Kim jest macho? W głowie mamy obraz nadętego faceta w rozpiętej koszuli i błyszczących lakierkach, koniecznie z komórką przy pasie. Taksuje wzrokiem mijające go kobiety, czasem nawet gwizdnie za którąś z nich. Tyle stereotypy. Ale macho to też sposób myślenia o kobiecie, jako tej przyporządkowanej do określonych ról i znaczącej o wiele mniej niż mężczyzna. Czy wśród gwiazd są jacyś macho?
Kim jest macho? W głowie mamy obraz nadętego faceta w rozpiętej koszuli i błyszczących lakierkach, koniecznie z komórką przy pasie. Taksuje wzrokiem mijające go kobiety, czasem nawet gwizdnie za którąś z nich. Tyle stereotypy. Ale macho to też sposób myślenia o kobiecie, jako tej przyporządkowanej do określonych ról i znaczącej o wiele mniej niż mężczyzna. Czy wśród gwiazd są jacyś macho?
Nie każdy konserwatysta jest macho, lecz większość macho to konserwatyści. Co do powiedzenia o roli kobiet ma jeden z najbardziej kontrowersyjnych polityków w naszym kraju? „Kobiety nie mogą być zbyt inteligentne - dba o to mechanizm Ewolucji Naturalnej. Inteligentna istota nie wytrzymałaby przebywania przez dłużej niż godzinę dziennie z paplającym dzieckiem!” - pisze na swoim blogu Korwin - Mikke i dodaje: „Dlatego właśnie mężczyźni nie lubią wiązać się z kobietami inteligentnymi: instynktownie chcą, by ich dzieci miały dobrą opiekę”.
Tekst: Zuzanna Menkes/alp/kg
Tomasz Karolak, Viola Kołakowska
Piotruś Pan czy macho? Tomasz Karolak plasuje się gdzieś pomiędzy dwoma męskimi anty-wzorcami. Jego wywiad z „Vivie!” (którego udzielił nota bene z matką swego dziecka Violą Kołakowską) przeszedł już do klasyki. W rozmowie dowiadujemy się m.in. dlaczego Karolak opuścił modelkę, gdy była w zagrożonej ciąży.
„Byłem wykończony” - mówi Tomek i dodaje: „Różnica między mną a Violką polega na tym, że jej ciężko jest zrozumieć, na obecnym etapie bycia młodą matką, że człowiekowi do życia potrzebna jest pewna metafizyka. Wyjazd w góry czy do klasztoru sprawia, że mam lepszy stosunek do świata". I oto chodzi!
Agata Paskudzka, Piotr Rubik
Agatka Rubik to ambitna kobieta, która nie chce być tylko żoną sławnego kompozytora. Jako dyplomowana absolwentka dziennikarstwa przed dwoma laty próbowała swych sił w jednym z programów Polsatu, lecz obowiązki młodej mamy zniwelowały plany.
W magazynie „Rewia” anonimowy znajomy państwa Rubik donosi, że muzyka cieszył fakt, że plany Agaty spaliły na panewce. „Dla niego miejsce Agaty jest w domu. Może nie w kuchni, bo lubią jeść poza domem, ale chce mieć żonę, która zgodnie z tradycją czeka na zarabiającego męża”. Ile w tym prawdy, ile kreacji - nie wiadomo.
Jan Maria Rokita, Nelly Rokita
Czasem zachowaniem macho i jego wypowiedziami kierują skrywane kompleksy. Wiadomo nie od dzisiaj, że najlepszą obroną jest atak. Bo jakże inaczej tłumaczyć słowa popularnego kiedyś polityka: „Znam kobiety, które pod wpływem władzy stały się nieznośnymi, brutalnymi babsztylami. Niektórym z nich zmieniały się twarze i zanikał biust”.
Jan Nowicki, Małgorzata Potocka
Kiedy ma się status ikony polskiego kina, to wszystko wypada. Gdyby powiedział to ktoś inny, natychmiast podniósłby się alarm…
„Mężczyzna jak jest zdrowy - to kobietę bierze. I tyle. Tak było w czasach mojej młodości. Po co kobietę pytać? Kobieta, przynajmniej na samym początku, nie jest od rozmów” - wytłumaczył aktor w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” i dodał, że kobiety interesują go od strony rodzenia dzieci, ale nie może powiedzieć, co to za uczucie, gdyż nie jest macicą.
Wojciech Cejrowski
Dziennikarz i podróżnik nigdy nie ukrywał, że bliska mu jest kultura macho i sam nie ma nic przeciwko temu, by do niej należeć. W jednym z odcinków swego autorskiego programu na TVNStyle (telewizji dedykowanej kobietom) Cejrowski tłumaczył, że mężczyzna ma okazję do ujawnienia swych męskich cech, gdy jego kobieta chce starać się u swojego szefa o podwyżkę.
Mężczyzna powinien wtedy zło żyć wizytę szefowi, który według Cejrowskiego zawsze jest mężczyzną i jako bardziej skuteczny pogadać jak równy z równym o pieniądzach swej wybranki. Proste i skuteczne!
Barbara i Dariusz Michalczewscy
W 2004 roku w wywiadzie dla „Playboya” bokser wyłuszczał swoją życiową filozofię: „Kobiety nie muszą być uległe wobec mężczyzn, ale według mnie chcą mieć przy sobie silnego mężczyznę, który jest oparciem. A emancypantki będą tym wszystkim niedługo rzyga ć. Nie sądzę, by dobrze czuły się, udając chłopów”.
Katarzyna Glinka
Kto powiedział, że macho to koniecznie mężczyzna. Okazuje się, że wiele cech charakterystycznych dla kultury macho można znaleźć w najbardziej kobiecych celebrytach. „Kobiecość to również umiejętność dbania o dom. (…) Według mnie, właśnie kobieta powinna dbać o to, żeby dom dobrze wyglądał, żeby były kwiaty, podany obiad”.
Oto definicja kobiecości według Glinki - jak z poradnika z lat 60-tych ubiegłego wieku. Na szczęście Glinka dodała w „Świecie zdrowia”, że sama też lubi zajmować się domem.
Emilia i Mariusz Czerkawscy
„Kobieta musi być trochę szalona, musi się coś dziać, musi być trochę gejszą” - powiedział ostatnio w „Dzień Dobry TVN" najsłynniejszy polski hokeista, Mariusz Czerkawski. Przypominamy - słowo gejsza w języku japońskim oznacza kobietę zajmującą się sztuką.
Ale czy przystojnemu sportowcowi chodziło właśnie o zajmowanie się grą na instrumentach, kaligrafią i ikebaną? Prawdopodobnie raczej stereotypowo - o kwestie związane z parzeniem herbaty i innego typu usługami.
Jarosław Kaczyński
Po katastrofie smoleńskiej dziennikarze wypytywali Jarosława Kaczyńskiego, w jaki sposób radzi sobie z emocjami po śmierci brata. W wywiadzie dla „Vivy!” prezes PiS stwierdził: „Byłem wychowany w świecie, w którym mężczyźni nie płacz ą. Prawdziwy mężczyzna tłumił emocje, umiał je powściągać. Nie twierdzę, że to jest bardzo dobre czy łatwe, ale tak mnie wychowano - nie objawia się uczuć”.
Tekst: Zuzanna Menkes/alp/kg