Moc Świąt Bożego Narodzenia
Mimo, że coraz bardziej odchodzimy od tradycji to jest jednak kilka takich dni w roku, które wszyscy spędzają w jednakowy sposób. Na czym polega moc Bożego Narodzenia? Co sprawia, że w te dni wszyscy się jednoczą?
22.12.2006 | aktual.: 28.05.2010 18:27
W opinii Europejczyków Polska uchodzi za kraj, którego mieszkańcy mają wyjątkowo silnie zakorzenione tradycje. Współcześnie chyba coraz mniej przestrzega się i celebruje święta w ogóle. Liczne zwyczaje związane zarówno ze świętami kościelnymi, jak i państwowymi są kiedyś były obchodzone przez zdecydowaną większość rodaków. Jednak od pewnego czasu obserwuje się odchodzenie, zwłaszcza młodego pokolenia, od wielu elementów tradycyjnych dla danej uroczystości. Jest jednak kilka takich dni w roku, że wszyscy spędzają je w jednakowy sposób. Na czym polega moc Bożego Narodzenia? Co sprawia, że w te dni wszyscy się jednoczą?
Atmosfera przed
W większości sklepów ozdoby świąteczne zawieszane są już na koniec listopada. Kolęd można słuchać również na kilka tygodni przed wigilią. Większość ludzi to męczy i irytuje, rzadkością są tacy, którzy z radością nucą pod nosem te znane melodie. Jakiego by nie mieć stosunku do tych chwytów marketingowych, pewne jest jedno – nie ma możliwości, by ktoś nie poczuł, że zbliża się Boże Narodzenie. Szał zakupów i kolejki w sklepach to również nie jest najbardziej ulubiony element kojarzący się z końcem grudnia, jednak ma to też pozytywne strony. Zanim udamy się po prezenty, musimy pomyśleć o naszych bliskich, zastanowić się, co im sprawi przyjemność, w jaki sposób ich zaskoczyć. A zawsze myślenie o innych w dobrych intencjach, to przecież objaw serdeczności.
Kolejnym czynnikiem budującym atmosferę bożonarodzeniową są kartki świąteczne. Dziś niestety już mało kto je wysyła, większość wybiera drogę elektroniczną, jednak o samym fakcie złożenia życzeń, pamiętają wszyscy. Zarzuty sceptyków, którzy zauważają sztuczność i automatyczność w słowach, które kierujemy na kartach, w mailach czy też za pomocą krótkich wiadomości tekstowych, zawierają element prawdy. Jednak czyż nie jest milej otrzymać oklepane życzenia od kogoś, z kim nie miało się kontaktu przez parę lat, niż nie dostać ich w ogóle? Przecież w tym geście liczy się przede wszystkim pamięć. Oczywiście najlepiej postarać się, by słowa, które kierujemy, były jak najbardziej osobiste, ale każdy, kto otrzyma życzenia pod jakąkolwiek postacią, powinien docenić dobre intencje wysyłającego.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Atmosfera w trakcie
Tego, że Boże Narodzenie upływa w najmilszej i najserdeczniejszej atmosferze ze wszystkich świąt, chyba nie trzeba mówić. Wspólne dekorowanie choinki, ozdabianie mieszkania, po kolacji wigilijnej radość z wręczania i otrzymywania prezentów – często tych upragnionych, największych w roku. Łamanie się opłatkiem, składanie życzeń, zdarza się, że przełamywanie barier, które zrodziły się między ludźmi. W rodzinie, gdzie są małe dzieci, dni te przebiegają w jeszcze bardziej wyjątkowy sposób. Budowanie nastroju związanego z prezentami, opowiadanie legend i anegdot świątecznych, szczera i entuzjastyczna radość wypływająca z każdej chwili spędzonej z bliskimi, potęguje bożonarodzeniowy klimat.
Atmosfera Bożego Narodzenia sprawia, że w te dni łatwiej przychodzi powiedzenie „przepraszam”, przebaczenie nie stanowi takiego wysiłku, jak ma to miejsce w zwyczajny dzień. Na co dzień rzadko – o ile w ogóle - zdarzają się rodziny, które przy wspólnych spotkaniach czytają Pismo Święte, razem śpiewają. Prawdopodobnie wigilia jest jedynym dniem w roku, kiedy domownicy bez skrępowania i z radością wspólnie mogą pośpiewać kolędy. Poza tym jest to wieczór, w którym rodzina spędza za sobą wyjątkowo dużo czasu. W czasach, gdy rodzina przechodzi kryzys, każdy z domowników ma własne życie, taki dzień jest bardzo cenny. Szczególnie istotne jest to dla osób, które na co dzień są wyjątkowo zabiegane, bądź nie mają ze sobą częstego kontaktu z przyczyn niezależnych.
Atmosfera po
Jeżeli święta przeżyje się w tak piękny i radosny sposób, wspomnienia po nich pozostają w pamięci na długo. Trzeba wiedzieć, że nawet gdy zatęsknimy za tym dniem i będziemy chcieli przywołać tę atmosferę i bardzo się postaramy, chcąc zorganizować rodzinny wieczór w ciągu roku, raczej nie uda nam się zbudować podobnego nastroju. Zdecydowanie Boże Narodzenie to wyjątkowy dzień. Jego czar może zaprocentować i wydać owoce przez następne miesiące, ale sam dzień świąteczny jest niepowtarzalny. Nie zmienia to jednak faktu, że często dzięki Bożemu Narodzeniu rodzinom udaje się przywrócić dobre relacje i nauczyć żyć ze sobą w zdrowych relacjach. Czasem ten jeden wieczór może uzdrowić rodzinę, spowodować, że będziemy lepsi.
Dlatego właśnie Boże Narodzenie jest najbardziej wyczekiwanym ze świąt. Nie tylko dzieci dzień po wigilii tęsknią już za tą chwilą i nie mogą się doczekać kolejnej za rok. Dorośli, zwłaszcza ci, dla których jest to jedyna szansa na spotkanie, również przez cały najbliższy rok wyczekują tych miłych, niepowtarzalnych chwil. Spokój, radość i atmosfera wzajemnej życzliwości, tego chyba najbardziej nam brakuje na co dzień a to właśnie odczuwamy podczas tych dni. Chyba na tym właśnie polega magia Świąt Bożego Narodzenia.