ModaJak wyczyścić białe trampki? Kilka kroków i będą jak nowe

Jak wyczyścić białe trampki? Kilka kroków i będą jak nowe

Jak wyczyścić białe trampki, by nadać im drugie życie?
Jak wyczyścić białe trampki, by nadać im drugie życie?
Źródło zdjęć: © Unsplash | Jessica Da Rosa
21.03.2022 11:34

Białe trampki to na pewno podstawa wiosenno-letniej garderoby większości z was. Kochamy je tak bardzo, że nosimy je niemal codziennie. Nic więc dziwnego, że z białych szybko robią się szare… Trzeba więc przywrócić im dawny blask. Jak to zrobić? Pranie w pralce niekoniecznie jest dobrym pomysłem, lepiej zrobić to ręcznie. Poniżej znajdziesz instrukcje krok po kroku, jak skutecznie i bezpiecznie wyczyścić białe trampki.

Jak wyczyścić białe trampki krok po kroku?

Krok 1 - odkurzanie

Przed przystąpieniem do właściwego mycia butów, zrób jedną ważną rzecz – odkurz je. Buty mają na sobie mnóstwo kurzu. Te skórzane, czy wykonane z tworzywa można łatwo przetrzeć szmatką, ale nie da się tak zrobić z materiałowymi tenisówkami. Kurz "wżera się" w materiał i samo pocieranie szmatką nic tu nie da. Może jedynie pogłębić problem, wetrzeć brud jeszcze bardziej i sprawić, że trampki nie będą już białe, a szare od błota powstałego z połączenia wody i zanieczyszczeń.

Krok 2 - podeszwa

Nie zapominaj także o podeszwie. Umyj ją przed właściwym czyszczeniem butów, by nie roznosiła brudu i nie utrudniała nam pracy. Ze żłobień podeszwy wydłub także wszystkie kamyczki. Do tego przyda się wykałaczka.

Krok 3 – gumowe elementy

Kiedy spód podeszwy jest już czysty, przystąp do czyszczenia jej boków (ewentualnie także gumowego noska). Na tym etapie niezbędna okaże się stara szczoteczka do zębów i pasta do zębów (koniecznie biała). Procedura jest banalnie prosta – na zwilżoną szczoteczkę nałóż trochę pasty i szoruj gumowe elementy buta. Opcjonalnie w tym celu możesz użyć także zwilżonej magicznej gąbki.

Krok 4 – wkładki

Wkładki także wymagają twojej uwagi, w końcu na nich także zbiera się brud. Najlepiej jest umyć je ręcznie szczoteczką do zębów i… płynem do mycia naczyń. Przepłucz wkładki pod bieżącą wodą i wcieraj w nie detergent. Po spłukaniu piany zobaczysz różnicę!

Krok 5 - sposób na zacieki

Jeśli na twoich białych trampkach widoczne są żółte zacieki, koniecznie kup sodę oczyszczoną i wodę utlenioną. Wystarczy, że z tych dwóch składników zrobisz półpłynną papkę i za pomocą szczoteczki do zębów wetrzesz ją w materiał i zostawisz na ok. pół godziny.

Krok 6 – mycie właściwe

Tak przygotowane buty można poddać właściwemu czyszczeniu. Jest kilka sprawdzonych sposobów na to, jak wyczyścić białe trampki. Najprostszym wydaje się użycie płynu do prania białych ubrań (można zastąpić proszkiem z dodatkiem wody) – za pomocą szczoteczki nanieś płyn na buta i kulistymi ruchami go wcieraj. Nie zapomnij o wcześniejszym wyjęciu sznurówek i dokładnemu oczyszczeniu języka butów. Następnie spłucz (dokładnie, ale możliwie jak najkrócej) i gotowe!

Krok 7 – suszenie

To bardzo ważny etap całego procesu mycia butów. Jeśli nie przywiążecie do tego wagi i po prostu pozostawicie buty do samoczynnego wyschnięcia, sprawicie, że pojawią się na nich żółte zacieki (i będziecie musieli powtórzyć krok piąty). By tego uniknąć, trzeba jak najszybciej odprowadzić wilgoć. Tuż po zakończeniu mycia, włóż do butów ręcznik lub pieluchę tetrową, by chłonny materiał "wypił" wodę od środka buta. Po ok. pół godzinie wymień materiał na suchy i ponownie odczekaj 20-30 min.

Pranie tenisówek w pralce

No dobrze, ale jeśli nie macie czasu lub/i ochoty na takie żmudne mycie ręczne, czy możecie po prostu wrzucić swoje trampki do pralki? Tak, ale… No właśnie, jest tu pewne "ale", bo mechaniczne pranie butów zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Buty (szczególnie te tekstylne) nie lubią długiego kontaktu z wodą, dlatego zaleca się je myć ręcznie. Jeśli jednak chcesz wyprać je w pralce, pamiętaj, by poluzować lub wyjąć sznurówki (jeśli wybieracie drugą opcję, włóżcie je do woreczka na pranie) i wkładki, a także, by każdy but włożyć do osobnego woreczka. Może to być specjalny worek przeznaczony do prania albo po prostu poszewka na poduszkę. Ważne, by była biała, nie kolorowa (w końcu nie chcemy zafarbować sobie butów). Po zakończonym cyklu prania wysusz buty tak, jak opisaliśmy to w punkcie siódmym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także