobiety w wieku menopauzalnym rzadziej uprawiają seks, a to wpływa na związki - dodała Giblin. - Jesteśmy pokoleniem baby-boom, które wchodzi w okres menopauzy; jesteśmy kobietami, które przeżyły rewolucję seksualną w latach 60., a teraz mamy własną rewolucję seksualną, tylko innego rodzaju - mówiła.

W ocenie Giblin mężczyźni nie mniej niż kobiety potrzebują edukacji z zakresu menopauzy. Ważne jest nie tylko, by kobiety zyskały gruntowne zrozumienie procesu menopauzy - mówi. Mężczyznom też tego potrzeba, ponieważ objawy menopauzy mogą być bardzo trudne dla związku.
POLECAMY: * Menopauza – jak przetrwać objawy przekwitania?*

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)